среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: Косово окупирано, не долази у обзир никакво признање ни подела КиМ
Хроника

Патријарх Иринеј: Косово окупирано, не долази у обзир никакво признање ни подела КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. март 2013.

Српски патријарх Иринеј изјавио је да не долази у обзир никакво признање нити подела Косова и Метохије.

"Признавање је за нас потпуно стран појам. Не долази у обзир ма какво признање, као и некаква деоба (Косова)", рекао је Иринеј на академији "Косово - најскупља српска реч", коју су на Правном факултету у Београду организовали студенти тог факултета.

Иринеј је рекао да је Косово богата земља и да на њему има места и за Србе и за Албанце.

"Садашње стање (на Косову и Метохији) је стање окупације. Надамо се да, као и свака окупација, неће трајати вечно", рекао је Иринеј, чији су говор учесници академије често прекидали громогласним аплаузима.

Патријарх је подсетио да је 17. марта 2004. године на Косову уништено 150 цркава и манастира и 950 српских кућа.

"Косово је било и мора остати наше", рекао је Иринеј и истакао да је потребно пронаћи праведно решење, јер ће у супротном, како је навео, Косово и Метохија бити буре барута које неће донети добро ни Србима ни Албанцима.

"Нисмо ми Косово изгубили, ми се за Косово и Метохију боримо и надамо се да ћемо се изборити. Први услов за очување Косова и Метохије је да будемо јединствени", рекао је Иринеј.

Иринеј је, такође, указао да су на Косову и Метохији 17. марта 2004. године "преорана" (српска) гробља и оценио да је разарање гробова врхунац некултуре и злочинства.

"Желе да нам униште трагове, да не оставимо ништа иза себе", рекао је Иринеј и додао да се све то дешава у "пред очима и са благословом културне Европе".

Изасланик председника Србије Оливер Антић поручио је да се свака цивилизација мери односом права према правди и навео да су Срби антиправо видели много пута, што се и опет поновило.

Он је навео да су Јевреји 2.000 година чували идеју о Јерусалиму, а Срби 500 година о слободи Косова и да су поносни на ту идеју слободе.

Према његовим речима, председник Србије Томислав Николић носи ту идеју у срцу и неће допустити да се она "угаси", уз оцену да је управо Николић поставио црвену линију и да је у свим својим дипломатским активностима управо због тога.

"Ово што се десило и дешава на КиМ, није ни право ни правда, а тамо где нема ни права, ни правде, засигурно нема ни цивилизације", казао је он.

Помоћник директора владине Канцеларије за КиМ Мирко Крлић подсетио је на 1.700 година од Миланског едикта и заустављање убијања хришћана и паљења цркава.

"После 17 векова убијају хришћане и пале цркве и само на једном месту на свету они поново живе у катакомбама", рекао је Крлић говорећи о Србима у покрајини и поручио да историја памти и градитеље, али и рушитеље.

Академик Матија Бећковић рекао је да је Косово Србија, али да оно није само у Србији него и у Србима и да "нема тог Србина да Косова у њему нема".

Бећковић је казао да Срби сањају о боју на којем нису били и пољу које нису видели и да сила можда може отети Косово од Србије, али да нема те "силе која га може ишчупати".

"И зато Косово не можемо дати за датум, када га нисмо дали за сво царство земаљско. И не можемо га изгубити за 20 година, ако га нисмо изгубили за пет векова. Уосталом, што нам га траже, ако није наше и отимају ако није њихово", упитао је Бећковић.

Академији, поводом годишњице насиља над Србима на Косову, присуствовао је хашки осуђеник Веселин Шљиванчанин и други.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер