Početna strana > Hronika > Nova.rs: Zašto se zastava Srbije vijorila naopačke na Petrovaradinskoj tvrđavi - amaterizam ili snažna poruka vojske režimu?
Hronika

Nova.rs: Zašto se zastava Srbije vijorila naopačke na Petrovaradinskoj tvrđavi - amaterizam ili snažna poruka vojske režimu?

PDF Štampa El. pošta
subota, 15. februar 2025.

Tokom današnjeg ispaljivanja počasnih plotuna sa Petrovaradinske tvrđave povodom Dana državnosti, Sretenja, zastava Srbije vijorila se – okrenuta naopačke. Da li se radi o amaterizmu ili snažnoj poruci Vojske Srbije vladajućem režimu?

„Jedna od poruka može da bude i da je u pitanju protest ili neslaganje, simboličan način izražavanja nezadovoljstva vlašću ili politikom države“, piše Autonomija.info.

Naime, ovaj nesvakidašnji gest pojedinci su pripisali vetru, ali i činjenici da su pripadnici Vojske Srbije, koji su današnju ceremoniju upriličili “po komandi vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića”, prilikom podizanja zastave “prevideli” da je vežu za jarbol sa oba kraja, uprkos logičnom očekivanju da će je na visini jak vetar okrenuti naopačke.

Pravila o kačenju zastave, između ostalog, nalažu da se za državne i vojne zastave na jarbolima uvek koristi kačenje u dve tačke, jer omogućava bolju vidljivost i otpornost na vremenske uslove, recimo vetar.

Kačenje zastave u dve tačke, ili horizontalno kačenje, podrazumeva da se zastava pričvrsti na dva mesta – na vrhu i dnu jarbola ili kanapom sa strane. U tom slučaju može slobodno da se vijori kada duva vetar.

Na taj način postavljaju se državne zastave na javnim mestima i institucijama, kao i vojne i pomorske zastave.

Nakon današnjeg slučaja, ubrzo su usledile reakcije javnosti, koje su se uglavnom svodile na ismevanje.

Međutim, postoje i drugačija tumačenja koja idu u prilog tezi da ovo nije bila slučajnost i da je gotovo neverovatno da bi gardisti napravili takav amaterski propust.

Naime, vojni stručnjaci sa kojima smo razgovarali kažu da je simbolika “obrnute” zastave – kako kroz istoriju ratovanja, tako i u mirnodopskim uslovima – zapravo univerzalni znak uzbune, opasnosti ili očaja. Ovo se najčešće koristi kao signal za nevolju kada neko traži pomoć, posebno u situacijama kada nema drugih sredstava komunikacije.

Mogući razlozi za podizanje zastave naopačke:

• SOS signal – u ratnim, kriznim ili ekstremnim situacijama kada je potrebno hitno spasavanje.

• Protest ili neslaganje – simboličan način izražavanja nezadovoljstva vlašću ili politikom države.

• Teška nacionalna kriza – može označavati vanredno stanje.

U istoriji su neki pobunjenički pokreti koristili ovakav simbolizam da ukažu na političku krizu.

Takođe, obrnuto postavljanje državne zastave može imati i simboliku poraza ili okupacija. U vojnom kontekstu, ponekad se koristi da označi pad ili kapitulaciju određene strane, odnosno da teritorija više nije pod kontrolom svoje legitimne vlasti.

Počasni plotun koji je ispaljen u 16 sati sa Petrovaradinske trđave, dakle, ispaljen je ispod možda namerno naopačke okrenute zastave Srbije.

(Nova.rs)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner