четвртак, 14. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нови изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар: Коначан циљ споразума о нормализацији односа Србије и Косова није само међусобно признање, него и чланство у ЕУ
Хроника

Нови изасланик САД за Западни Балкан Габријел Ескобар: Коначан циљ споразума о нормализацији односа Србије и Косова није само међусобно признање, него и чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. септембар 2021.

 Нови амерички изасланик за Западни Балкан и за дијалог Београда и Приштине Габријел Ескобар изјавио је да САД имају веома јасан циљ да цео Западни Балкан постане део Европске уније, где му је географски, историјски и културолошки место, и да уједно увере и Унију да ће проширењем на регион бити на добитку.

Ескобар, који је наследио Метјуа Палмера на месту заменика помоћника државног секретара у бироу за Азију и Евроазију и изасланика за Западни Балкан, рекао је да ће у том циљу САД радити руку под руку са ЕУ како би убедиле све стране да је то једини исправан пут.

На панелу у организацији бриселског Центра за европску политику (ЕПЦ) Ескобар је рекао да чланство у ЕУ доноси велике користи, да земље постају демократскије, просперитетније, и да чак и сама кандидатура за чланство подстиче земље да постану демократскије и економски јаче.

Ескобар је у првом јавном иступању од како је именован казао да, с обзиром да је донедавно радио у амбасади САД у Београду, за разлику од неких својих колега види велику количину оптимизма на Западном Балкану.

Западни Балкан не дефинишу само политички критеријуми, већ постоји и јак економски динамизам и висок степен међусобне интеграције земаља коју треба охрабрити, што га чини једним од најбрже растућих региона и управо зато, оценио је Ескобар, региону је потребна ЕУ, а Унији Западни Балкан.

Амерички дипломата је, међутим, рекао да је мало забринут због недостатка поверења у поруку ЕУ о проширењу, а и због тога што та порука нема већу подршку земаља чланица ЕУ.

Додао је да ће он пружити сву подршку званичницима који раде на интеграцији. На питање о конкретним потезима и статегији Вашингтона у дијалогу Београда и Приштине, Ескобар је рекао да ће САД у свакој прилици слати поруку подршке специјалном изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку, а да ће Стејт департмент преко амбасада у региону радити на томе да се сви постигнути споразуми имплементирају и да актери не избегавају дијалог.

Упитан шта за САД треба да буде коначан циљ споразума о нормализацији односа Београда и Приштине, Ескобар је рекао да то није само међусобно признање, него и чланство у ЕУ, и миран и функционалан регион као део ЕУ.

Он је поновио да САД желе да увере ЕУ да се на земље региона „исплати кладити“.

САД остају посвећене Вашингтонском споразуму

Ескобар да САД остају при Вашингтонском споразуму из септембра 2020. године, који је за циљ имао стварање мера поверења између Србије и Косова у економској сфери и да се може сарадјивати без задирања у питање статуса.

Фокус, међутим, остаје на дијалогу Београда и Приштине и ми га подржавамо, рекао је Ескобар на панелу, на којем су учествовали и специјални изасланик ЕУ Мирослав Лајчак, европосланица Виола фон Крамон и извршна директорка платформе ЦивиКос Доника Емини.

Мирослав Лајчак је рекао да он има мандат да посредује у нормализацији односа Београда и Приштине а да је садржај коначног споразума ствар преговарача, али је додао да споразум треба да резултира међународним признањем Косова, пуном контролом над целом територијом Косова и напретком обе стране ка ЕУ.

„Циљ процеса је да и Србију и Косово што је могуће више приближи ЕУ, али ми не терамо никога, наметнуто решење није одрживо и не желимо да гурамо партнере. У коначници, то није споразум Европске уније, већ Косова и Србије“, рекао је Лајчак.

„Оно што је договорено, мора се спровести, али коначан договор је у рукама две стране. Ми само нудимо нашу експертизу“, рекао је званичник ЕУ.

Он је нагласио да је све што је постигнуто резултат тесне сарадње ЕУ и САД, а да управо са администрацијом председника Џозефа Бајдена постоји најтешња и најбоља могућа сарадња.

„Не кријем да тренутно проширење није на врху приоритета, али то није ствар одлуке, већ ЕУ мора да се бави са толико непредвидјених ствари, као што је пандемија, или Авганистан. Али то не значи да проширење није један од стратешких циљева“, рекао је Лајчак.

Лајчак: Нема „техничког дијалога“, све има политички ефекат

На сугестију да је политички дијалог замро и да се води само још технички дијалог, Лајчак је рекао да нема техничког дијалога и техничких ствари и да све има политички ефекат.

На оцену Донике Емини да је дијалог недовољно транспарентан, Лајчак је рекао да постоје механизми путем којих се земље чланице ЕУ обавештавају о току процеса, и да је он у сталном контакту са званичницима ЕУ и европским посланицима, али да је потребан баланс између транспарентности и поверљивости прошто се преговара о веома деликатним питањима.

Виола фон Крамон сагласила се са Доником Емини да постоји на терену одређена фрустрација због целог процеса проширења ЕУ и да је у том погледу углед Уније веома нарушен, посебно међу младима људима на Косову, али и у Србији.

Она је као пример изневерених обећања ЕУ навела либерализацију визног режима за Косово, која још није одобрена иако је Приштина испунила све услове.

Фон Крамон се сагласила и да је много тога у рукама преговарача, али је оценила да је потребно и да они покажу много већу посвећеност него последњих месеци. Европску унију, према њеним речима, људи у региону не виде само као посредника, него и као неког ко води и ко мора да преузме активнију улогу и погура одређене стари.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер