уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Осамнаест година од операције ''Бљесак'' и протеривања Срба из Западне Славоније
Хроника

Осамнаест година од операције ''Бљесак'' и протеривања Срба из Западне Славоније

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. мај 2013.

БЕОГРАД - Данас се навршава 18 година од почетка хрватске војно-полицијске акције "Бљесак", у којој је, према подацима Докумантационо-информативног центра "Веритас", 1. и 2. маја 1995. године, убијено 283 Срба из западне Славоније, а протерано најмање 15.000 људи.

Међу убијеним Србима је било 57 жена и деветоро деце.

Према подацима Хрватског хелсиншког одбора, убијено је између 83 и 100 српских цивила, а обе невладине организације истичу да нико од Хрвата није процесуиран за ратне злочине у "Бљеску".

Поводом годишњице "Бљеска", помен ће данас бити служен у цркви светог Марка у Београду, с почетком у 11 часова. На Спомен плочу српским жртвама протеклих ратова, у непосредној близини тог храма, Удружење породица несталих "Суза" положиће венце и цвеће.

У Градишки, у Републици Српској, у којој живи највећи број избеглих из западне Славоније, данас ће са Моста спаса бити бачени венци и цвеће у реку Саву а у цркви Покрова пресвете Богородице у том граду биће служен помен.

Више од 160 познатих гробних места у западној Славонији још нису ексхумирани, а процес идентификације погинулих споро тече.

Последња ексхумација је обављена децембра прошле године на Медицинског факултета у Загребу, када су идентификовани посмртни остаци 17 Срба убијених у "Бљеску" и у претходним хрватским војним акцијама на подручје западне Славоније од 1991. до 1995. године. У том периоду из западне Славоније протерано је више десетина хиљада Срба.

У акцији "Бљесак", која је трајала 1. и 2. маја 1995. године, у тај део западне Славоније, која је била у саставу Републике Српске Крајине, односно сектора Запад под заштитом снага УН, ушло је 16.000 припадника хрватских снага.

Према подацима организације за људска права "Хјуман рајтс воч", након "Бљеска" ухапшено је 1.500 Срба, а од њих су многи тада били одведени у логоре у Вараждину, Славонској Пожеги, Новој Градишки и Бјеловару.

Према подацима Документационо-информативног центра "Веритас", за злочине у "Бљеску" и оне почетком деведесетих година на подручју западне Славоније, нико од хрватских руководилаца није одговарао.

Против команданта треће гардијске бригаде Хрватске војске Младена Круљца, 2005. године је поднета кривична пријава, али оптужница није подигнута, а он је накнадно унапређен у чин генерала.

Две невладине организације из Хрватске - Иницијатива младих за људска права за Хрватску и Српски демократски форум поднеле су прошле године кривичну пријаву против починилаца ратних злочина над заробљеницима након операције "Бљесак".

Пријава је поднета против непознатих починилаца, односно командира и одговорних лица у јединицама полиције и војске које су у логорима неколико градова, али пре свега у Вараждину где је третман био најбруталнији, малтретирале ратне заробљенике.

Према наводима две НВО, постоје бројне изјаве о поступцима над заробљеним Србима, али и о коректном поступку појединаца. Иако је малтретирања заробљеника било и у спортској дворани у Бјеловару, она нису била тако изражено као у Вараждину.

Због ратних злочина у "Бљеску", Хашко тужилаштво је дуго припремало оптужницу против тадашњег председника Хрватске Фрање Туђмана, који је, у међувремену, умро 1999. године.

У западну Славонију се, 18 година после "Бљеска", вратило тек око 1.500 Срба, углавном старије особе. Ту је велики број кућа и остала имовина протераних дата избеглим Хрватима из Босне и Херцеговине.

Само два месеца после "Бљеска", почетком августа 1995, Хрватска је спровела војно-полицијску акција "Олуја", у два сектора под заштитом УН, а према подацима "Веритаса", убијено и нестало 1.922 Срба из некадашње Републике Српске Крајине. Од тог броја 1.192 били су цивили.

Помен страдалима у цркви Светог Марка у Београду

У цркви Светог Марка у Београду служен је парастос поводом 18 година од почетка хрватске војне акције "Бљесак" у којој је 1. и 2. маја 1995. године у западној Славонији убијено 283 Срба, међу којима 57 жена и деветоро дјеце, а протјерано најмање 15.000 људи. Парастосу су присуствовали преживјели и породице убијених, директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац, представници Удружења породица несталих "Суза" и предсједник Коалиције удружења избјеглица у Србији Миодраг Линта.

Протојереј ставрофор Маринко Јуретић рекао је у бесједи да ожиљци остају како би подсјећали на оно што су невино страдали преживјели од злочиначке руке.

"Нека је вечни покој невиним жртвама. Молимо се за оне који су пронађени и за оне који леже негде и ко зна да ли ћемо их наћи", додао је протојереј Јуретић, који је и сам избјегао из Хрватске.

Чедомир Марић из Удружења породица несталих "Суза" рекао је новинарима уочи почетка парастоса да би за породице било охрабрење да се направи помак у проналажењу убијених, напомињући да се тек прошле године почело са ексхумацијама страдалих у "Бљеску".

"Однос према жртвама није промијењен на боље, а породицама је најболније што су недавне пресуде хрватским генералима охрабриле починиоце злочина и створиле утисак да су недодирљиви", додао је Марић.

Послије парастоса, представници Удружења породица несталих "Суза" положили су вијенце и цвијеће на Спомен плочу српским жртвама протеклих ратова, у непосредној близини цркве Светог Саве на Ташмајдану.

(Танјуг-Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер