четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Оливер Дулић: Регионализација није сепаратизам
Хроника

Оливер Дулић: Регионализација није сепаратизам

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 05. јун 2009.

Стратегија просторног развоја је документ који предлаже прагматична, модерна и рационална решења за проблеме са којима се Србија суочава, изјавио министар Дулић. Министарство одбацује тврдње да ће регионализација довести до "новог сепаратизма".

Министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић изјавио је да је Стратегија просторног развоја функционални документ који предлаже прагматична, модерна и рационална решења за проблеме са којима се Србија суочава и одбацио критике да ће регионализација довести до "новог сепаратизма".

"Концепт на којем Србије данас функционише није добар и огромне економске и регионлане разлике, које сада постоје, морају да се спрече у будућности", рекао је Дулић агенцији Танјуг.

Министар животне средине и просторног планирања сматра да они који покушавају да шире страх међу грађанима тврде да је то појава новог сепаратизма и кажу како неко размишља да ће се Шумадија одвојити од Србије.

"То није нормално, као што није нормално ни да ће се Војводина одвојити од Србије, ни било који други регион, јер нити тамо постоје такве тежње, нити политичке елите који би то спровеле, нити било коме пада на памет да у овом тренутку, када цела држава иде ка Европској унији покушава на било који начин да унесе политичку или било коју другу нестабилност", нагласио је Дулић.

Према његовој оцени, Стратегију критикују неозбиљни, који је нису ни прочитали и не желе да размишљају на модеран начин о томе како државе треба да се конципирају.

Дулић је указао на чињеницу да је свака европска држава регионализована на модеран начин, осим Србије и да се једино Србија није ни усудила да отвара дебату о тој теми управо зато што су постојале политичке партије, или политичари који су избегавали расрпаву или би волели да у тој расправи шире страхове код грађана да се ради о некој врсти сепаратизма.

Министар животне средине и просторног планирања је упозорио да у Србији постоје политичари којима је једина политичка платформа плашење народа и који у сваком стратешком документу, закону и иницијативи траже начина за страхове који су, како је рекао, можда били оправдани 90-их година.

Дулић је подсетио да у Србији постоји неколико економских центара у којима је кавалитет живота на задовољавајућем нивоу, али можда и више од 100 општина у којима се живи веома лоше, не постоје капацитети за даљи развој и из којих, природно, постоји миграција становништва.

"Да би спречили да се то дешава у будућности морамо да размишљамо о томе да не само процес доношења одлука него и економију, планирање, преселимо у те будуће центре региона да би људи природно тежили ка њима или да би у њима налазили одговоре на своје проблеме", рекао је министар.

Дулић је упитао зашто, на пример, регион Ниша не би имао свој буџет и скупштину, универзитетску памет, плански, друштвено и економски се развијао, као и све институције неопходне за конкретан живот у том региону, него да све то тежи да одлази ка Београду.

Министар је рекао да је то била животна филозофија која их је "натерала да на другачији начин посматрају Србију" и подвукао да Стратегија није политички мотивисана, да нема страначко ни идеолошко обележје и да препознаје потребу реалног живота да на другачији начин посматра простор Србије.

Према његовим речима, Стратегија је први корак у изради просторног плана Србије који би требало да се заврши до фебруара идуће године након чега би Србија најзад добила модеран просторни план са свим параметрима неопходним општинама и регионима за израду њихових планове.

Стратегија садржи збир свих стратегија које су до сада писане и које су требале да предвиде визију развоја Србије у појединачним областима до 2020. године, подразумева нови концепт и приступ новим реалностима у Србији, а то се односи и на чињеницу да су читави предели Србије потпуно опустели и да их је становништво напустило, рекао је Дулић.

Дулић је оценио да је учињен велики корак, јер је донет документ прилагођен новом животу и новој реалности данас.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер