петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк Тајмс: Десет кључних последица Трампове победе
Хроника

Њујорк Тајмс: Десет кључних последица Трампове победе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. новембар 2024.

 Америчка демократија поново ће бити стављена на тест, а влада ће скренути оштро удесно. Камала Харис и демократе претрпеле су запањујуће поразе широм земље. Американци су гласали за повратак бившег председника Доналда Трампа на највишу функцију у земљи.

Сада, након што је Трамп поразио потпредседницу Камалу Харис, нацију чекају важне промене које ће се прелити на политичке и културне сфере. Републиканци су показали снагу широм земље и на свим нивоима власти. Они су преузели контролу над Сенатом и могли би да задрже Представнички дом. Поседовање оба дома дало би Трампу значајан извор законодавне моћи.

Као и током његове прве владавине, држава ће бити управљана по вољи председника који нема много интереса за детаље политике. Под његовом владом, питања попут права на абортус, опорезивања, имиграције и спољне политике ће се значајно померити у десно, не само путем закона и извршних наређења, већ и постављањем судија наклоњених Трампу, укључујући потенцијално и нове судије Врховног суда, пише Њујорк Тајмс.

Америчка демократија ће бити под великим притиском

Трамп је већ покушао да подрива независност правосудног система. Током првог мандата, захтевао је личну лојалност од званичника у извршној власти и отпуштао оне који су му се супротставили. Сада се враћа у Белу кућу с јаснијим увидом у ограничења система и са листом званичника спремних да му помогну да заобиђе дугогодишње норме.

Земља и њени страни савезници суочиће се са озбиљним потресима

Релативна стабилност на домаћем и међународном плану током протекле четири године биће замењена непредвидљивим председником. Трамп је често хвалио ауторитарне лидере Кине, Северне Кореје и Русије док је омаловажавао америчке демократске савезнике у Европи и Азији. Статус Сједињених Држава у НАТО-у је под знаком питања, а помоћ Украјини у њеном сукобу с Русијом је неизвесна.

Трамп остаје најтрајнија политичка сила у земљи

Камала Харис је у својој кампањи тврдила да жели да „затвори поглавље“ Трампове ере. Међутим, Трампова прича можда тек сада добија нови замах. Он је остао најмоћнија политичка фигура, успевајући да савлада сваког републиканског противника и да поновно задобије поверење гласача.

Камала Харис није успела да се дистанцира од Бајдена

Брза реакција на лоше резултате Харисове водиће до преиспитивања улоге председника Бајдена, који је, упркос постигнућима у законодавству, остао непопуларан код бирача. Бајден је перципиран као сувише стар за други мандат и као лош управитељ економијом и јужном границом.

Америка ће још чекати на прву председницу

Хилари Клинтон је 2016. истакла разбијање “стакленог плафона” као симбол своје кампање. Харис, међутим, није централизовала свој пол и расу у кампањи, али ни овај приступ није функционисао против Трампа.

Трампови савезници ће вероватно обуставити федералне оптужнице против њега

Његово Министарство правде могло би да обустави оптужнице у вези с поверљивим документима и ометањем избора. Трамп је већ најавио да ће отпустити специјалног тужиоца Џека Смита, а нови државни тужилац именован од стране Трампа би могао да повуче оптужбе убрзо по ступању на дужност.

Трамп ће имати Сенат под контролом републиканаца, а вероватно и Представнички дом

Републиканци контролишу Сенат, а можда задрже и Представнички дом. Оваква ситуација дала би Трампу слободу да спроводи своју политику и остави демократе без могућности да покрену истраге које би могле да открију политички штетне информације.

Кратка ера слоге код демократа је готова

Када се Бајден повукао након слабог наступа на дебати, демократе су се брзо ујединиле око Харисове. Међутим, лоши изборни резултати брзо су изазвали унутарстраначки раскол.

Рурална Америка постала је још „црвенија“.

Демократе су се надале да ће Харисов партнер Тим Волц привући руралне гласаче, али резултати показују да су рурални гласачи све више наклоњени Трампу.

Цела земља се померила удесно.

Трамп је освојио Флориду с 13 процентних поена предности — 10 више него 2020. године. Тексас се померио 10 поена у његову корист, а Охајо око 11. Чак су се и плаве државе помериле десно, као што су Њујорк и Вирџинија.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер