среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Оксфам": Пет најбогатијих људи на свету удвостручили своје богатство од 2020. године, док је 60 одсто укупне популације, готово пет милијарди људи, још више осиромашило
Хроника

"Оксфам": Пет најбогатијих људи на свету удвостручили своје богатство од 2020. године, док је 60 одсто укупне популације, готово пет милијарди људи, још више осиромашило

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. јануар 2024.

 Пет најбогатијих људи на свету удвостручили су своје богатство од 2020. године, док је 60 одсто укупне популације, готово пет милијарди људи, још више осиромашило.

У најновијем извештај хуманитарне организације Оксфам наводи се да ће се разлика између богатих и сиромашних вероватно повећати, показује. Такође, упозорава се да ако се овакви трендови наставе, сиромаштво у свету неће бити искорењено још 229 година.

Истичући драматично повећање неједнакости од пандемије короне, Оксфам указује да су светски милијардери богатији за 3.3 милијарде долара него 2020. године, а њихово богатство је порасло три пута брже од стопе инфлације, преноси Гардијан.

Извештај открива да седам од 10 највећих корпорација на свету има милијардера као извршног директора или главног акционара, упркос стагнацији животног стандарда милиона радника широм света.

Богатство пет најбогатијих људи на свету – Илона Маска, Бернара Арноа, Џефа Безоса, Ларија Елисона и Марка Закерберга повећало за 464 милијарде долара или 114 одсто. У истом периоду, укупно богатство најсиромашнијих 4.77 милијарди људи, који чине 60 одсто светске популације – смањило се за 0,2 одсто у стварним изразима.

„Људи широм света раде више и дуже, често за бедне плате на несигурним и опасним пословима“, стоји у извештају.

„У 52 земље просечне реалне зараде готово 800 милиона радника су пале. Ти радници су изгубили укупно 1.5 милијарди долара последње две године, што је еквивалентно 25 неплаћених дана за сваког радника“, додаје се.

Упоредо са судбином супербогатих, и профити предузећа нагло су порасли упркос притиску на домаћинства услед повећања трошкова живота. Процењује се да је 148 највећих корпорација на свету заједно зарадило 1.8 милијарди долара чистог профита у периоду до јуна 2023. године, што је скок од 52 одсто у односу на просечан нето профит у периоду од 2018. до 2021. године.

Залажући се за порез на богатство како би се поново успоставила равнотежа између радника и супербогатих послодаваца и власника предузећа, извештај Оксфама истиче да би такав порез на британске милионере и милијардере могао донети 22 милијарде фунти годишње у буџету, ако се примени по стопи од 1 до 2 одсто на нето богатство изнад 10 милиона фунти.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер