субота, 02. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић, Еди Рама и Зоран Заев потписали заједничку Декларацију; Вучић: Наш циљ је да до краја 2021.створимо могућност да границу пређемо са личном картом
Хроника

Александар Вучић, Еди Рама и Зоран Заев потписали заједничку Декларацију; Вучић: Наш циљ је да до краја 2021.створимо могућност да границу пређемо са личном картом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. октобар 2019.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је након састанка да је са премијерима Северне Македоније и Албаније, Зораном Заевим и Едијем Рамом, потписао заједничку Декларацију.

"Документ се заснива на имплементацији четири кључне слободе ЕУ - протока робе, капитала, услуга и људи", рекао је Вучић.

Он је додао да је то урађено зарад користи грађана који, како каже, заслужују бољу будућност, виши животни стандард и нижу стопу незапослености.

"Наш је циљ да до краја 2021. године направимо услове да максимално уз личну карту пређете границу", стакао је Вучић.

Наводећи да камиони на Западном Балкану губе годишње 26 милиона сата чекајући на границама, Вучић је казао да би у случају уклањања тих баријера било могуће остварити огромне уштеде.

Председник Србије је рекао да ће следећи састанак бити одржан у Охриду, 10. новембра, када ће се "изаћи са најконкретнијим мерама".

Вучић је рекао и да очекује да ће Европска унија почети преговоре са Северном Македонијом и Албанијом.

"Договорили смо се после напорног рада, да кажемо суштину. Овај састанак је од изузетног значаја за наше три земље. Документ који потписан заснован је на четири кључне слободе, које и заступа ЕУ. А то је проток робе, капитала, услуга и људи. Грађани три државе ће имати велике користи. Заслужују бољу будућност, виши стандард, нижу стопу незапослености. На овај начин регулишемо међусобне односе. Да имамо убрзани развој и да заједнички делујемо. Наш циљ је да до краја 2021. године створимо могућност да границу пређемо са личном картом, што са Албанијом сада није могуће", рекао је Вучић нагласивши да камиони на Западном Балкану губе 26 милиона сати само на чекању на границама.

Према Вучићевим речима, договорили су се да подрже принципе заједничке декларације, чији наслов говори све - Спорођење четири фундаменталне слододе Европске уније.

Председник Србије је нагласио да ће се баријере склањати кроз формирање кластера којим би омогућии лакши прелаз, и олакшали промет роба и људи.

"Са капиталом неће ићи тако једноставно, али сигуран сам да у годинама које долазе можемо и то да променимио. Од пресудног значаја је ово што смо урадили и на конкретан начин се боримо за интересе наших земаља“, рекао је он.

Вучић је поручио да је жеља да се спусти ниво незапослености на Западном Балкану, која је сада 19,1 одсто.

"Отворени смо за партнере из западнобалканске шесторке, али ово смо иницирали и хоћемо да поставимо правила, а сви су добродошли", рекао је Вучић.

Истакао је да су три земље на ЕУ путу и у име Србије изразио очекивање и наду да ће Унија отворити преговоре са Северном Македонијом и Албанијом.

"То је наша нада, очекивање и жеља, али и наша молба и захтев ЕУ, јер су грађани две земље то заслужили", рекао је Вучић и додао да ако овог пута и не буде отварања преговора, то није кривица грађана Северне Македоније и Албаније, већ ЕУ има своје унутрашње разлоге због којих одлука може да буде и другачија. За нас у региону, подвукао је, најважније је да се бавимо суштинским питањима.

"Ово што радимо и што ћемо да радимо је од апсолутно есенцијалног значајан за наш економски и сваки други напредак", подвукао је председник Србије.

Он се захвалио Рами и Заеву што су провели дан и по у Србији и изразио уверење да ће међусобна сарадња бити све ближа и боља, на добробит грађанима.

"Можете ли да замислите да имамо једно тржиште рада? Повећава се конкурентност, лакше се долази до решења и нема проблема. Ко има радну дозволу у Скопљу, има је у Београду, ко је има у Београду има је у Тирани... То су фантастиочне ствари, ако то успемо да решимо... А, план је да решимо до 2021. године", рекао је Вучић.

"Ово није изненадни састанак и нема никакве ексклузивности, то је корак који је уследио после низа договора и састанака. То је процес који је обавезао све нас да дамо подршку, научимо нешто ново и урадимо сами што можемо за добробит наших грађана", рекао је Еди Рама након завршеног састанка.

Еди Рама је оценио да је састанак био драгоцен јер је договорено да се подрже принципи заједничке Декларације.

"Имамо прилику да научимо да можемо више да урадимо, а да не чекамо друге да нам дају више. Морамо да учинимо више за наше грађане и на добробит слободног кретања и у корист кружења роба и услуга, али и капитала на овој територији", рекао је Рама.

Он је истакао да постоје отворена питања у "срцу региона", али да то не треба да их спречи да се договоре око оног што се тиче грађана целог региона.

Заев је рекао да иницијативи за ближе економско повезивање земаља региона треба да се прикључи свих шест западнобалканских земаља.

"Потребна је пуна сарадња у спровођењу четири фундаменталне слободе - слободе протока људи, роба, услуга и капитала. Сматрам да ће то дефинитивно створити оно што сви очекујемо, а то је Балкан који ће бити више поштован у свету, конкуретнији и привлачнији за стране инвеститоре", рекао је Заев.

Он је рекао да шаљу поруку да полтички односи у региону постају једноставнији.

"Да Балкан више није буре барута већ регион стабилности економског развоја посвећен евроинтеграцијама и унапређењу стандарда својих грађана", рекао је премијер Северне Македоније.

Састанак посвећен економском повезивању Северне Македоније, Албаније и Србије почео је на Петроварадинској тврђави у Новом Саду.

Премијери Северне Македоније и Албаније, Зоран Заев и Еди Рама, допутовали су у среду поподне у Београд.  

Трилатерални састанак одржава се на позив и на иницијативу председника Србије Александра Вучића.

 

Главна тема разговора је предлог српског председника о формирању такозваног "малог Шенгена".

Циљ тог предлога је боље повезивање тржишта земаља региона и уклањања баријера у пословању и слободнијем протоку робе, људи, услуга и капитала на тржишту које обухвата 20 милиона људи.  

Вучић и премијерка Србије Ана Брнабић приредили су синоћ у Новом Саду вечеру за премијере Северне Македоније и Албаније.

(Б92-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер