субота, 19. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Олаф Шолц: Подржавамо Украјину што је снажније могуће. Истовремено, водимо рачуна да НАТО не постане страна у рату
Хроника

Олаф Шолц: Подржавамо Украјину што је снажније могуће. Истовремено, водимо рачуна да НАТО не постане страна у рату

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. октобар 2024.

Амерички предсједник Џозеф Бајден позвао је у петак Запад да одржи подршку Украјини против руске инвазије, у тренутку када се Кијев суочава са тешком зимом, а предсједнички избори у Сједињеним Америчким Државама (САД) изазивају забринутост у погледу ријешености Вашингтона да настави да подржава Кијев.

Бајден се у Берлину састао са Олафом Шолцом, канцеларом Њемачке која послије САД пружа највећу војну помоћ Украјини. Састанку су се придружили и француски предсједник Емануел Макрон и британски премијер Кир Стармер, а разговарало се између осталог и о конфликту на Блиском истоку.

"Пошто се Украјина суочава са тешком зимом, морамо одржати своју одлучност", рекао је Бајден у саопштењу. "И знам да је цијена велика, али да не буде грешке - она је слична цијени живљења у свијету у коме преовладава агресија, гдје велике државе нападају и малтретирају мање само зато што то могу".

Шолц је поручио да ће Њемачка "бити уз Украјину колико год је потребно" и указао на планирани кредит од 50 милијарди долара који ће бити финансиран профитом од замрзнуте руске имовине.

"Наш став је јасан. Подржавамо Украјину што је снажније могуће. Истовремено, водимо рачуна да НАТО не постане страна у рату, како он не би прерастао у још већу катастрофу", рекао је Шолц.

Бајден борави у Европи само двије и по недјеље прије предсједничких избора у САД, гдје се бивши предсједник Доналд Трамп, републикански кандидат, бори за реизбор у тијесној трци против потпредсједнице Камале Харис, демократске кандидаткиње.

Трамп је сигнализирао да би био много мање вољан од Бајдена да настави да подржава Украјину, због чега би Кијев могао да остане без највеће војне и финансијске подршке.

Трамп је такође наговијестио да ц́е америчка помоц́ савезницима у НАТО-у бити условљена.

Раније у петак, њемачки предсједник Франк-Валтер Штајнмајер осврнуо се на претходно напете везе Европе и САД током Трамповог првог мандата 2017-2021, током церемоније поводом додјеле највишег њемачког ордена за заслуге америчком предсједнику.

"Прије само неколико година, раздаљина се толико повец́ала да смо скоро изгубили једни друге", рекао је он о Европи и САД. "Када сте изабрани за предсједника, вратили сте Европи наду у трансатлантску алијансу буквално преко ноц́и".

Штајнмајер је рекао да је НАТО неопходан.

"Тако да се у наредним мјесецима надам да ц́е се Европљани сјетити да је Америка неопходна за нас. И надам се да ц́е се Американци сјетити да су ваши савезници неопходни за вас", додао је он.

Разговори о Блиском истоку

Бајден је допутовао у Њемачку у дану кад је стигла вијест да су израелске снаге убиле лидера Хамаса, групе коју САД означавају терористичком организацијом, а који је оркестрирао напад 7. октобра 2023. који је покренуо рат.

Разговарајући са новинарима на писти по слијетању у Њемачку, Бајден је коментарисао убиство Јахје Синвара, рекавши да је то "добар дан за свијет".

"Сада је вријеме да се крене напријед", рекао је. "Кренути ка прекиду ватре у Гази, кренути у смјеру гдје ће ствари бити боље за цио свијет. Сада је тренутак да се рат оконча и таоци доведу кући."

Кратка и интензивна посјета

Бајденова посјета Њемачкој била је муњевито брза и пуна церемонија. За Њемачку је била пуна значења и историје, а укључивала је и кратак сусрет са Маргот Фридландер, женом старом 102 године која је преживјела Холокауст.

Њемачки предсједник Франк-Валтер Штајнмајер, који је Бајдену додијелио највише одликовање те земље - Орден за заслуге "Велики крст" - на почетку свог говора о значају посете америчког предсједника испричао је анегдоту с почетка 1980-их, када је млади амерички сенатор Џозеф Бајден посјетио Бон, тада пријестоницу Западне Њемачке.

У правом њемачком стилу, нашалио се Штајнмајер, један бирократа који је пратио 40-годишњег сенатора, писао је опширне биљешке, закључујући да је млади амерички сенатор "дубоко заинтересован" за Њемачку, и да је пред њим "озбиљна политичка будућност". Те биљешке су Њемци сачували све до данас, рекао је њемачки предсједник, а оцјена о Бајдену је била "невјероватно потцјењивање".

"Данас, ви сте 46. предсједник Сједињених Држава а под вашим лидерством, трансатлантски савез је јачи а наше партнерство ближе него икада", рекао је Штајнмејр качећи медаљу на Бајденов сако.

Штајнмајер је наставио: "Можда је најдрагоцјенија служба демократији, највеселија и највише умирујућа ствар за људе да знају да је чак и најмоћнији човјек на свијету - суштински поштено људско биће".

Глас Америке је поставио питање савјетнику Бијеле куће за националну безбједност Џејку Саливену да ли је дио Бајденове мисије у Њемачкој био да заштити спољну политику од могућег новог мандата Доналда Трампа.

"Оно што предсједник покушава је да учини да наша преданост Украјини буде одржива и да се институционализује у дужем року", одговорио је Саливен. "Сви наши савезници су се сагласили да је то одговорно понашање".

(Вијести)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер