среда, 20. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Пашињан: Морали смо да потпишемо споразум о примирју, на томе је инсистирала војска јер су ресурси исцрпљени
Хроника

Пашињан: Морали смо да потпишемо споразум о примирју, на томе је инсистирала војска јер су ресурси исцрпљени

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. новембар 2020.

Премијер Јерменије Никол Пашињан изјавио је да је на потписивању споразума о прекиду ватре у Нагорно-Карабаху инсистирала војска, јер је „ресурс исцрпљен“.

Војска је говорила да морамо да станемо, јер имамо питања за чије решење нема изгледа, или се испоставило да је ресурс исцрпљен

„Војска је говорила да морамо да станемо, јер имамо питања за чије решење нема изгледа, или се испоставило да је ресурс исцрпљен“, рекао је Пашињан, а преноси Спутњик Јерменија.

Према његовим речима, да је о споразуму, чак и негативном, саопштено раније, то би довело до смањења борбене готовости. Истовремено, премијер је рекао да је незадовољан чињеницом да јавност није могла да зна истину.

Како је рекао, у земљи је било проблема са мобилизацијом и генерално није била спремна на вођење борбених дејстава.

Цивили били неспремни на рат, војници преморени

Имали смо проблема са системом мобилизације. Пракса је показала да цивили, нажалост, нису толико спремни да у потпуности учествују у борбеним дејствима, брзо губе борбену готовост, што ствара проблеме

„Имали смо проблема са системом мобилизације. Пракса је показала да цивили, нажалост, нису толико спремни да у потпуности учествују у борбеним дејствима, брзо губе борбену готовост, што ствара проблеме“, изјавио је он.

Према његовим речима, војници на првој линији фронта су се уморили, јер није имао ко да их мења.

„Војни ресурс није у свему био ефикасан. Они, који су се борили на првој линији фронта, нису имали замену. Требало је да имају прилику да се одморе ти који су се борили. На првој линији фронта били су људи које месец дана заредом нико није мењао“, додао је премијер Јерменије.

Он је нагласио да је услед тога руководство Јерменије и непризнате републике Нагорно-Карабах донело одлуку да је неопходно што пре окончати рат, јер би у супротном последице могле да буду много теже.

Додао је да се борбена дејства у Карабаху након усвајања трилатералне изјаве о примирју нису у потпуности престала, али да се нада да хоће.

Прекид ватре у Карабаху

У понедељак је објављено да су лидери Русије, Јерменије и Азербејџана усвојили заједничку изјаву о прекиду ватре у Карабаху. Према овој изјави, у Нагорно-Карабаху потпуни прекид ватре почиње 10. новембра, Азербејџан и Јерменија заустављају се на својим заузетим положајима, а морају и да размене ратне заробљенике. Такође, у Карабаху ће бити стационирани руски мировњаци.

Током ноћи су у Јеревану одржани протести због најаве о завршетку рата у Карабаху. Неколико владиних зграда је уништено. Премијер Јерменије је у светлу тих протеста позвао све који немају никакве везе са разбојништвима да оду кући и изјавио да је „чист“ пред својом домовином и јерменским народом.

(Спутњик) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер