Гласање против Резолуције о Криму у УН Србији би у неком тренутку у будућности могло да се врати као бумеранг у напорима да задржи Косово, каже за "Блиц" Олександр Александрович, амбасадор Украјине у Србији.
Он на овај начин коментарише то што се гласањем Србија директно ставила на страну Русије и рекла "не" међународном посматрању ситуације у области људских права на Криму.
Да ли сте изненађени оваквим гласањем?
Нисам изненађен сада, али јесам био када се о истој резолуцији на исти начин гласало у новембру у оквиру Трећег комитета УН. Од марта 2014, када је Крим анектиран и окупиран, у свим међународним организацијама Србија је увек заузимала неутралну позицију - или није учествовала у гласању или била уздржана. Сада је први пут отворено гласала против Украјине. Од Владе Србије сам покушао да добијем објашњење о промени позиције, али нисам успео.
Шта мислите да је био разлог?
Једина ствар у коју сам прилично сигуран је да је ово резултат веома јаког притиска Русије. Сетимо се интервјуа Владимира Путина "Блумбергу" у којем је отворено рекао да је Кремљ спреман да престане да подржава Србију по питању Косова ако би, заузврат, Запад признао да је Крим руски. Можда је директно претио признавањем независног Косова, заиста не знам. Са становишта међународног права, Косово је српско, а Крим је Украјина.
Да ли ће ово имати последице по односе две земље?
Неће утицати на односе два народа. Срби су веома слични Украјинцима, имамо сличан језик, културу, религију и веома подржавам нашу културну и економску сарадњу. Веома ми је жао што је Влада Србије одлучила да гласа против Украјине и доведе у питање наш суверенитет и територијални интегритет. Ми никада нисмо престали да подржавамо Србију када је у питању Косово, нити смо признали независност. Скоро смо одбили да играмо фудбал и кошарку против Косова на нашој територији јер не желимо да прихватимо косовске пасоше. Не радимо ништа против интереса Србије и, искрено, веома сам узнемирен због овога. Желим да људи из Србије знају шта њихова влада ради против Украјине, тако да ће можда променити ставове о неким својим политичарима.
Да ли ће Србија због оваквог гласања имати неке последице?
Постоји енглески израз: "Пуцати себи у ноге". Верујем да је управо то Србија урадила оваквим гласањем јер се у неком тренутку у будућности оваква одлука може вратити као бумеранг у вашим напорима да задржите Косово. Не разумем зашто ово радите.
Какве последице можемо да очекујемо?
Једна може да буде да ћете имати озбиљне притиске са свих страна када су у питању председнички избори наредне године. Ово је трагедија ваше неутралне политике. Украјина је водила исту политику од 2014. и видите докле нас је то довело. У Титово време СССР и Запад су се сагласили да не дирају Југославију, али данас такви договори не постоје. Фигуративно речено, велики играчи ће вас поцепати на комаде. Било би много лакше да изаберете страну и тражите да вас заштити од друге, уместо да се борите у свим правцима губећи време и ресурсе. Али, то је ваш избор.
(Блиц)
|