недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови Сад: Пре 15 година НАТО срушио Варадински мост
Хроника

Нови Сад: Пре 15 година НАТО срушио Варадински мост

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. април 2014.

НОВИ САД - Пре 15 година НАТО авиони су деветог дана агресије на Србију (СРЈ) срушили први мост - Варадински мост преко Дунава у Новом Саду.

Одмах по завршетку НАТО агресије приступило се изградњи новог моста. Крајем 1999. уклоњени су остаци старог моста и почетком 2000. године радници нишког МИН-а су даноноћно радили да би Новом Саду обезбедили нови стални мост. Отворен је септембра 2000. године, непосредно пред изборе. На отварању је добио име "Варадинска дуга", али касније је име промењено у Варадински мост.

Мост Краљевића Томислава грађен је од 1921. до 1928. године на локацији која је пре Првог светског рата била предвиђена за градњу сталног моста. Заједно са мостом, пробијен је булевар којим се Нови Сад проширио до Дунава и повезао са Петроварадином. Први пут је срушен 1941. године, када га је југословенска војска минирала, касније су га Немци обновили, затим 1944. године срушили при повлачењу.

1945. године поново је почела је градња моста. Градила га је група инжењера: Миодраг Живковић, Панта Јаковљевић и Сава Атанацковић, а добио је облик просте греде по систему челичне решетке. За рад су коришћени немачки заробљеници који су за награду по завршетку моста пуштени кућама.

Саграђен је у рекордном времену - за 160 дана, и био је први стални челични мост изграђен после Другог светског рата у Европи. Свечано га је пустио у саобраћај 20. јануара 1946. године маршал Тито чије је име и сам мост добио. Био је дуг 344 метра.

Крајем маја 1962. године преко њега је прешла последња жележничка композиција, тако да је до рушења служио само за друмски саобраћај.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер