понедељак, 20. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патрик Мун: Процес реформе Дејтонског споразума није завршен
Хроника

Патрик Мун: Процес реформе Дејтонског споразума није завршен

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јун 2012.

БАЊАЛУКА - Амбасадор САД у БиХ Патрик Мун изјавио је да процес реформе Дејтонског мировног споразума није завршен, те да су за евроатлантске интеграције БиХ битне реформе, укључујући и Устав.

"За кретање чланства у ЕУ и НАТО битне су реформе, укључујући и Устав. Те реформе треба да буду позитивне, да јачају демократију, владавину права и економски развој. Процес реформе Дејтона није завршен", истакао је Мун.

Амбасадор САД је навео да тај процес тек почиње, како се земља креће напријед, оцијенивши да су добра настојања да се Устав модернизује и прилагоди новим приликама.

"Десиће се неке неопходне реформе", подвукао је Мун за данашњи "Глас Српске".

Мун је оцијенио да БиХ има најкомпликованију политичку структуру у свијету, те да би САД жељеле да виде побољшања, гдје су она могућа.

"Чињеница је да Устав Федерације БиХ производи сувишне политичке структуре, да је скуп и не служи ефикасно грађанима. Вјерујемо да би могао бити промијењен, тако да буду повећана права Хрвата", рекао је Мун.

Он је додао да САД, уз помоћ других чланица међународне заједнице, промовишу процес који би могао водити амандманима федералног устава, да би се учинио функционалнијим и јефтинијим, те да би боље служио свим грађанима Федерације БиХ.

Мун је додао да САД то виде као процес који ће трајати можда годину или двије, те се надају да ће он довести до промјена.

"Ни САД ни друге чланице међународне заједнице не дају никакав приједлог. Ово морају да ураде грађани Федерације БиХ, а ми ћемо помоћи", поручио је Мун.

Говорећи о тренутним приликама у БиХ, Мун је оцијенио да се политичари не фокусирају довољно на проблеме у земљи, а да су највећи проблем економија и незапосленост.

Он је истакао да је позитиван примјер процес који су започели лидери шест политичких партија састанцима и разговорима о питањима која су неопходна за рјешење да би земља ишла напријед.

"Ми смо охрабрени да се процес развија и надамо се да ће се наставити. Надамо се да ће се забавити неким другим питањима. Буџет је усвојен и они морају да се договоре о одлуци 'Сејдић и Финци", навео је Мун.

Говорећи о најављеној реконструкција Савјета министара БиХ, који ће, вјероватно, даље функционисати без СДА, Мун је истакао да је то интерно питање и да САД о томе немају посебно мишљење и став.

"Ми се надамо да све ово прекомпоновање неће предуго власти одвући од питања која је важно рјешавати", закључио је Мун.

(Срна) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер