уторак, 30. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Омладински одбор за образовање": Хашим Тачи потврдио долазак у Београд, учешће потврдили и Петрит Сељими, Валдет Садику, Соња Бисерко
Хроника

"Омладински одбор за образовање": Хашим Тачи потврдио долазак у Београд, учешће потврдили и Петрит Сељими, Валдет Садику, Соња Бисерко

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. април 2015.

Омладински одбор за образовање: Саопштење у вези са конференцијом Европске интеграције западног балкана – заједно можемо боље

Омладински одбор за образовање уз подршку Британске амбасаде у Београду организује конференцију Европске интеграције Западног Балкана: Заједно можемо боље у периоду од 23. до 25. априла 2015. год. на којој ће двадесет говорника дискутовати са Омладинским амбасадорима помирења и другим званицама о европским интеграцијама земаља у региону.

Конференција представља завршетак трогодишњег програма Омладински амбасадори помирења током којег је шест генерација учесника и учесница из Србије, Македоније, Босне и Херцеговине и Косова* добило прилику да са представницима влада, амбасада, организација цивилног друштва, међународних организација и професорима универзитета дискутује на теме суочавања са прошлошћу и превазилажења конфликта са посебним освртом на европске интеграције.

Тематске целине ове конференције су регионална сарадња земаља у региону у процесу европских интеграција; Десет година македонске кандидатуре за чланство у ЕУ – где смо сад?; Да ли је БиХ спремна да настави пут ка ЕУ чланству и Да ли је однос Београда и Приштине изазов или могућност за напредак.

Позив да говоре на овој конференцији добили су четири министра спољних послова из Србије, Македоније, БиХ и Косова*, као и представници Делегација ЕУ, амбасада и стручне јавности. Своје учешће су за сада потврдили министар Хашим Тачи, као и заменик министра Петрит Селими, државна секретарка за европске интеграције Македоније Ана Блажеска, заменица директорке директората за европске интеграције БиХ Дарија Рамљак, министар-саветник из БиХ Шериф Мујкановић, амбасадорка Македоније у Србији Вера Јовановска Типко и британски амбасадор Денис Киф. Учешће су такође потврдили и заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт, официр за везу са Косовом Валдет Садику, народни посланици Борислав Стефановић и Дејан Раденковић, као и представници организација цивилног друштва Милан Антонијевић, Соња Бисерко, Душан Јањић и многи други.

Програм Омладински амбасадори помирења врло је интензиван и обухватио је шест генерација 125 младих професионалаца, из Босне и Херцеговине, Србије, Македоније и са Косова*, који су у последње три године спровели 110 вршњачких едукација за 3012 колега, 223 медијских наступа и написали 110 есеја на тему како лично могу да допринесу регионалној сарадњи и помирењу.

Идеја овог програма је да подстакне мулти-перспективни приступ дискусијама о темама које су од суштинске важности за све земље западног Балкана. Сматрамо да је размена искустава међу младим људима пореклом из региона, од којих се свака налази у различитој фази транзиције, од користи за рађање нових идеја и превазилажење сукоба из прошлости. Верујемо да једино на овај начин могуће доћи до мирног решавања сукоба и заједничког европског напретка.

Током трогодишњег програма радили смо са младим лидерима на суочавању са прошлошћу и њеном превазилажењу мирним путем, истицали смо значај ненасилног решавања конфликта и изузетну вредност међусобног поштовања, дијалога и сарадње, што ћемо радити и убудуће кроз наше програме, како би будући доносиоци одлука били сензибилисани за теме помирења и радили на заједничком наступу пред европским институцијама за бољитак својих грађана јер Заједно можемо боље.

Срдачан поздрав,

Наим Лео Бешири

Извршни директор

(ooo.org.rs)

Београд -- Хашим Тачи је потврдио долазак у Београд на конференцију о европским интеграцијама западног Балкана, истиче организатор - Омладински одбор за образовање.

Та невладина организација, уз подршку Британске амбасаде у Београду, од 23. до 25. априла организује конференцију "Европске интеграције западног Балкана: заједно можемо боље", на којој ће двадесет говорника дискутовати о европским интеграцијама земаља у региону.

Како се наводи у саопштењу, своје учешће су за сада, осим Тачија, потврдили и његов заменик Петрит Сељими, државна секретарка за европске интеграције Македоније Ана Блажеска, заменица директорке Директората за европске интеграције БиХ Дарија Рамљак, министар-саветник из БиХ Шериф Мујкановић, амбасадорка Македоније у Србији Вера Јовановска Типко и британски амбасадор Денис Киф.

Учешће су потврдили и заменик шефа Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт, "официр за везу са Косовом" Валдет Садику, посланици Борислав Стефановић и Дејан Раденковић, као и представници организација цивилног друштва Милан Антонијевић, Соња Бисерко, Душан Јањић.

Омладински одбор за образовање наводи да су позив да говоре на конференцији добила четири министра спољних послова из Србије, Македоније, БиХ и Косова, представници делегација ЕУ, амбасада и стручне јавности.

Разговараће се о регионалној сарадњи земаља у региону у процесу европских интеграција, о томе да ли је однос Београда и Приштине изазов или могућност за напредак, о десет година македонске кандидатуре за чланство у ЕУ, као и о томе да ли је БиХ спремна да настави пут ка Европи.

Конференција је, како се наводи, завршетак трогодишњег програма Омладинских амбасадора помирења, током којег је шест генерација учесника и учесница из Србије, Македоније, Босне и Херцеговине и Косова добило прилику да дискутује на теме суочавања с прошлошћу и превазилажења конфликта, с посебним освртом на европске интеграције.

Идеја програма је да подстакне мултиперспективни приступ дискусијама о темама које су од суштинске важности за све земље западног Балкана.

"Сматрамо да је размена искустава међу младим људима пореклом из региона, од којих се свака налази у различитој фази транзиције, од користи за рађање нових идеја и превазилажење сукоба из прошлости и верујемо да једино на овај начин могуће доћи до мирног решавања сукоба и заједничког европског напретка", наводи та организација.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер