среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Како су уништене Апотеке Београд да би биле продате будзашто - пре два месеца стопиране испоруке лекова и почеле да касне плате. План уништавања апотека само део разарања здравственог система Србије
Хроника

Нова.рс: Како су уништене Апотеке Београд да би биле продате будзашто - пре два месеца стопиране испоруке лекова и почеле да касне плате. План уништавања апотека само део разарања здравственог система Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. септембар 2024.

Кашњење плата, блокада испорука лекова, масовни откази фармацеута, само су део системског урушавања Апотека Београд, за које је градоначелник Александар Шапић, неким чудом, наводно, тек недавно сазнао. Он је, услед великог минуса у којем послује ова фирма, најавио њено највероватније гашење, тачније приватизацију, до краја ове године.

Након најаве првог човека Београда о затварању државне апотеке, за коју су запослени, како кажу, сазнали из медија, окупили су се на протесту испред Градске управе са могућим решењем и покушајем да спасу посао за више од 700 својих колега.

“Сачувајмо галенске лабораторије”, “Сачувајмо државне апотеке”, “Нисмо конкуренти зато што поштујемо закон”, “Питајте свог фармацеута”, неки су од транспарената са којима су запослени у Апотекама Београд данас чекали градоначелника.

Шапићева изјава – шок

Иначе, најаве о могућем затварању ове установе, већину, нажалост, није изненадило.

“Одавно постављамо питање шта са нама планирају, а нико да нам да одговор. Питали смо више пута да ли планирају приватизацију, на шта су послодавци говорили: Не, никако. Питали смо нашег директора, Секретаријат за здравство, наш менаџмент, али никад ништа конкретно. И онда јуче – шок. Сазнајемо из медија да нам спремају продају”, каже за Нова.рс Јелена Шикуљак, фармацеутска техничарка, са којом смо разговарали на протесту.

Да нешто са пословањем није у реду, запослени су схватили када су стопиране испоруке одређених лекова, а потом им нису исплаћене ни зараде.

“Информације о финансијском стању нисмо добијали, све док није дошло до кашњења са зарадама. Још нисмо примили плату за јул, ни аконтацију за август. Кад су плате почеле да касне, сазнали смо да је градска каса, бар за нас, празна”, каже Шикуљак.

Проблеми са лековима кренули су пре два месеца.

“До тада смо се некако и сналазили, али од тада појединих лекова нема, јер добављачи нису исплаћени. Када смо се обраћали нашим референтима, добијали смо одговор да поручују шта могу. Пацијенти дођу по лек, а ми га немамо на стању, па одлазе код приватника и тако јача приватни сектор”, наглашава за Нова.рс Вера Поповић, фармацеуткиња.

Приватни лоби

Урушавање државних апотека иде на руку приватницима, сматрају запослени.

“Приватни лоби је страшно јак у нашој земљи, а ми немамо моћ да му се супротставимо”, истиче Биљана Лукић Црногорац, фармацеуткиња.

Због услова у којима раде, Апотеке Београд су током последњих неколико месеци остале без великог дела запослених.

У бројним спекулацијама о мотивима за гашење Апотека Београд, помињу се и објекти ове установе, који су на неким од најатрактивнијих локација у престоници

“Откази су од недавно масовна појава. Има нас око 700, а било нас је преко 1.000, јер је много људи отишло, а ако дође до продаје, сви ћемо остати без посла. Отишао нам је већински стручан кадар. Одлазе да раде код приватника, где су плате исте, а услови рада лошији. Ипак, људи су овде несигурни, јер су увидели да постоји шанса да нас угасе. Отишли су они који имају кредите и немају друго решење”, објашњава Поповић.

У бројним спекулацијама о мотивима за гашење Апотека Београд, помињу се и објекти ове установе, који су на неким од најатрактивнијих локација у престоници, у улицама Кнеза Михаила, Краља Милана, на Теразијама….

Само желимо да опстанемо“

“Прича се да је неко бацио око на наше локације. Оне нас не занимају, само желимо да наставимо да радимо, да опстанемо, па где год, да нас не затварају и не продају”, кажу углас запослени у апотекама.

Они су на протесту захтевали састанак са градоначелником.

“Желимо да му објаснимо шта се дешава са апотекама, јер је изјавио да не зна детаље, да га упутимо и предложимо решење за које мислимо да је одрживо. Постављају се два главна питања да ли је наша функција да будемо профитабилни граду или доступни пацијентима? Постоји опција и за једно и друго, а да бисмо били одрживи на дуге стазе, треба нам само добра воља Града, односно послодавца. Тренутно се о нама прича само са финансијског аспекта, испада да нас град доживљава као продавце, а ми смо на првом месту здравствени радници”, наглашава Јелена Шикуљак.

Сви који су радили у Градској управи у последњих 10 година, могу градоначелнику да објасне шта се десило са апотекама.

“Нико од нас није бирао руководство ни у једном периоду, ни током деведесетих, ни касније после 2000. Ништа нису решавали на време и пустили су нас да пропадамо. Сви који су радили у Граду у последњих 10 година, могу градоначелнику да објасне одакле тај велики минус, који помиње”, каже она.

Уништавање јавног здравства

Уколико дође до гашења државне апотеке, промениће се цене лекова, упозоравају фармацеути.

Уколико дође до гашења државне апотеке, промениће се цене лекова

“Ми законски држимо одређене цене, али ако нас не буде било приватници ће моћи да их мењају, подижу, раде шта им падне на памет, јер неће бити конкурената“.

Јавност, међутим, сматра да је план уништавања апотека само део разарања здравственог система Србије.

“Верујем да су сви све знали и да овај план дуго постоји. Само још не знамо шта је циљ, осим уништавање здравственог система Србије и примарне здравствене заштите, као и ускраћивање грађанима и грађанкама право да на лак начин дођу до својих лекова које добијају у домовима здравља. Прво што грађани раде кад добију рецепт, улазе у Апотеку Београд које су увек у саставу установа и преузимају лек, а сад тога више неће бити”, каже за Нова.рс адвокатица Марина Мијатовић, народна посланица ЗЛФ.

Она наглашава да је прелазак из државних у приватне руке, заправо уништавање јавног здравства.

„Систем припрема грађане на овај сценарио корак по корак. Уместо Апотека Београд, у домовима здравља освануће приватне установе, где ће лекови бити скупљи и неће бити многих, које су само државне апотеке правиле. Томе ће доћи крај. Кад немате конкуренцију, управљате тржиштем, како желите. Наш здравствени систем заснован је на обавезном здравственом осигурнају, а једна по једна услуга нам се ускраћује”, наглашава Мијатовић.

Што пре да их продамо“

Градоначелник Београда Александар Шапић изјавио је да је „једино решење за Апотеке Београд да буду продате јер послују у минусу, а плате запосленима се исплаћују из донација града“ и да ће „до краја године бити донета дефинитивна одлука“.

На питање новинара о лошој ситуацији у Апотекама Београд, платама које касне и лошој снабдевености лековима, који су само у тим апотекама доступни, Шапић је рекао да град даје око 300 милиона динара само за зараде запосленима.

“То урушавање траје, а који су разлози за то, ја се заиста не разумем. То зашто они нису конкурентни са приватницима стварно немам појма”, рекао је он.

И закључио да би највише волео да их што пре продају, додавши да нема другог решења.

Запослени у апотекама, јуче су, после протеста, на писарници Градске управе предали захтеве за пријем код градоначелника и секретара за здравство, и сад им остаје да чекају.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер