среда, 19. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Зашто се застава Србије вијорила наопачке на Петроварадинској тврђави - аматеризам или снажна порука војске режиму?
Хроника

Нова.рс: Зашто се застава Србије вијорила наопачке на Петроварадинској тврђави - аматеризам или снажна порука војске режиму?

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 15. фебруар 2025.

Током данашњег испаљивања почасних плотуна са Петроварадинске тврђаве поводом Дана државности, Сретења, застава Србије вијорила се – окренута наопачке. Да ли се ради о аматеризму или снажној поруци Војске Србије владајућем режиму?

„Једна од порука може да буде и да је у питању протест или неслагање, симболичан начин изражавања незадовољства влашћу или политиком државе“, пише Аутономија.инфо.

Наиме, овај несвакидашњи гест појединци су приписали ветру, али и чињеници да су припадници Војске Србије, који су данашњу церемонију уприличили “по команди врховног команданта Војске Србије Александра Вучића”, приликом подизања заставе “превидели” да је вежу за јарбол са оба краја, упркос логичном очекивању да ће је на висини јак ветар окренути наопачке.

Правила о качењу заставе, између осталог, налажу да се за државне и војне заставе на јарболима увек користи качење у две тачке, јер омогућава бољу видљивост и отпорност на временске услове, рецимо ветар.

Качење заставе у две тачке, или хоризонтално качење, подразумева да се застава причврсти на два места – на врху и дну јарбола или канапом са стране. У том случају може слободно да се вијори када дува ветар.

На тај начин постављају се државне заставе на јавним местима и институцијама, као и војне и поморске заставе.

Након данашњег случаја, убрзо су уследиле реакције јавности, које су се углавном сводиле на исмевање.

Међутим, постоје и другачија тумачења која иду у прилог тези да ово није била случајност и да је готово невероватно да би гардисти направили такав аматерски пропуст.

Наиме, војни стручњаци са којима смо разговарали кажу да је симболика “обрнуте” заставе – како кроз историју ратовања, тако и у мирнодопским условима – заправо универзални знак узбуне, опасности или очаја. Ово се најчешће користи као сигнал за невољу када неко тражи помоћ, посебно у ситуацијама када нема других средстава комуникације.

Могући разлози за подизање заставе наопачке:

• СОС сигнал – у ратним, кризним или екстремним ситуацијама када је потребно хитно спасавање.

• Протест или неслагање – симболичан начин изражавања незадовољства влашћу или политиком државе.

• Тешка национална криза – може означавати ванредно стање.

У историји су неки побуњенички покрети користили овакав симболизам да укажу на политичку кризу.

Такође, обрнуто постављање државне заставе може имати и симболику пораза или окупација. У војном контексту, понекад се користи да означи пад или капитулацију одређене стране, односно да територија више није под контролом своје легитимне власти.

Почасни плотун који је испаљен у 16 сати са Петроварадинске трђаве, дакле, испаљен је испод можда намерно наопачке окренуте заставе Србије.

(Нова.рс)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер