петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Парламент Црне Горе усвојио Декларацију о осуди злочина у Сребреници
Хроника

Парламент Црне Горе усвојио Декларацију о осуди злочина у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. јул 2009.

Парламент Црне Горе усвојио Декларацију о осуди злочина у Сребреници, гласовима владајућих партија и опозиционог "Покрета за промјене". Против је била Нова српска демократија, а уздржани посланици Социјалистичке народне партије.

Црногорски парламент усвојио је  Декларацију о осуди злочина у Сребреници и тиме прихватио

Резолуцију Европског парламента о Сребреници и проглашењу 11. јула за Дан сећања на жртве тог злочина.

Декралација је после вишечасовне жучне дебате усвојена гласовима владајућих партија и опозиционог "Покрета за промјене" (ПЗП).

Против је била Нова српска демократија (НОВА), а уздржани посланици Социјалистичке народне партије (СНП).

Декларацију је предложила група посланика владајуће коалиције са образложењем да је Црна Гора у време злочина у Сребреници била део Савезне Републике Југославије која је, како је образлозио посланик Рифат Растодер, "недвосмислено" била укључена у рат у Босни и Херцеговини.

У вишечасовној жучној дебати уследиле су различите интрепретације злочина у Сребреници, околности које су до њега довеле, броја жртава, њиховој националаној припадности, али и улози црногорских власти у дешавањима у протеклој деценији на простору бивше СФРЈ.

Представници неких опозиционих партија тражили су да се декларацијом осуди и ондашња црногорска власт која је, како је оцењено, "вољно или невољно" била умешана у политику која је довела до злочина у Сребреници.

Посланик Покрета за промјене Коча Павловић рекао је да се предложеном декларацијом не сме од одговорности амнестирати ондашња црногорска власт. Навео је да се тадашња власт Црне Горе "хвалила да помаже генералу Ратку Младићу".

Посланик владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС) Предраг Секулић је одбацио одговорност црногорских власти за дешавања током рата на простору бивше СФРЈ и навео да је Црна Гора "отворила врата свим избеглицама".

Секулић је казао да се усвојеном декларацијом осуђују сви злочини почињени у претходној деценији на простору СФРЈ, одбацујући оцене дела опозиције да се њоме "дефинише кривица само једног народа".

Посланик СНП-а Предраг Булатовић је мишљења да је проблематично да се декларацијом говори о страдању "само једног народа иако је жртава било на свим странама".

Oценио je да ће расправа о декларацији подстаћи поделе у Црној Гори.

Против декларације били су посланици НОВЕ, који су предложили амандмане којим би се осудили и злочини почињени током "комунистичког периода".

Скупштина је одбацила те амандмане.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер