недеља, 21. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Уплатом 395 милиона евра у буџет Србије, Нова Љубљанска банка окончала процес преузимања Комерцијалне банке; Синиша Мали: Данас је велики дан за финансијски и банкарски сектор Србије
Хроника

Уплатом 395 милиона евра у буџет Србије, Нова Љубљанска банка окончала процес преузимања Комерцијалне банке; Синиша Мали: Данас је велики дан за финансијски и банкарски сектор Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. децембар 2020.

 Министар финансија Србије Синиша Мали и заступник Нове Љубљанске банке (НЛБ) Бранислав Марић, потписали су "Уговор о преносу акција" између Србије и словеначке банке, чиме је окончан процес продаје 83,23 одсто акција Комерцијалне банке Београд, а у државни буџет је уплаћено 395 милиона евра.

Мали је рекао да је за финансијски и банкарски сектор Србије „данас велики дан“, јер је „завршена важна трансакција“.

Оценио је да је поступак продаје Комерцијалне банке транспарентан и професионалан, објавило је Министарство финансија.

„Поред 395 милиона евра које су данас уплаћене у буџет Републике Србије, подсетићу вас и да је у буџет раније уплаћено око 60 милиона евра, односно око седам милијарди динара, од чега се 3,7 милијарди динара односи на уговорну обавезу да се пола добити за прошлу годину расподели кроз дивиденду“, рекао је министар финансија.

Додао је да је са завршетком свих трансакција, Србија од продаје Комерцијалне банке има укупно 450 милиона евра прихода.

„Добили смо цену која је изнад горњег ранга процене вредности банке, коју је израдио наш финансијски саветник ‘Лазард’ и можемо да будемо веома задовољни“, навео је Мали.

Продаја Комерцијалне банке, по његовим речима, показатељ је да страни инвеститори и даље верују у Србију и поред свих изазова и кризе са којом се ове године суочава цео свет.

Са овом инвестицијом, истакао је, укупан прилив страних директних инвестиција у Србији у 2020. години износиће скоро три милијарде евра.

Напоменуо је да је део средстава од продаје Комерцијалне банке намењен за враћање старих и скупих дугова из 2012. године.

„Ми смо добили сагласност Владе Азербејџана да средства од продаје Комерцијалне банке буду употребљена за превремену отплату азербејџанског кредита, чији је рок доспећа 2027. година. Тим кредитом је финансирана изградња аутопута Љиг-Прељина, а његов износ је био 300 милиона евра, са каматом од четири одсто. Укупно стање дуга на данашњи дан износило је 172,7 милиона евра и то је у целости отплаћено“, рекао је министар финансија.

Навео је да је превременом отплатом тог дуга Србија уштедела 25,9 милиона евра од камата које би плаћали до доспећа 2027. године.

„Након превремене отплате, удео јавног дуга у БДП биће 57,8 одсто на нивоу опште државе, односно 56,8 одсто на централном нивоу“, нагласио је министар финансија, истичући да је Србија у тешкој години успела да задржи макроекономску стабилност и да одржи јавне финансије под контролом.

Све то је, оценио је, допрнело да „имамо најбоље резултате у Европи када је реч о привредном расту, па ће Србија ову годину завршити са најмањим падом у Европи“.

Министар веома задовољан продајом

Министар је захвалио свима који су учествовали у поступку продаје акција Комерцијалне банке и истакао да је веома задовољан што је тако озбиљна финансијска институција која има стратегију и визију, као што је НЛБ групација, препознала интерес у куповини акција Комерцијалне банке.

Председник Управе НЛБ, Блаж Бродњак, пожелео је колегама из Комерцијалне банке добродошлицу у НЛБ Групу.

„Такође смо и изузетно поносни што смо овај процес аквизиције довели до краја у складу с роковима које смо предвидели у тренутку потписивања. Ова трансакција је још једна важна тачка у оквиру трансформације НЛБ Групе у регионалног шампиона“, оценио је Бродњак.

Навео је да тај корак неће изменити целокупни стратешки фокус НЛБ Групе, нити ће утицати на њену визију: „Посвећени смо изградњи модерне, дигитализоване и ефикасне банке и томе да постанемо водећа банка на српском тржишту до 2025. године“.

„Наставићемо да подржавамо ширу заједницу и циљ нам је да допринесемо бољем квалитету живота у региону кроз одговоран и одржив приступ пословању, као и улогу коју имамо у друштву као системска институција“, нагласио је председник Управе НЛБ.

Историјат

Процес налажења стратешког партнера за Комерцијалну банку почео је јавним позивом 31. маја 2019. године. Инвестициона банка „Лазард“ која је била саветник Србије у том процесу, контактирала је 28 финансијских институција широм света, од чега су половина биле банке, а друга половина инвестициони фондови.

Од тог броја, шест је послало писма о заинтересованости, а потом су најпре стигле четири необавезујуће понуде, а затим и три обавезујуће, од којих је најбоља била понуда НЛБ.

Продато је 83,23 одсто обичних акција банке за износ од 387,02 милиона евра, увећано за камату по каматној стопи од два одсто годишње, за период од 1. јануара 2020. године до датума завршетка трансакције.

Уговором је предвиђено да се 50 одсто исказане добити за 2019. годину исплати као дивиденда, на основу чега је држава Србија имала 32 милиона евра прихода.

Додатно, била је предвиђена и исплата дивиденди из ранијих година, чиме је Србија имала 27 милиона евра прихода.

Приватизација Комерцијалне банке је део споразума Србије с Међународним монетарним фондом, саопштило је Министарство финансија.

Нова Љубљанска банка окончала је данас процес преузимања Комерцијалне банке 

Нова Љубљанска банка окончала је данас процес преузимања Комерцијалне банке уплатом у буџет Србије 395 милиона евра, сазнаје Танјуг.

Трансакција је завршена потписивањем више докумената и уплатом новца за 83,23 одсто акција у власништву државе Србије.

Иначе, држави је већ исплаћено око 60 милиона евра кроз дивиденду, а исплата заосталих дивиденди био је један од услова за затварање трансакције. Србија је тако приходовала укупно скоро 460 милиона евра.

Од већ добијених 60 милиона евра или око седам милијарди динара, 3,7 милијарди динара односи се на уговорну обавезу да се пола добити за прошлу годину расподели кроз дивиденду, преноси Танјуг.

Приватизација Комерцијалне банке је део споразума ММФ-а са Србијом, који истиче крајем године.

Преузимање Комерцијалне банке подразумева исплату купопродајне цене и спровођење промене власништва над акцијама банке у Централном регистру, депоу и клирингу хартија од вредности на основу Уговора о купопродаји акција закљученог између Републике Србије и НЛБ.

На ванредној седници скупштине акционара Комерцијалне банке 11. децембра смењен је Управни одбор банке и постављени су нови чланови.

Што се тиче разрешења постојећих чланова Управног одбора банке и донетих одлука Скупштине о њиховом разрешењу, они ступају на снагу, како је то и наведено, кумулативним испуњењем одређених услова.

Ти услови се, између осталог, односе на реализацију трансакције промене власништва у банци, односно на њено преузимање од њених нових акционара.

Разрешена је досадашња председница УО Марија Сокић, председник Управног одбора банке, као и чланови Даниел Пантић, Дејан Хаџић, Катарина Шушић, Горан Кнежевиц и Зоран Јовић.

Нови председник УО је Арчибалд Кремсер, а чланови су Блаж Бродњак, Урсула Ковачић, Игор Залар, Марко Јерић, Весна Водопивец, Ненад Филиповић, Гај Ричард Стил Стивенс и Драган Ђуричин, објављено је на сајту Комерцијалне банке.

(Бета-Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер