уторак, 24. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Париз: Политички комитет Парламентарне скупштине Савета Европе, са 34 гласа „за“ (4 против и један уздржан) дао зелено светло за чланство „Косова“ у овој организацији
Хроника

Париз: Политички комитет Парламентарне скупштине Савета Европе, са 34 гласа „за“ (4 против и један уздржан) дао зелено светло за чланство „Косова“ у овој организацији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. март 2024.

Мишљење Доре Бакојани, којим се препоручује чланство Приштине у Савету Европе, усвојено је у политичком комитету Парламентарне скупштине СЕ са 31 гласом за. Против је гласало четворо, а један је био уздржан.

Политички комитет ПССЕ дао зелено светло за пријем Косова у Савет Европе

Политички комитет Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) донео је на данашњем састанку у Паризу одлуку да препоручи позивање Косова у чланство Савета Европе.

Ова одлука објављена је на налогу тог комитета ПССЕ на друштвеној мрежи Икс.

Заменик министра спољних послова Косова Кресник Ахметија потврдио је на друштвеној мрежи Фејсбук да је гласање у Одбору Парламентарне скупштине СЕ било успешно за Косово.

„Мишљење известитељке Бакојани је управо одобрено у Комитету за политичка питања и демократију Савета Европе. Ово мишљење препоручује чланство Косова у Савету Европе без икаквих додатних предуслова. Ниједна од обавеза које Косово мора да преузме не мора се испунити пре чланства. Чак се у тачки 11 јасно наводи да се обећање мора испунити након чланства“, наводи се у објави Ахметија.

Додаје да је све предлоге за постављање нових предуслова већина чланова Одбора одбацила, што, како наводи, показује да би Косово требало да постане чланица у мају ове године и да би нови предуслови били неправедни.

„Штавише, мишљење захтева уклањање фусноте из деноминације Косово, која се користи од 2008. године у сваком извештају и комуникацији о и са Косовом. Такође, препоручује се да Косово позива као држава, према члану 4. Статута Савета Европе, а не као место, према члану 5“, стоји у објави.

Следећи корак је разматрање ове одлуке на пленарном заседању 18. априла, наведено је у објави.

(РТС, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер