понедељак, 20. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Параде поноса“ одржане у Пољској, Летонији и Словенији
Хроника

„Параде поноса“ одржане у Пољској, Летонији и Словенији

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јун 2012.

Готово 10.000 Пољака из ЛГБТ популације, њихових пријатеља, људи који подржавају њихову борбу против дискриминације, као и политичари левице и нове антиклерикалне странке Покрет Паликота прошли су данас центром Варшаве у живописној Паради равноправности за права сексуалних мањина. Параде поноса одржане су данас и у Словенији и Летонији.

"Једноставно равноправност", одабрано је као парола овогодишње традиционалне геј параде на улицама пољске престонице, која је имала и своју краљицу, једну од највећих и најпопуларнијих пољских звезда међу певачицама, Дороту Рабачевску звану Дода.

Учеснике марша пратило је јако полицијско обезбеђење. Покретне платформе, на којима се плесало у ритму гласне музике, биле су окићене цвећем уз мноштво украса у бојама дуге, симбола борбе ЛГБТ против дискриминације пред законом и у обичном животу због њихове сексуалне оријентације.

Пре два дана организатори геј параде заједно са полицијом одлучили су да промене трасу, јер су националисти пријавили за данашње поподне чак 13 демонстрација против параде баш на њеној првобитној траси.

Парада је организована и раније него обично, јер ће Варшава бити пуна навијача и хулигана због Европског првенства уфудбалу ЕУРО 2012, чији су домаћини Пољска и Украјина, а које траје од 8. јуна до 1. јула.

Параду равноправности, као и сваке године, подржали су амбасадори Сједињених Америчких Држава и неких земаља Европске уније, а у њој се појавио лично амбасадор Велике Британије у Варшави и неки од политичара посткомунистичке левице и нове пољске парламентарне антиклерикалне странке Покрет Паликота, међу осталима и први посланик транссексуалац, Ана Гродска.

У говорима пред почетак похода Варшавом политичари и ЛГБТ активисти захтевали су доношење закона о регистрованом партнерству истополних особа, који Пољска за разлику од суседне Чешке нема, пооштравање казни за говор мржње према сексуалним мањинама и школе без хомофобних сарџаја у настави.

Активисти су на Тргу Устава са кога су кренули, изнели захтеве и других маргинализованих група у друштву. Тако су тражили прилагођавање градског и јавног простора тако да без баријера приступ свуда имају и људи у инвалидским колицима.

Парада је завршена на Позоришном тргу у центру Варшаве, у симболичном Градићу равноправности, где су постављени и штандови неких од политичких партија.

Градске власти у сарадњи са полицијом и ове године учиниле су све да геј парада прође Варшавом безбедно и без инцидената, без обзира на демонстрације њених противника. Ипак, градоначелница Варшаве из редова владајуће либералне Грађанске платформе Хана Гронкјевич Валц и ове године је категорично одбила да преузме покровитељство над парадом.

Више стотина хомосексуалаца и њихових присталица прошетало је данас и престоницом Летоније тражећи већа права у источно-европским друштвима у којима још увек наилазе на висок степен нетолеранције. У Риги је продефиловало око 400 људи, уз јако присуство полиције, јер је протеклих година дошло до насиља.

Параде поноса у ове две земље подржале су владе Сједињених Америчких Држава и других западних земаља које чине све да се оконча дискриминација и насиље према геј популацији.

Америчке дипломате су у Риги учествовале на паради да би показале подршку САД. Они су рекли да је америчка државна секретарка Хилари Клинтон затражила од америчких званичника да буду активнији у промовисању једнаких права за лезбејке, гејеве, бисексуалце и трансродне особе широм света.

- Људска права припадају свима, без обзира на сексуалну оријентацију и зато учествујемо на овој паради - рекла је америчка амбасадорка у Летонији, Џудит Гарбер.

Амерички амбасадор у Пољској Ли Фајнштајн изразио је солидарност са учесницима параде поноса у Варшави.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер