понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Отворена гласачка места у Косовској Митровици, Звечану и Зубином Потоку
Хроника

Отворена гласачка места у Косовској Митровици, Звечану и Зубином Потоку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. фебруар 2012.

 БЕОГРАД – Гласачка места у Косовској Митровици, Звечану и Зубином Потоку отворена су јутрос у седам часова и референдум у српским општинама на северу Косова је почео без проблема, а рано јутрос чланови општинских изборних комисија кренули су и у околна села да провере да ли је све спремно за почетак гласања.

Члан општинске изборне комисије у Звечану, задужен за односе са медијима Љубо Радовић рекао је јутрос агенцији Бета да ће после осам часова бити познато да ли су отворена сва гласачка места, јер је територија на којој се спроводи референдум разуђена и доста бирачких места по забаченим селима је неприступачно због обилног снега.

„У градским срединама је све отворено и тече без проблема, а за села још немамо информације”, рекао је он.

У четири српске општине на северу Косова данас и сутра биће одржан референдум на коме ће око 35.000 грађана са правом гласа моћи да се изјасни о односу према институцијама Косова.

Референдумско питање гласи: „Да ли прихватате институције такозване Републике Косово”. Гласачка места су отворена у седам, а биће затворена у 19 часова.

У северној Косовској Митровици, Звечану и Зубином Потоку грађани гласају два дана, а у Лепосавићу само 15. фебруара, на Дан државности Србије.

Радовић је истакао и да је са представницима међународне кризне групе договорено да они буду посматрачи у три од четири општине, али није навео о којим општинама је реч.

Референдуму се противе представници међународне заједнице на Косову и приштинске власти, наводећи да он неће имати никакве правне последице. Против референдума су и званичници из Београда јер сматрају да ће погоршати положај Србије и косовских Срба.

Радовић је казао да је одштампано 35.500 гласачких листића, са резервних 0,3 одсто, а да је свака општина одредила колико ће листића штампати двојезично, на српском и албанском језику.

Према његовим речима, за сада нема информација да ће Албанци учествовати на референдуму, а у три села у општини Звечан настањена Албанцима - Жажи, Бољетину и Липи, поручено је да не желе да гласају.

„Гласаће се на 82 места, у Косовској Митровици на 13, у Звечану на 11, у Зубином Потоку на 25 и у Лепосавићу на 33 места”, објаснио је Радовић.

Додао је да су гласачка места иста као када се одржавају избори које расписује Србија.

„Очекујемо да ће степен излазности бити мањи од првобитно претпостављеног и то је због реалних услова који на терену постоје. Нећемо сматрати неуспехом ако не буде постигнут висок степен излазности”, рекао је Радовић.

Он је додао да посматрачи које су позвале општинске изборне комисије нису то прихватили, али да је могуће да референдум прате представници Међународне кризне групе.

„Гласање се завршава 15. фебруара у 19 часова, бирачки одбори ће сачинити записнике, а општинске комисије ће, према очекивањима, прве прелиминарне резултате имати током ноћи док ће коначни бити познати 19. фебруара”, рекао је Радовић.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер