недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Њујорк: Генерална скупштина Уједињених нација изгласала суспензију Русије из Савета за људска права - Србија гласала „за“. Резултат гласања био је 93 „за“, 24 „против“ и 58 „уздржаних“
Хроника

Њујорк: Генерална скупштина Уједињених нација изгласала суспензију Русије из Савета за људска права - Србија гласала „за“. Резултат гласања био је 93 „за“, 24 „против“ и 58 „уздржаних“

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. април 2022.

Њујорк — Генерална скупштина Уједињених нација изгласала је суспензију Русије из Савета за људска права. Резултат гласања био је 93 за, 24 против и 58 уздржаних, пренео је Си-Ен-Ен. Међу земљама које су гласале "за" је и Србија.

Да би Русија била искључена, било је потребно да то подржи две трећине чланица скупштине које су гласале. Савет, са седиштем у Женеви, је углавном симболичан, али може да одобри истраге кршења људских права.

У нацрту резолуције наводи се да Генерална скупштина може „суспендовати права на чланство у Савету за људска права члана Савета који чини груба и систематска кршења људских права“.

У нацрту резолуције се додаје да Савет има „озбиљну забринутост“ у вези са извештајима о „грубим и систематским кршењима људских и међународног хуманитарног права“, које је починила Русија током своје инвазије на Украјину, пренео је ЦНН.

Предлог резолуције поднет је на усвајање уз подршку више од 65 земаља, међу којима су све чланице ЕУ, САД, Kанада, Јапан, Аустралија, као и земље региона - Албанија, БиХ, Црна Гора, Северна Македонија.

Савет Уједињених нација за људска права са седиштем у Женеви има 47 чланица које се бирају на период од три године по регионалним групама. Русија је заједнио са Украјином изабарана као чланица из Групе источноевропских земаља за период 2021-2023.

Претходно је представник Kине у УН Жанг Џун је рекао да ће Пекинг гласати против јер се резолуцијом ствара опасан преседан.

Представник Белорусије је током расправе истакао је да је Минск категорички против резолуције јер је она политички мотивисана, а њен циљ је демонизација Русије и поткопавање преговора Москве и Kијева.

Председник Мексика Андрес Мануел Лопес Обрадор изјавио је раније да његова земља не намерава да подржи суспензију Русије из савета за људска права јер је уверена да је неопходан дијалог управо кроз структуре Уједињених нација.

Извештач Спутњика јавио је раније да ће против суспензије гласати Русија, Kазахстан, Венецуела, Северна Kореја, Иран, Сирија, Kуба.

(Н1, Си-Ен-Ен, Глас Америке, Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер