Početna strana > Hronika > „Otadžbina“: Zbog kukavičluka Aleksandra Vučića država Srbija nije u stanju da zaštiti Srbe na KiM
Hronika

„Otadžbina“: Zbog kukavičluka Aleksandra Vučića država Srbija nije u stanju da zaštiti Srbe na KiM

PDF Štampa El. pošta
petak, 15. decembar 2023.

Informacija koja se pre dva dana čula na u dnevniku televizije N1 iz usta novinara Zane Cimilji da vlada samoproglašene „republike Kosovo“ od 2020. godine plaća struju Srbima na severu Kosova i Metohije jednostavno nije tačna. Istina je sledeća. Na severu Kosova i Metohije postoji hidrocentrala Gazivode sa dve turbine jačine 32 megavata. Ta količina struje je sasvim dovoljna da zadovolji potrebe građana na severu Kosova i Metohije. Elektromreža Srbije je 2006. godine obezbedila diraktan priključak od hidrocentrale do potrošača na severu Kosova i Meothije.

Šta više, hidocentrala Gazivode omogućava rad termoelektranama u Obliću jer je ona inicijalna kapisla da one mogu da proizvode struju. Hidrocentrala Gazivode kao i ceo sistem Ibar-Lepenac građen je novcem građana Srbije jer se Republika Srbija uzimanjem kredita od više stotina miliona dolara zadužila kod Londonskog i Pariskog kluba.

Na pregovorima u Beču separatističke vlast u Prištini su se ponudile da nastave otplatu tog kredita sa čime se ondašnji ministar finansija Republike Srbije Mlađan Dinkić i složio ali je predsednik vlade Srbije Vojislav Koštunica to odbio i Srbija je kasnije otplatila ceo kredit. Ne samo to, do nedavnog potpsivanja poslednjeg energetskog sporazuma između Beograda i Prištine upravo je Vlada Srbije postavljala direktora hidrocentrale i upravni odbor jer se ceo objekat tretirao kao njeno vlasništvo. Nažalost, Aleksandar Vučić je imovinu građana Srbije bez imalo stida i srama predao separatistima.

Do nedavnog potpsivanja poslednjeg energetskog sporazuma između Beograda i Prištine upravo je Vlada Srbije postavljala direktora hidrocentrale i upravni odbor jer se ceo objekat tretirao kao njeno vlasništvo. Nažalost, Aleksandar Vučić je imovinu građana Srbije bez imalo stida i srama predao separatistima

A što se vlade Aljbina Kurtija tiče od nje Srbi na Kosovu i Metohiji ne očekuju ništa. Zapravo očekuju da prestane pravna tortura koju ova vlada nad Srbima primenjuje. Javni tužilac Kosova Drita Hajdari objavljuje spisak više od 300 Srba koje navodno tereti za ratne zločine a isto tužilaštvo sprovodi postupke protiv desetina Srba zbog učešća u mirnim demonstracijama koje ona karakteriše kao napad na ustavni poredak samoproglašene republike Kosovo kako je juče izjavio advokat Ljubomir Pantović. Ovo pravno nasilje nad Srbima godinama traje zbog čega više od stotinu Srba čami u albanskim kazamatima. Optuženih po sistemu - dvojica bez duše jedan bez glave, odnosno u prevodu montiranih i falsifikovanih optužbi.

Predsednik Srbije u poseti jezeru Gazivode kod Zubinog Potoka na severu Kosova, septembar 2018.

Jedini način da se ova zlodela nad Srbima zaustave jeste pun reciprocitet od strane vlade Srbije koje država Srbija mora da primeni u odnosu na ostale stanovnike Kosova i Metohije. Narodni pokret Srba sa Kosova i Metohije „Otadžbina“ podseća građane Srbije da je tokom devedesetih godina pa i kasnije istovetan broj ubijenih Srba i Albanaca ali kako su Albanci mnogobrojniji onda su prave žrtve na KiM Srbi a ne Albaci. Vlada Aljbina Kurtija u Prištini kod ove torture nad Srbima ima apsolutni blagoslov zemalja EU i Amerike.

Međutim, država Srbija odnosno Aleksandar Vučić zbog svog kukavičluka nije u stanju da zaštiti Srbe. Sve se svodi na kukanje, cviljenje, zapomaganje, jadikovanje, prenemaganje od čega Srbi na KiM nemaju nikakvu vajdu. A možda je to dogovor Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija – „ja ću da te napadam, a ti što se mene tiče, Srbima možeš da radiš šta god hoćeš važno je da ih na Kosovu bude što manje, jer je to u interesu i mom i tvom“.

Kako radili tako nam Bog pomogao.

Kosovska Mitrovica
14.12.2023. godine

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner