понедељак, 30. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Уклањањем барикада Кфор направио политичку штету
Хроника

Оливер Ивановић: Уклањањем барикада Кфор направио политичку штету

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јун 2012.

Државни секретар Министарства за Косово и Метохију Оливер Ивановић изјавио је данас да је Кфор уклањањем барикада на северу Косова можда у војном смислу остварио успех, али да је у политичком погледу направио штету.

Ивановић је рекао да ће сада представнике Кфора свако од Срба доживљавати са резервом што није добро, јер је Кфор једина међународна институција која је уживала поверење Албанаца и Срба.

Он је, гостујући на ТВ Пинк, проценио да би, у случају да Кфор, уз Еулекс, да снажне гаранције да неће дозволити било коме наоружаном дође на север покрајине и угрози Србе, они сами уклонили барикаде.

"Овако, ако Кфор може да прође ко нама гарантује да сутра неће проћи специјалне јединице Албанаца", упитао је Ивановић.

Ивановић је рекао да не зна коме би канцеларија "косовске владе" у Косовској Митровици била од помоћи и да се њеним постављањем уочи дијалога о Косову "поткопава српска позиција".

Он је оценио да отварање те канцеларије представља покушај да "косовска влада" докаже да је север покрајине под њеном јурисдикцијом и да би резултат могли бити инциденти.

Ивановић је апеловао на потпредседника "косовске владе" Слободана Петровића да се уздржи од подршке отварању те институције, додајући да ће у дијалогу бити дефинисано питање севера.

Ивановић је подсетио да је влада Србије сада у техничком мандату, а да ће веће одлуке бити препуштене будућој влади и изразио наду да ће она ускоро бити формирана.

Државни секретар је казао и да лично не очекује да ће председник Србије Томислав Николић у будућим разговорима у Бриселу са челницима ЕУ "направити било шта што би њих забринуло", јер ЕУ од њега очекује пре свега да буде посвећен дијалогу, а затим да тражи политичка решења за Косово и води политику усмерену ка Европи и ЕУ.

Ивановић сматра да постоји сада шири фронт на српској политичкој сцени кад је реч о Косову.

Сада је, сматра он, и СНС укључена у консензус о решавању питања Косова, а Срби на северу спремни су да по сваку цену остану на КиМ и не дозволе да буду протерани.

Он је рекао да се везе са Републиком Српском, где живи значајан број Срба морају одржавати, док, са друге стране, председник РС Милорад Додик може да не воли Чедомира Јовановића, због изјава лидера ЛДП-а, али "нема право да инсистира како ће се формирати српска влада".

Ивановић очекује да ће и у будућој влади остати Министарство за Косово и Метохију.

"Косово је бар номинално, бар по изјавама, најважнија отворена политичка тема и она као таква заслужује да има министарство", рекао је Ивановић и истакао да је ноћ на северу Косова протекла без инцидената.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер