субота, 14. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: У лесковачком предузећу "Aptiv Contract Servies" радници били приморани да потписују изјаву којом се одричу права на ограничено радно време
Хроника

Нова.рс: У лесковачком предузећу "Aptiv Contract Servies" радници били приморани да потписују изјаву којом се одричу права на ограничено радно време

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. јул 2021.

 У лесковачком предузећу Aptiv Contract Servies d.o.o забележена су кршења права запослених који су били приморани да потписују изјаву којом се одричу права на ограничено радно време код послодавца.

Изјава која је понуђена радницима на потписивање, због повећаног обима посла по поруџбини компаније Даимлер из Немачке, каже да запослени „добровољно желе да буду радно ангажовани на свом радном месту по 12 сати дневно“ у периоду нешто дужем од месец дана, наводе Центар за политике еманципације и Центар за достојанствен рад који су оштро осудили ову праксу, али и приложили слику овог кршења радничких права.

Наиме у спорној изјави, која се види на приложеној слици, наводи се да радници добровољно желе да буду ангажовани на послу у периоду од 21. јуна до 31. јула ове године и да ће радити по 12 сати дневно.

У другом делу спорне изјаве запослени се практично одричу права на накнаду штете за последице које проистичу из овакве незаконите организације радног времена, а те последице се пре свега могу повезати са, како истичу, потенцијалним повређивањем радника и радница услед премора и неадекватне заштите у процесу рада.

„Једна од основних последица кршења права на ограничено радно време и дванаесточасновног радног дана је умањена концентрација запослених и значајно већи ризик од повређивања на раду“, реаговале су одмах организације на кршење радничких права.

Аутентичност документа потврдио је и послодавац, а неколико дана касније пренета је и изјава председника Самосталног синдиката металаца Србије Зорана Марковића да се у овој фабрици радило и по 72 сата недељно, подсетиле су ове организације.

Оне позивају државне органе и институције да најоштрије санкционишу овакве и сличне праксе, затим компанију Даимлер да под хитно изврши притисак на подуговарачку компанију да са оваквом праксом прекине. Ова два центра су позвали организације цивилног друштва и синдикате да пруже подршку радницима и радницама који су систематски угњетавани.

„Оваква пракса је карактеристична за принуду запослених да се формално изјасне како се слажу са кршењем њихових права на раду и у вези са радом. Ипак, поменута изјава не може да производи правно дејство јер је супротна императивним нормама Закона о раду. Другим речима, запослени се не могу ни добровољно (а ни

‘добровољно’ као у овом случају) одрећи појединих права која им припадају по Закону о раду, а право на ограничено радно време ван икакве сумње јесте једно од њих“, упозоравају невладине организације.

Они су истакли да је компанија Аптив из Лесковца последњих година била корисник различитих облика подршке од стране Владе Србије, па је тако током 2019. године ова фирма је из буџета Србије добила 7,5 милиона евра субвенција за запошљавање 2.000 радника и радница, а 2020. поново добија субвенције у истом износу, овај пут за запошљавање 700 радника и радница.

„Идентичан износ (7,5 милиона евра) држава је уложила у изградњу фабрике. Додатних 68 милиона динара дала је за довођење гасовода, а 45 милиона динара за прикључке ЕПС-а и ЕМС-а. Град Лесковац је у инфраструктуру и земљиште уложио преко 270 милиона динара“, тврде ове организације.

Додаје се да је компанија Аптив, у чијем је власништву лесковачка подружница Аптив Цонтрацт Сервицес д.о.о., у 2020. години остварила нето приход од готово две милијарде долара.

„У годишњем извештају ове фирме инсистира се на одрживости и подвлаче се напори компаније да утиче на смањење емисије ЦО2 кроз своје производе како би учинили свет зеленијим. У одељку који се односи на безбедност и здравље на раду истиче се како су безбедност и здравље свих запослених апсолутни приоритет у свим производним погонима. Наводе се обавезне интерне контроле, процене ризика као и обавезни тренинзи безбедности и здравља на раду за све запослене. Јасно је да се оваква политика компаније не примењује у њиховој фабрици у Лесковцу“, каже Центар за политику еманципације и Центар за достојанствен рад.

Додају да компанија Даимлер сноси правну одговорност за ситуацију у лесковачком Аптиву и убудуће би могала бити изложена високим казнама уколико се у њиховом ланцу снабдевања дешавају кршења права попут онога које се тренутно дешава у Лесковцу.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер