понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сећање на страдање Срба из средњег Подриња. Патријарх Порфирије: За бол српских мајки нису потребне потврде ни гласања. Милорад Додик: За Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити
Хроника

Сећање на страдање Срба из средњег Подриња. Патријарх Порфирије: За бол српских мајки нису потребне потврде ни гласања. Милорад Додик: За Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. јул 2024.

 У Братунцу обележене 32 године од страдања Срба средњег Подриња. Убијено је 3.267 Срба, међу којима и четрдесет троје деце. За тај злочин нико није одговарао ни пред правосуђем у БиХ ни у Хашком трибуналу. Патријарх Порфирије служио је у Братунцу свету литургију и помен. Премијер Милош Вучевић поручио да је важно да се окупљамо, памтимо и заједнички обележавамо све наше жртве. Милорад Додик: За Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити.

Додик: За Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити

За нас Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити, рекао је председник Републике Српске Милорад Додик.

"Хвала вам што на овај начин не дозвољавамо да се заборави, јер други желе да то тако буде, да нестане сећање на страдале Србе", истакао је Додик.

Додао је да су Србе највише убијали, на њихове највеће празнике.

"Увек су у нама видели кривце. Зар је кривац био дечак који се у своје село вратио по свог пса, па га заклали? Након 27 година његово тело је пронађено у масовној гробници. За убиство детета ниједна казна није довољна, а камоли десет година. Многи нису дочекали ни такво признање. Мало је кућа у Подрињу, које у протеклом рату нису завијали у црно. Нису бирали, све је ишло по реду, онако како су злочинци хтели. Упадали су у село, палили, њихове комшије, које су имале усађену мржњу према Србима, не само да их убију, него да своју мржњу испоље на њима", додао је Додик.

Каже да је Свесрпски сабор прекретница у свему, те да није било председника Србије Александра Вучића, на овом плану се ништа не би десило.

"За нас Србе мир је једина опција, али то не значи да се нећемо бранити", упозорава Додик.

Напомиње, да данас Срби и у Републици Српској и Србији, треба да се окупе око Вучића, те да полако, али жустро реагујемо на догађаје.

"За више од 3.000 страдалих српских жртава у Подрињу још увек се чека правда", рекао је Додик.

Вучевић: Важно је да се окупљамо и заједнички обележавамо све наше жртве

Pредседник Владе Србије Милош Вучевић рекоа је на обележавању страдања Срба у средњем Подрињу и Бирачу да је важно да уједињени обележимо све српске жртве - да се окупљамо и да памтимо.

"То је почетак наше духовне обнове", истакао је Вучевић.

Премијер Србије нагласио је да није згорег поновити истину, јер је важно да се чује и да се не заборави и да се тако разумеју обими страдања нашег народа на овим просторима.

"Ту се радило о континуираној, геницидној политици према Србима. Желели су да нас казне зато што смо се населили на обе обале Дрине, јер по њима је Дрина граница источне и западне хемисфере, и ми немамо шта да тражимо са ове стране Дрине. Зато су нас клали, убијали, расељавали и у Првом, и у Другом, и у последњем рату. Нису успели да сломе слободарску снагу српског народа", нагласио је Вучевић.

Он је упитао коме је могао бити крив Владимир Гајић стар само четири године.

"Многи цивили су на најстрашнији начин масакрирани. Братунац, Кравице, Скелани, Шековићи, Сребреница, готово сва подрињска села, гледали су најстрашније злочине Насера Орића и његових крвника", истакао је Вучевић.

Патријарх Порфирије: За бол српских мајки нису потребне потврде нити гласања

За разлику од других, за бол српских мајки није потребна никаква потврда нити гласање, рекао је патријарх Порфирије на обележавању страдања Срба у средњем Подрињу и Бирачу.

"Овде је народ мученички пострадо пре 32 године. Исто тако настрадали су у аустроугарској окупацији, потом у НДХ. Голгота до голготе", истакао је Порфирије.

Патријарх српски је додао: "Знајте добро, наши невино пострадали родитељи, деца, браће и сестре, наш народ, то су мученици. Ми хоћемо да се боримо молитвом, христовим спасењем, знањем и образовањем. То треба да буду наша највећа оружја, а превасходни циљ јесте мир".

Патријарх Порфирије је рекао да нико не умањује жртве других народа.

"Напротив, свака жртва је жртва, било да је српска, хрватска или бошњачка. Међутим, болу мајке у Братунцу, Сребреници .... или било где у Подрињу не треба никаква писана документација. То њихов бол и сузе најбоље знају, јер голгота братуначка и више него је стварна. Зато нам нису потребна ничија гласања за ту потврду. Нити једном жртвом се не сме манипулисати", истакао је патријарх Порфирије.

Полагање венаца и цвећа на војничком гробљу на Спомен крсту

Председник Владе Србије Милош Вучевић положио је венац на Спомен-крст на Војничком гробљу у Братунцу, поводом 32. годишњице од страдања Срба у средњем Подрињу и Бирчу.

Поред Вучевића, венце су положили и председник Републике Српске Милорад Додик, министар културе Србије Никола Селаковић, министар за рад, борачка и социјална питања Немања Старовић, као и чланови породица страдалих Срба, представници Борачке организације Републике Српске, Савеза ратних војних инвалида Републике Српске и других удружења.

Пре полагања венаца, патријарх српски Порфирије је служио парастос на гробљу, до којег је дошла литија од храма Успења Пресвете Богородице.

Литија од храма Успења Пресвете Богородице до гробља у Братунцу

Патријарх српски Порфирије предводио је литију која је кренула од цркве Успења Пресвете Богородице до гробља у Братунцу, где је служен парастос за 3.267 убијених Срба са подручја средњег Подриња и Бирча.

У литији су председник Републике Српске Милорад Додик, премијери Србије и Српске Милош Вучевић и Радован Вишковић и министри у владама Републике Српске и Србије.

Патријарх Порфирије: Ни милом ни силом не можемо се одрећи Христа и своје православне вере

Ни милом ни силом не можемо се одрећи Христа и своје православне вере, поручио је патријарх Порфирије, након служења литургије у Братунцу за помен Срба страдалих у Подрињу.

"Све што смо добили и имамо то је дар Божји. Тај печат и ту особину и наш народ као и црква откад зна за себе носи и живи том суштином и тим откуцајима. Откад бројимо своју историју коју знамо данас, од Светога Саве. Православна вера нас је обликовала, уобличила онакве какви смо данас, каквим нас зна читав свет", истакао је патријарх Порфирије.

Патријарх наглашава да смо као народ добровољно понели печат Христов, крст његов.

"Добровољно смо пошли, узели крст и кренули за њим. Зато смо једно, браћо и сестре, где год да се налазимо", рекао је патријарх Порфирије.

Света литургија у Храму успења Пресвете Богородице у Братунцу

Патријарх српски Порфирије служи литургију и помен за 3.267 Срба убијених у средњем Подрињу и Бирчу поводом обележавања 32 године од српског страдања на том подручју.

Литургији у братуначком храму присуствују премијер Милош Вучевић и највиши званичници Републике Српске – председник РС Милорад Додик, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Српске Радован Вишковић, као и министри у владама Србије и Српске.

Након свете архијерејске литургије кренуће литија од Храма успења Пресвете Богородице до гробља у Братунцу, где ће у 12 часова код централног спомен-крста патријарх служити парастос за 3.267 убијених Срба из средњег Подриња и Бирча.

Обележавају се 32 године од злочина над Србима у средњем Подрињу и Бирчу.

Бојан Арбутина: Нећемо заборавити злочине који су почињени над нашим народом

Вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида Бојан Арбутина рекао је за РТС да када размишљамо о томе колико је наше знање о трагичним догађајима из 1999. године и о догађајима и ратним страхотама које су задесиле наш народ у ратовима за југословенско наслеђе – можемо да видимо да наше знање није довољно.

Арбутнина каже да нас то доводи до питања зашто је то тако. "Зашто ми као појединци и као колектив, друштво и народ, не знамо више о тим догађајима с краја 20. века. Сви смо ми били или учесници или сведоци тих догађаја и они су нас обликовали – обликовали су наше животе", додаје он.

"У последњих неколико година и као држава и као друштво више пажње посвећујемо нашим жртвама из 90-их јер смо народ који је претрпео и ратне злочине, злочине против човечности, и бомбардовања, етничка чишћења, терористичке акције", рекао је Арбутина.

Док су други народи у окружењу већ од краја ратова за југословенско наслеђе 1995. и 1996. поклањали велику пажњу чувању сећања на њихове жртве, ми се са закашњењем сетимо жртава, напоменуо је Арбутина.

"Јер када говоримо о жртвама – говоримо најпре о цивилима, када су страдали, који су најнедужнији, о деци, женама", каже вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида.

На данашњи дан када се служи парастос ми се сећамо свих тих људи који су ликвидирани на најбруталнији начин у разним селима општине Братунац, Сребреница, који су убијани на наше највеће православне празнике и који до дан-данас нису добили правду коју заслужују, за те злочине до сада нико није одговарао иако су починиоци познати, подвукао је Арбутина.

"Ми смо ту као народ и појединци да очувамо сећање и зато је битно што се у Братунцу служи парастос. Тиме се шаље импулс да ми као народ и држава нећемо заборавити бројне злочине који су почињени над нашим народом током читавог 20. века", закључио је Арбутина.

Синоћ су фотографије 600 убијених и погинулих Срба, већином цивила из братуначке и сребреничке општине, постављене поред пута од Братунца према Сребреници, као сведочанства почињених злочина над српским цивилима на том подручју.

Постављање фотографија организовали су чланови организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих српских цивила из ове две општине.

Патријарх српски Порфирије служио је у Братунцу свету литургију и помен Србима пострадалим пре 32 године у Бирчу и Средњем Подрињу.

Како је наведено у саопштењу Српске православне цркве, Бљечево, Гниона, Осмаче, Поточари, Карно, Вијогор, Осредак, Чумавичје, Залазје, Ратковићи, Брежани, Загони, Крњичи, Сасе, Залазје, Магашиће, Јежештица, Подравање, Факовићи, Бољевићи, Бјеловац, Сикирић, Кравица, Метаљка, Рупово брдо, Брацан, Ванџићи, Доња и Горња Каменица, Глођанско брдо, Козјак, Маскалића поток, Широки пут и Трешњица само су део листе стратишта на подручју средњег Подриња и Бирча на којима су пре више од три деценије на најсвирепији начин побијене хиљаде недужних православних Срба.

Сећајући се мученика невино пострадалих на праговима својих кућа, народ из свих српских крајева традиционално се окупља на црквено-народном сабору под називом "Да се не заборави" испред братуначког Храма успења Пресвете Богородице, где ће и ове године патријарх Порфирије служити свету литургију и помен пострадалим Србима, истиче СПЦ.

Председник Владе Србије Милош Вучевић присуствује обележавању 32. године од страдања Срба у средњем Подрињу и Бирчу – у Братунцу.

Премијер Вучевић је у братуначком храму присуствовао Светој архијерејској литургији коју служи патријарх Порфирије, а затим и литији од Храма успења Пресвете Богородице до гробља у Братунцу.

Вучевић је након тога положио венце на војничком гробљу на Спомен крсту.

(РТС, РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер