понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Патријарх Иринеј: Београд једини град у Европи који нема меморијални центар Другог светског рата
Хроника

Патријарх Иринеј: Београд једини град у Европи који нема меморијални центар Другог светског рата

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. август 2011.

БЕОГРАД – Патријарх српски Иринеј и амбасадор Израела у Србији Артур Кол истакли су данас да је „трагична јединственост Београда и у томе што је једини град у Европи који нема меморијални центар Другог светског рата”, објављено је на сајту Српске православне цркве.

Саговорници су подсетили да су за време Другог светског рата на територији самог града функционисала четири концентрациона логора у којима су били убијани Срби, Јевреји и Роми.

Патријарх Иринеј је истакао да је потребно изградити центар сећања на жртве Другог светског рата који би уједно био и образовни центар за поколења која долазе како се такве страхоте не би никада поновиле, а понављале су се због намерног занемаривања страдања Срба, као и страдања осталих народа.

Поглавар СПЦ примио је амбасадора Израела Кола у опроштајну посету због истека четворогодишњег мандата, а састанку су присуствовали и владика липљански Јован и заменик амбасадора Израела Ејал Наор.

Амбасадор Кол је још једном истакао јасан и прецизан став Израела по питању непризнавања једностраног проглашења независности Косова, као и последњих збивања која угрожавају безбедност „ионако измучених Срба у преосталим слободним крајевима вековне српске колевке Косова и Метохије”.

Том приликом, Кол је указао и на неколико питања која нису решена током његовог боравка у Србији као што су проблеми решавања враћања отете имовине која је припадала Јеврејској заједници, како у заједничкој тако и приватној својини, која се третира тек од 1945. године, мада је већи и значајнији део те имовине конфискован већ 1941. године. Патријарх Иринеј је истакао да је неопходан заједнички глас по питању тражења правичног и трајног решавања нанете неправде свим грађанима Србије и заједницама понаособ, што СПЦ већ чини заједно са свим верским заједницама у Србији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер