Početna strana > Hronika > Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN o KiM: Srbija spremna za istorijski dogovor o Kosovu; Fljora Čitaku: Normalizacija odnosa Srbije i Kosova jedino uz priznanje nezavisnosti Kosova
Hronika

Ivica Dačić na sednici Saveta bezbednosti UN o KiM: Srbija spremna za istorijski dogovor o Kosovu; Fljora Čitaku: Normalizacija odnosa Srbije i Kosova jedino uz priznanje nezavisnosti Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. februar 2018.

Ubistvo Olivera Ivanovića i pokušaj ukidanja Specijalnog suda za zločine OVK centralne teme rasprave pred Savetom bezbednosti UN. Nova inicijativa Zapada da se promeni format sednica Saveta bezbednosti o Kosovu i mandat Unmika. Rusija, Kina, Kazahstan i Srbija protiv.

Osuda ubistva Olivera Ivanovića i pokušaj 43 poslanika kosovskog parlamenta da ukinu Specijalni sud za zločine OVK pitanja su oko kojih su se, posle dužeg vremena, složili listom svi ambasadori država članica Saveta bezbednosti UN, ali se jedinstvo u najmoćnijem telu svetske organizacije jednako brzo raspalo zbog dijametralnih stavova o budućnosti misije UN na Kosovu.

Suštinski, novi plan na osnovu kojeg bi uticaj UNMIK-a postepeno bio smanjivan i na koncu ukinut predstavio je holandski ambasador Karel van Osterom, koji je u nekoliko tačaka predstavio ideju na koji bi se način u budućnosti pred Savetom bezbednosti raspravljalo o stanju na Kosovu.

Prema njegovim rečima, Savet bezbenosti bi na konsultacijama umesto na sednicama i dva namesto četiri puta godišnje, raspravljao o situaciji na Kosovu, uz ozbiljnu promenu mandata i obima misije UN na Kosovu.

U poslednjih deset godina zapadne države su u nekoliko navrata pokušavale da smanje ili ukinu misiju UN na Kosovu, mahom kroz budžet Ujedinjenih naacija, ali ta nastojanja iz različitih razloga nisu urodila plodom.

Američka ambasadorka pri UN, Niki Hejli je rekla da je davno prošlo vreme za promenu mandata UNMIK-a i apelovala na lidere država članica da s pažnjom vode računa o ograničenim sredstvima kojima raspolaže UN.

Sličan stav izneli su i ambasadori Švedske, Poljske, Britanije i Francuske, te kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku.

Istovremeno, Moskva se još jednom snažno usprotivila promeni mandata misije UN na Kosovu i promeni formata u kojem se o pitanju Kosova raspravlja pred Savetom bezbenosti. Sličan stav izneli su predstavnici Kaazahstana i Kine.

Kina i srpski ministar spoljnih poslova Ivica Dačić su podržali dalji rad UNMIK-a u punom kapacitetu, kako bi ta misija mogla uspešno da se nosi sa kompleksnim problemima na Kosovu.

Ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja je takođe upozorio na "klanovske odnose u kosovskim vlastima, opasnost koju predstavlja povratak radikalnih islamista sa Bliskog istoka, pozive za stravanje Velike Albanije, te marginalizovanje umerenim političkih snaga u Prištini.

Ubistvo Olivera Ivanovića i pokušaj ukidanja Specijalnog suda

Ubistvo Olivera Ivanovića je bezuman teroristički čin, rekao je Dačić pred Savetom bezbednosti UN, dodajući da je Srbija uputila pismo UNMIK-u i Euleksu tražeći učešće u istrazi o ovom ubistvu.

"Tri nedelje nakon ubistva nemamo nikakve informacije o tom događaju", rekao je Dačić.

Rusija je upozorila na pasivnost Kfora u istrazi o ubistvu Olivera Ivanovića, upozoravajući da još uvek nema jasnih naznaka kada će Specijalni sud za zločine OVK početi da radi, ili će ta institucija i dalje "zavisiti od kaprica bivših pripadnika OVK koji sada sede u kosovskom parlamentu".

Ubistvo Olivera Ivanovića osudile su listom sve članice Saveta bezbednosti UN, a Vljora Čitaku je obećala da će vlasti u Prištini "prevrnuti svaki kamen" kako bi priveli ubice Olivera Ivanovića pravdi.

Zamenica francuskog aambasadora pri UN Ana Gegen oštro je osudila ubistvo Olivera Ivanovića i pozvala kosovske vlasti da počinioce ovog zločina što pre privedu pravdi.

Gegen je ponovila podršku Pariza radu Specijalnog suda za zločine OVK.

Američka ambasadorka je rekla da će i Beograd i Priština imati velike koristi od normalizacije odnosa.

"Naredni meseci su ključni, scena je postavljena... Potrebna je politička volja za trajni mir između Beograda i Prištine", rekla je Hejli.

Dačić je rekao i da je Srbija spremna za istorijski dogovor o Kosovu, ali da tome nimalo ne doprinose jednostrane izjave pojedinih političara u Prištini.

"Srbija četiri i po godine strpljivo čeka da Priština ispuni obaveze preuzete Briselskim sporazumom. Srbija je sa svoje strane u dobroj meri ispunila preuzete obaveze... Postavlja se pitanje da li neki budući dogovori imaju smisla", rekao je Dačić.

Ambasadorka Kosova u Sjedinjenim Američkim Državama Fljora Čitaku izjavila je da normalizacija odnosa Srbije i Kosova može biti postignuta samo kroz priznanje nezavisnosti Kosova, a što pre Srbija to učini, to je bolje za ceo region.

Mi smatramo da je Strategija proširenja EU na zapadni Balkan trebalo da bude konkretnija što se tiče Kosova, ali nema sumnje gde je naša budućnost, rekla je Čitaku na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Jasno je stavljeno do znanja sa Srbija i Kosovo treba da normalizuju odnose i potpišu pravno obavezujući sporazum, pa je sada više nego očigledno da novi status kvo i zamrznuti konflikt ne predstavljaju normalizaciju, istakla je Čitaku.

Na Kosovu verujemo da je mesto za dijalog u Briselu, rekla je Čitaku, i dodala da želi da potvrdi predanost razgovorima i spremnost da se primeni svaki sporazum postignut u Briselu.

Ujedinjene nacije nemaju ulogu, ali ako žele mogu da zadrže skupu misiju UNMIK, mada poreski novac vaših obveznika može biti iskorišćen na bolji način, rekla je Čitaku.

 

Čitaku je ocenila da je kosovska nezavisnost nepovratna činjenica i podsetila da je ona proglašena pre deset godina.

18.00 - Hejli je rekla da je davno prošlo vreme za promenu mandata UNMIK-a i apelovala na lidere država članica da s pažnjom vode računa o ograničenim sredstvima kojima raspolaže UN.

17.55 - Američka ambasadorka pri UN Niki Hejli rekla je da se stanje na Kosovu u psolednjih deset godina promenilo na bolje, navodeći da Vašington želi da "pravi mir" navodeći da na Kosovu vlada "multietnička vlast uz poštovanje ljudskih prava". Hejli je navela da će i Beograd i Priština imati velike koristi od normalizacije odnosa. "Naredni meseci su ključni, scena je postavljena... Potrebna je politička volja za trajni mir između Beoggrada i Prištine", rekla je Hejli.

17.45 - Rusija je upozorila na pasivnost Kfora u istrazi o ubistvu Olivera Ivanovića, upozoravajući da još uvek nema jasnih naznaka kada će Specijalni sud za zločine OVK početi da radi, ili će ta institucija i dalje "zavisiti od kaprica bivših pripadnika OVK koji sada sede u kosovskom parlamentu". Moskva se protivi promeni mandata misiji UN na Kosovu i promeni formata u kojem se o pitanju Kosova raspravlja pred Savetom bezbednosti, rekao je Nebenzja.

17.40 - Nebenzja je takođe upozorio na "klanovske odnose u kosovskim vlastima, opasnost koju predstavlja povratak radikalnih islamista sa Bliskog istoka, pozive za stravanje Velike Albanije, te marginalizovanje umerenim političkih snaga u Prištini. Ruski diplomata je rekao da je ubistvo Olivera Ivanovića upozoravajuća poruka i pokazutelj nesposobnosti vlasti u Prištini da se reše bezbednosna pitanja. Rusija zatražila da se Srbiji, prema Rezoluciji 1244, omogući učešće u istrazi ovog ubistva.

17.34 - Ruski ambasador pri UN Vasilij Nebenzja ponovio je da je Rusija pre deset godina upozorila na posledice avanture jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova. "Pre svega, i dalje se saplićemo o suverenitet i teritorijalni integritet jedne zemlje članice", rekao je ruski diplomata, navodeći da su Kosovu odbijeni zahtevi za članstvom u nekoliko međunarodnih institucija.

17.10 - Zamenica francuskog aambasadora pri UN Ana Gegen oštro je osudila ubistvo Olivera Ivanovića i pozvala kosovske vlasti da počinioce ovog zločina što pre privedu pravdi. Gegen je ponovila podršku Pariza radu Specijalnog suda za zločine OVK.

Čitaku: Prištinske vlasti "prevrnuće svaki kamen" kako bi priveli pravdi ubice Olivera Ivanovića

17.08 - Čitaku je, istovremeno, kritikovala Beograd zbog izostanka presuda u slučaju Čuška i "braća Bitići". "Verujemo da je rečnik Evropske komisije o Kosovu morao biti jasniji... Normalizacija odnosa može biti postignuta jedino priznanjem Kosova", rekla je Čitaku, ponavljajući zahtev za ukidanjem ili promenom mandata UNMIK-a. "Nezavisnost Kosova je nepovratan proces, kada budemo slavili sledeće decenije i vekove nezavisnosti imaćemo mnogo toga na šta ćemo moći da budemo ponosni", rekla je Čitaku.

16.52 - Kosovska ambasadorka u SAD, Vljora Čitaku obećala je da će vlasti u Prištini "prevrnuti svaki kamen" kako bi priveli ubice Olivera Ivanovića pravdi. Govoreći o pokušaju ukidanja Specijalnog suda, Čitaku je rekla da "ni jedan sud neće baciti senku na borbu OVK".

16.45 - Dačić je podržao dalji rad UNMIK-a u punom kapacitetu, kako bi ta misija mogla uspešno da se nosi sa kompleksnim pre+oblemima na Kosovu.

16.40 - Srbija spremna da pruži sve dokaze o brutalnim zločinima OVK na Kosovu, rekao je Dačić navodeći da kosovsko pravosuđe do sada nije donelo ni jednu značajnu presudu za zločine nad Srbima i ostalim nealbancima. Dačić je rekao i da je Srbija spremna za istorijski dogovor o Kosovu, ali da tome nimalo ne doprinose jednostrane izjave pojedinih političara u Prištini.

16.35 - Ubistvo Olivera Ivanovića je bezuman teroristički čin, rekao je Dačić, dodajući da je Srbija uputila pismo UNMIK-u i Euleksu tražeći učešće u istrazi o ovom ubistvu. "Tri nedelje nakon ubistva nemamo nikakve informacije o tom događaju", rekao je Dačić.

16.25 - Ministar spoljnih poslova Srbije, Ivica Dačić rekao je da Srbija četiri i po godine strpljivo čeka da Priština ispuni obaveze preuzete Briselskim sporazumom. "Srbija je sa svoje strane u dobroj meri ispunila preuzete obaveze... Postavlja se pitanje da li neki budući dogovori imaju smisla".

16.16 - Pokušaj da se u parlamentu obori zakon o Specijalnom sudu je zabrinjavajući, jer je formiranje tog suda predstavljalo veliki korak unapred za Kosovo, rekao je Tanin. Drugi značajan događaj je ubistvo Olivera Ivanovića, koje je zapretilo da unese novi talas političke nestabilnosti na Kosovo.

16.10 - Savet bezbednosti počeo raspravu o Kosovu, Šef UNMIK-a Zahir Tanin predstavlja izveštaj o stanju na Kosovu u prethodna tri meseca, koji se javlja putem video-linka iz Prištine.

U izveštaju se, između ostalog, navodi da je Priština nazadovala u procesima u vezi s početkom rada Specijalnog suda za zločine OVK i demarkacijom s Crnom Gorom.

Kao jedan od najvažnijih događaja Antonio Gutereš je izdvojio ubistvo Olivera Ivanovića.

Stavove Beograda predstaviće ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

U Njujorku će danas biti održana sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, na kojoj će biti razmatran najnoviji izveštaj generalnog sekretara UN Antonia Guteresa o radu UNMIK-a, a Beograd će predstavljati ministar spoljnih poslova Ivica Dačić. Izveštaj pokriva period od 16. oktobra 2017. do 16. januara ove godine.

Dačić će u svom izlaganju dati osvrt na Izveštaj generalnog sekretara UN, odnosno, izneće našu ocenu aktuelne situacije na Kosovu i Metohiji i delovanju UNMIK-a, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.

Guteres je u redovnom izveštaju Savetu bezbednosti UN o Kosovu oštro kritikovao vlasti u Prištini, navodeći da su "nazadovali" procesi vezani za početak rada Specijalnog suda za zločine OVK i demarkaciju sa Crnom Gorom. Kao jedan od najvažnijih događaja u protekla tri meseca, on je izdvojio ubistvo Olivera Ivanovića.

Guteres je ukazao da se tokom 2017. godine na Kosovo vratilo 498 osoba, odnosno najmanje od 2000. godine. U izveštaju je naveo i da je u prethodna tri meseca na Kosovu vidljivo nezadovanje u ključnim oblastima, pre svega u nepristrasnoj primeni vladavine prava.

- Nedavni pokušaji određenih poslanika da ukinu zakon o Specijalnom sudu i podriju kredibilitet te institucije je duboko razočaravajući. Pozivam političke lidere na Kosovu da pokažu punu privrženost pravdi i vladavini zakona - naveo je Guteres u izveštaju, koji je objavljen na sajtu SB UN.

On je dodao da je "formiranje Specijalnog suda i Tužilaštva ključni korak kojim Kosovo treba da pokaže iskrenu želju da podržava vladavinu prava". Kao drugi ključni događaj u prethodna tri meseca, šef UN naveo je ubistvo jednog od lidera Srba sa severa Olivera Ivanovića, navodeći da je ovo ubistvo izazvalo "šok i bes" na Kosovu i širem regionu.

- Brzo otkrivanje odgovornih i njihovo privođenje pravdi ključni su faktori za održanje momentuma ka trajnom miru. Pozdravljam uzdržanost političkih lidera posle ovog kukavičkog zločina, kao u odlučnost Beograda i Prištine da sarađuju i spreče raspirivanje političkih tenzija - naveo je Guteres.

On je pozvao lidere u Beogradu i Prištini da nastave angažovanje i u 2018. godini u pravcu pune primene sporazuma postignutih u dijalogu uz posredovanje EU.

Guteres je upozorio, posle dugo vremena, na sporost procesa povratka prognanih, navodeći da se tokom 2017. godine na Kosovo vratilo svega 498 osoba - najmanje od 2000. godine, od kada se o ovom problemu izveštavaju ambasadori Saveta bezbednosti. Uz izveštaj generalnog sekretara UN priloženi su aneksi o radu Euleksa, ali i Specijalizovanih veća i Specijalizovanog tužilaštva Kosova u proteklom periodu.

U izveštaju Specijalnog suda se kaže da se nastavlja istraga o izveštaju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope pod nazivom "Nehuman tretman ljudi i nelegalna trgovina ljudskim organima na Kosovu".

- Bez obzira na pokušaje ukidanja ili menjanja specijalnog zakona, kancelarija specijalnog tužilaštva ostaje fokusirana na ispunjavanju svojih obaveza - navedeno je u aneksu.

(Agencije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner