Početna strana > Hronika > Oliver Ivanović: Martovsko nasilje ostavilo veliki trag na kosovske Srbe
Hronika

Oliver Ivanović: Martovsko nasilje ostavilo veliki trag na kosovske Srbe

PDF Štampa El. pošta
petak, 16. mart 2012.

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je danas povodom osmogodišnjice martovskog nasilja u pokrajini da je tadašnje nasilje Albanaca ostavilo velik trag na srpsku zajednicu na Kosovu.

Ivanović je u izjavi Tanjugu ocenio da je martovsko nasilje 2004. godine dovelo do nesigurnosti Srba na ovom području i pokazalo da zbog neprincipijelnosti međunarodne zajednice Srbi mogu računati samo na sebe i Republiku Srbiju.

On je podsetio da Kfor nije uspeo da zaštite malobrojne Srbe u enklavama.

Ono što posebno brine jeste da se međunarodna zajednica u tom teškom trenutku nije najbolje pokazala pa je već postojeće nepoverenje Srba u međunarodnu zajednicu na taj način samo pojačano, rekao je Ivanović.

U talasu nasilja na KiM 17. i 18. marta 2004. godine ubijeno je 19 osoba, od toga osam Srba, a proterano više od 4.000 Srba i drugih nealbanaca.

Porušeno je i zapaljeno oko 900 kuća i 35 pravoslavnih crkava i manastira, uključujući srednjovekovne svetinje, poput Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, iz 14. veka.

Povređene su 954 osobe, među njima i desetine pripadnika međunarodnih snaga a uništena su 72 vozila Ujedinjenih nacija.

Etnički je očišćeno šest gradova i devet sela, spaljen je manastir Devič kod Srbice, oskrnavljena su mnoga groblja na Kosovu i Metohiji, a u crkvama je nestao ili oštećen veliki broj vrednih ikona i drugih crkvenih relikvija.

Povod za pogrom bila je kampanja albanskih medija u kojoj su lokalni Srbi optuženi da su psima naterali preko reke Ibar šest albanskih dečaka iz sela Čabar kod Zubinog Potoka i tako trojicu oterali u smrt, a istraga UNMIK policije kasnije je utvrdila da su albanske optužbe lažne.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner