Početna strana > Hronika > Održana komemoracija žrtvama jasenovačkog logora
Hronika

Održana komemoracija žrtvama jasenovačkog logora

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 18. april 2010.

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović izrazio je danas u Jasenovcu najdublje žaljenje zbog svih žrtva ustaškog logora u Jasenovcu i svih drugih logora.

Na obeležavanju 65godišnjica proboja logoraša koji su 22. aprila pokušali da pobegnu iz ustaškog logora u Jasenovcu, Josipović je istakao da nijedan zločin ne sme da bude pravdan drugim zločinom i da se koristi u političke svrhe za raspirivanje zala. Istakao je da se "Jasenovcu puno zna, ali da se ne pamti dovoljno koliko je nevinih ovde stradalo".

Premijerka Jadranka Kosor izrazila je najdublju počast žrtvama koncentracionog logora Jasenovac.

"Snažno osuđujemo zločine protiv nevinih. Zlo se ne sme zaboraviti, mržnja nas ne sme zaraziti", istakla je hrvatska premijerka u Jasenovcu.

 Dodala je da se hrvatski narod "zlu nacizma i fašizma suprotstavio boreći se za slobodu i mir".

"Slobodna, demokratska i nezavisna Hrvatska stvorena je na temeljima antifašizma na čemu želi da gradi i evropsku budućnost", naglasla je Jadranka Kosor.

Komemoraciji žrtvama ustaškog logora smrti Jasenovac prisustvovali su i potpredsednik Sabora Vladimir Šeks, nekoliko ministara u Vladi i bivši predsednik države Stjepan Mesić.

Okupljeni građani izviždali su premijerku i njene ministre, dok su gromoglasnim pljeskom ispratili pojavljivanje i govore sadašnjeg i bivšeg predsednika Ive Josipovića i Stjepana Mesića.

Na dan proboja u logoru su bila 1073 logoraša. Njih 600 krenulo je u proboj, a samo 91 logoraš je preživeo i došao do slobode. Peostalih 473 logoraša, koji zbog nemoći i bolesti nisu učestvovali u proboju', ubijeni su i spaljeni zajedno s logorskim objektima.

Istog dana, 22. aprila 1945. godine počeo je proboj zatvorenika Kožare, dela logora u samom mestu Jasenovac. Od njih 167 proboj je preživelo 11 logoraša.

(Beta)