среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: Да ли је политика умешала прсте у доделу песничке награде "Мирослав Антић"
Хроника

Нова.рс: Да ли је политика умешала прсте у доделу песничке награде "Мирослав Антић"

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. април 2021.

 Много више бих волела да је то последица некоординације и неорганизованости, каже Слађана Илић, чланица трочланог жирија на Награду "Мирослав Антић", о бури након што је Јелена Ленголд јавно посумњала да јој је књижевно признање одузето због отворене критике председника Александра Вучића и "његових новосадских епигона".

Трочлани жири за Награду „Мирослав Антић“ за најбољу песничку збирку у протеклој години једногласно је одлучио да то признање буде додељено Јелени Ленголд за збирку „Мутни наговештај кише“. Сво троје, књижевна критичарка и списатељица Слађана Илић, песник и прошлогодишњи лауреат те награде Бојан Васић, као и председник жирија Мирослав Радоњић, позвали су песникињу и честитали јој на признању које је требало да буде традиционално уручено на манифестацији Антићеви дани у организацији Културног центра Новог Сада. Ту идиличну слику прекинуло је саопштење организатора да се манифестација одлаже до даљег због неповољне епидемиолошке ситуације, а потом је Јелена Ленголд, када ни два месеца после одлуке жирија није саопштено име лауреата, објавила на друштвеним мрежама да је од једног од чланова жирија у неформалном разговору сазнала да се „ту десило нешто чудно“ када је жири саопштио њено име организаторима, уверена да се „политика, по ко зна који пут, умешала у одлуке културе“.

Слађана Илић и Бојан Васић истичу да је жири једногласно донео одлуку, али председник тог тела Мирослав Радоњић сада инсистира на томе да то „није одлука него предлог одлуке жирија“, који треба да потврди или одбаци Одбор Антићевих дана. Шта се, заправо, догодило?

Васић: Звали смо добитницу и честитали јој сво троје

– Јелена Ленголд је, што се мене тиче, добитница. За њу смо гласали и одлука је донета једногласно. Јако лако смо одлучили на том састанку да њена књига „Мутни наговештај кише“ као најбоља добије Награду „Мирослав Антић“ – јасан је Васић.

Он, међутим, не може да каже и да ли је одлука званична, а на питање да ли мисли да је у све накнадно умешана политика, с обзиром на да се Ленголдова не либи да јавно каже шта мисли, одговара да „не жели ништа да спекулише“.

– Знам да смо гласали на састанку за који смо се договорили да је коначан, да смо добили победника и да је то то. Звали смо након састанка Јелену Ленголд и честитали смо јој. Не разумем у чему је проблем. Што се тиче мене као члана жирија и прошлогодишњег лауреата награде, требало би да Јелена Ленголд добије награду. Ако смо ми прекршили процедуру, мада не знам како би то било могуће, не треба Јелена Ленголд да испашта због тога – каже Васић.

„Ми смо чланови жирија, нисмо никакви предлагачи“

Слађана Илић каже да је радом трочланог жирија координирала помоћница начелника за културу у градској управи Мирјана Лукић Маринковић.

– Госпођа Мирјана Лукић Маринковић је прво писала мени 18. фебруара да закажемо састанак, седница жирија одржана је 24. фебруара, а након седнице у сали где смо били смештени, дошла је и обавестили смо је кога смо изабрали. Пошто се Мирослав Радоњић не служи компјутером, био је договор свих чланова жирија да пошаљемо по краћи текст на мејл Мирјане Лукић, а да она одштампа наше текстове и достави их господину Радоњићу и да он уобличи саопштење као председник жирија. Председник жирија нас је одвео на ручак и, говорећи о награди, питала сам га да ли сматра упутним да, пошто је одлука донета, позовемо Јелену Ленголд и обрадујемо је. Није ми ово прво жирирање и увек када се жирира, после одлуке жири увек позове тог човека да га обавести. Нико није ништа радио на своју руку. Он ми је рекао: „па ако имате контакт с њом, лепо, па зашто да не, хајде да је обавестимо“. И позвали смо је и разговарали смо са њом и ја, и Бојан Васић, и Мирослав Радоњић. Из овог аспекта гледано, испада да је требало да ми проверавамо шта се с тим дешава. По мом и Бојановом повратку у Београд, нико нас више није звао. Јелена Ленголд се јавила после неког времена, констатујући такође да се ништа не дешава, а манифестација је требало да буде одржана око 10. марта. Међутим, због пандемије, која се заиста тад заоштрила, они су одлучили да то све одложе. Касније, кад сам се чула са господином Радоњићем, он је рекао обазриво да ми, заправо, предлажемо, а да се та одлука аминује на седници Одбора која не може да се одржи због короне, да ће то у неком тренутку бити, али да не знају када. Питала сам тад ко би могао да оспори ту одлуку, како је до тога дошло, како је било раније. Члан сам жирија, нисам знала да сам предлагач. И он ми је рекао: „Слађана, па ви сад причате шта би било кад би било… Та седница тек треба да буде“. Ја сам, из онога што је он говорио, схватила да је то просто ствар форме и заиста нико од нас није учинио ништа неприлично – прича Слађана Илић, додајући да о свему чува и преписку.

Она напомиње да у Новом Саду „није била на излету, него на жирирању“. На питање да ли мисли да је било уплива политике у став жирија, одговара:

– Пазите, најискреније да вам кажем: много више бих волела да је све то ствар неке њихове некоординације и неорганизованости. То би ми било знатно драже. Сви који смо били у жирију, а пре свега говорим у своје име, нисмо имали на уму било шта друго осим искључиво вредносних критеријума књига о којима смо расправљали. Најдобронамерније узимам у обзир чињеницу да председник жирија има толико година колико има, да се не служи компјутером и мејловима. Стварно дубоко верујем да је госпођа Лукић Маринковић то одштампала и однела господину Радоњићу, да је он уобличио коначно саопштење и да га је истој госпођи дао. Ако зовете неког у жири, није тај човек предлагач. Што бих ишла да предлажем? Ја сам ту позвана са аспекта струке. Ко би онда био тај неко ко би оспоравао било шта? – каже Слађана Илић.

Она додаје и да јој се, иако је учествовала у раду многих жирија, овако нешто први пут догодило.

– Ми смо свој посао завршили, а шта се даље са тим десило, треба видети. Желим дубоко да верујем да је то ствар „сметње на везама“ – закључује Слађана Илић.

Председник жирија: Ми предлажемо, Одбор одлучује

Међутим, испада да је председник жирија, према ономе што сам каже, Јелени Ленголд честитао не на награди, него само на предлогу жирија да буде награђена. Јер одлука, подвлачи он, не постоји, јер није било седнице Одбора „Антићевих дана“.

– Имали смо седницу жирија, утврдили предлог одлуке која сад треба да иде пред Одбор „Антићевих дана“. Кад је Одбор „Антићевих дана“ потврди или одбије, онда је она пуноважна, односно потврђена. Они прихватају или не прихватају наш предлог. Ми смо заседали, формирали предлог, дошла је забрана окупљања због короне и „Антићеви дани“ су одложени. Према томе, наш предлог није ни дошао до Одбора који треба да га прихвати или одбије. И то је све – каже Радоњић.

Тај предлог ће, каже он, „бити у материјалима за седницу Одбора када буде укинуто ово стање и када градске власти буду заказале седницу Одбора“. Записник о седници жирија постоји, потврђује он, а на поновљено питање како то да одлука жирија није коначна, понавља још једном да „то није одлука, него предлог одлуке“. Да ли је, као председник жирија, предао тај закључак, образложење, предлог, како год да се зове, питамо.

– Право да вам кажем, то не знам. Записничар је обавио свој део посла и материјал се налази, вероватно, у градској управи за културу. Да ли је ишло даље или није, не знам, али не верујем да јесте јер није имало коме. Како ако нешто не ради? То чека седницу Одбора. То је предлог одлуке – инсистира Радоњић.

Он потпуно одбацује сваку сумњу да је било уплива политике.

– Не да не мислим тако, него сам сигуран. Прво, нико није доносио жирију књиге, него свако од нас скупља књиге песама током године и онда седнемо и разговарамо. Нико нам не даје књиге и каже: обратите пажњу на ово или оно. Тако је било сваке године. Не знам колико сам успео да објасним, али има Дис једну збирку песама где каже „Ми чекамо цара“. Знате, ми чекамо да се укине ванредно стање, хоће ли се завршити и шта ће даље бити. Да ли ће бити усвојен наш предлог или ће, евентуално, бити усвојен неки други, то је ствар процедуре, не моје него Одбора – наводи Радоњић.

Да ли ће бити седнице Одбора у догледно време, Радоњић није сигуран. Штавише, не би знао да каже ни када ће „Антићеви дани“.

– Није утврђено ни када ће седница Одбора бити одржана. „Антићеви дани“ су заустављени, а да ли ће бити ове године или догодине, то не могу да вам кажем јер то не знам – наводи он.

Знају, вероватно, у Одбору. Кога бисмо могли тамо да питамо?

– Е, то не знам. Мислим да они то неће ни коментарисати. Наиме, председник Одбора је градоначелник (Милош Вучевић, прим. аут), међутим он скоро никада не председава седницама Одбора, његова заменица је садашња председница Скупштине (града) и не верујем ни да ће она то коментарисати. Она то прими као материјал за седницу, потпише дневни ред и председава седницом. Не учествује у раду оних који припремају седницу – каже Радоњић.

Председника жирија питамо да ли се некада раније дешавало да Одбор одбије одлуку жирија.

– Право да вам кажем, не знам. Тиме се бавим последњих пет-шест година, а Антићеви дани се одржавају дуже, тако да не могу да кажем. Све што бих рекао било би непотпуно, односно неистинито – закључује он.

Потврђује да се чуо са Јеленом Ленголд и да јој је „рекао оно што је рекао жири“.

– И мислим да је ружно њено реаговање. То није достојно једне песникиње која је пристојна, али нека јој остане. Мене то више не занима – навео је Радоњић.

КЦНС: Нисмо добили никакво обавештење од жирија

Мејл са питањима упутили смо и помоћници начелника за културу у градској управи Мирјана Лукић Маринковић.

„Одбор Манифестације ‘Антићеви дани’ одлуку о Годишњој награди ‘Мирослав Антић’ доноси на основу Правилника о додели годишње награде ‘Мирослав Антић’. Сагласно члану 4. поменутог Правилника, ‘одлуку о додели Годишње награде ‘Мирослав Антић’ доноси Одбор Манифестације ‘Антићеви дани’ на предлог стручног жирија’. Предлог стручног жирија, који је одржао само један састанак, није стигао до Одбора манифестације ‘Антићеви дани’ због тога што је цела манифестација морала бити одложена због епидемиолошке ситуације у нашем граду и ограничења окупљања (до пет особа у том моменту), а сам Одбор броји 13 чланова – навела је у одговору Мирјана Лукић Маринковић.

На питања да ли се у историји доделе награде „Мирослав Антић“ дешавало да Одбор не усвоји предлог жирија, као и на питање како гледа на оцене да је у процес доношења одлуке о лауреату уплетена политика нисмо добили одговоре.  

На телефоне Културног центра Новог Сада данас нам се нико није јављао. Из КЦНС су на напис Јелене Ленголд реаговали саопштењем, објављеном у „Вечерњим новостима“, где у форми „оштрог демантија“ наводе да „Одбор манифестације и КЦНС као главни организатор манифестације нису добили никакво званично обавештење од жирија ко је лауреат за 2021. годину“.

„КЦНС и Одбор ‘Антићевих дана’ до момента када је донета одлука о одлагању због из изузетно неповољне епидемиолошке ситуације није добио никакво обавештење или закључак о одлуци жирија. Не постоји било каква званична одлука о додели награде осим евентуално приватних дојава или ‘цурења’ информација на бази жеља појединих чланова жирија“, наводи се у саопштењу и додаје да „ако је неко приватно и незванично звао Ленголдову да је обавести да је у ужем кругу или да је могући лауреат, то је учинио на своју руку и пре окончања рада жирија, што је недопустив пропуст“.

А Одбор и КЦНС, наводи се у истом допису, „немају сазнања о завршетку рада жирија, нити о коначној одлуци о лауреату, те сходно томе нису могли ни на који начин да програм манифестације одлажу из политичких побуда, као ни да награду ‘додељују, па одузимају’ јер је никоме нису ни доделили“.

Објаву Јелене Ленголд прилично ружно назвали су „инсинуацијама и конструкцијама на основу бујне маште и непроверених информација о уплитању политике у процес одлучивања о добитнику награде за књижевно дело“.

„Објава несумњиво даровите и релевантне песникиње о наводном одузимању награде која није ни додељена, представља јефтин спин како би се привукло мало медијске пажње и ућарио понеки политички поен. У блиској будућности одлука о лауреату биће донета на транспарентан и недвосмислен начин, а јавност ће о томе благовремено бити обавештена“, наводи се у саопштењу КЦНС.

Ово саопштење је председник новосадског одбора Народне странке Борислав Новаковић назвао „грубим нападом КЦНС на Јелену Ленголд“, а сам стил којим је написано „недоученим и примитивним обраћањем КЦНС“, истичући у њему „четири скандалозна момента“: тон и речник, дрско и бесрамно вређање какво не сме бити однос иституција културе према било коме и „еклатантан пример одсуства професионалности“.

„Позивам руководство КЦНС да објасни како је могуће да одлука буде донесена, али не и ‘озваничена’. Шта се то испречило између одлуке жирија и формалног ‘обзнањивања’ ове одлуке?“, наводи Новаковић.

Јелена Ленголд: Цензура, а мене проглашавају лажовом 

За Јелену Ленголд саопштење из КЦНС пример је „класичног ботовског речника“. И каже да јој је „све јасно“.

– Чланови жирија мене нису позвали и рекли да имају предлог одлуке, него да ми честитају јер сам овогодишњи добитник награде. И сада Радоњић прича нешто друго. Досетио се да у том статуту постоји ставка да је то предлог, за шта Васић и Слађана Илић очигледно нису знали. Ствар је ту врло једноставна. Они имају неку цензуру од стране Културног центра и они Културном центру кажу ко је њихов кандидат и никад се до сада није десило да КЦНС њима ту одлуку не одобри, јер до сада ваљда нису имали проблематичног кандидата. Какав је то жири коме неко тело изнад жирија каже да им одлука важи или не важи. Чему жири? Али, ако га имају, онда жири доноси одлуку. Да ли постоји записник са састанка жирија и да ли у њему пише да су једногласно донели одлуку ко је добитник? Ако постоји записник и они су то потписали, а постоји неко тело које мимо тог записника одлуку на прихвата, онда се зна шта је то. То је цензура. Не могу мене да због тога проглашавају лажовом, јер постоји неко ко у културу уводи неке стаљинистичке методе. Ја на то не пристајем. Није ту само ствар награде, ја сам их се надобијала. Чекала сам два месеца да ли ће објавити или не, и кад ми је постало јасно да ће они то развлачити до краја године и да то тога неће бити ништа или ће да је доделе некон другом, можда и да промене жири – закључује Јелена Ленголд.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер