среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Ивановић: Приштини ништа не значе сва признања без Русије и Кине
Хроника

Оливер Ивановић: Приштини ништа не значе сва признања без Русије и Кине

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. август 2011.

Након готово полугодишњег затишја уследио је нови талас признања независности Косова и Метохије. Осим Гвинеје, Нигера и Бенина, независност Косова одлучило је ове недеље да подржи и 14 малих земаља чланица заједнице Кариба. Број држава које су то учиниле тако се попео на 94.

Недостају, дакле, још само три да би две и по године после једногласно проглашене независности Косово добило признање више од половине чланица УН. Саговорници Прес сматрају да готово све мале земље признају независност КиМ под жестоким притиском Америке.

Државни секретар за Косово и Метохију Оливер Ивановић ипак истиче да ни толика признања нису довољна да Косово реализује своје циљеве.

- Приштина је исцрпла последње атоме снаге и та признања су је јако скупо коштала. И ако стекну натполовичну подршку чланица УН, у шта сумњам, то неће имати ефекта - навео је Ивановић и нагласио да Косово никада неће постати чланица УН.

- Русија и Кина никада неће променити став, признати Косово и гласати за чланство покрајине у УН. Русија и Кина ће увек уложити вето на покушај Приштине да преко САД оствари неке своје интересе - истакао је Ивановић.

Професор ФПН-а Предраг Симић оценио је да је на делу игра моћи САД.

- Независност Косова је за САД недовршени посао. Америчка дипломатија притисцима на мале земље да признају Косово жели да заврши мисију у покрајини - рекао је Симић за Прес и додао да Приштина није имала никакву улогу у последњим признањима косовске суверености.

Некадашњи дипломата и професор Чедомир Штрбац сматра да су најновија признања афричких земаља - Гвинеје, Нигера и Бенина уследила под притиском САД и ЕУ.

- Питање учлањења Косова у УН не може да дође на дневни ред Генералне скупштине без сагласности СБ, али је чињеница да би већина у чланству УН променила укупну ситуацију у вези са признавањем Косова - оценио је Штрбац.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер