среда, 24. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ниш: Одржан још један протест због одлуке да се аеродром поклони држави, затражене оставке руководства града; Најављен наставак протеста за дан када буде заседала локална Скупштина
Хроника

Ниш: Одржан још један протест због одлуке да се аеродром поклони држави, затражене оставке руководства града; Најављен наставак протеста за дан када буде заседала локална Скупштина

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. април 2018.

 Око хиљаду и по људи окупило се испред зграде нишке Скупштине како би, на грађанском збору, изгласали оно што су очекивали од својих одборника - да не поклоне Аеродром “Константин Велики” Републици на управљање.

Окупљени су, дувајући у пиштаљке и гласно негодујући, тражили оставке руководства града због овакве одлуке, а осим представника неколико грађанских удружења - Удруженог покрета слободних станара, Националне коалиције за децентрализацију и других, Нишлије су имале подршку и из иницијативе “Не давимо Београд”, као и Локалног фронта из Краљева.

Незадовољним грађанима обратио се и Милош Бошковић, бивши народни посланик, а сада покретач иницијативе “Не дамо нишки аеродом” као и један од покретача протеста.

Грађани су, на овом збору, како су га назвали организатори, већином гласова одлучили да аеродром остане НИшлијама, а наставак протеста су најавили за тренутак када буде заседала нишка Скупштина.

Подсетимо, седница је требало да се почне јутрос, али је после састанка СНС-а у Београду отказана, а први човек нишких напредњака Звездан Миловановић најавио је Вучићев долазак у Ниш, како би грађанима било објашњено зашто аеродром треба да буде републичко а не градско предузеће.

Иначе, иако су из Владе Србије негирали да мењање статуса “Константина Великог” има везе са концесијом за београдски аеродром, председник Вучић је казао да то неће утицати све док Ниш има мање од милион путника годишње. Вучић је и раније напомињао да је нишком аеродрому дозвољено да се развија науштрб београдском, што су стручњаци оценили као најгори пример централизма. После реакције грађана, председник Србије је рекао да аеродром може да остане у надлежности Града, али да Нишлије не траже да Република улаже у њега.

Грађани су, иначе, на протесте изашли одмах по сазнању да нишка власт припрема терен за предају аеродрома, а синоћ је одржана и протестна журка на кеју.

Грађани на протесту једногласни: Аеродром остаје Нишлијама

Више од 1.000 грађана Ниша протестовало је због намере града да аеродром "Константин Велики" уступи републичкој власти. Грађани су на скупу испред Скупштине града подизањем летака симболично гласали против одлуке да аеродром буде "поклоњен држави".

Иницијатор протеста у Нишу Милош Бошковић казао је да је седница Скупштине града, на чијем је дневном реду гласање о судбини аеродрома, одложена "јер је ваљда одборнике страх да покажу своју вољу". 

"Одлучили су да не гласају када су видели да се њихов партијски диктат не слаже са одлукама грађана Ниша", рекао је Бошковић.

Он је казао да су се о судбини нишког аеродрома изјашњавали многи представници републичке власти, почев од председника Србије Александра Вучића, али да одлука није њихова, већ самих Нишлија.

Растислав Динић из Удруженог покрета слободних станара казао је да данашњи протест "није крај већ почетак борбе за нишки аеродром".

"Они ће покушати да узму аеродром а ми морамо да будемо спремни да у сваком тренутку изађемо на улице", рекао је Динић.

По његовим речима, најбитније је да грађани знају ко је одговоран за одлуку о судбини аеродрома. 

"Ту одлуку не може да донесе ни председник, ни премијерка. Ми можемо да је донесемо и зато морамо да свакодневно подсећамо одборнике да су наши представници и да морају да заступају наше интересе", рекао је Динић. 

Представник Националне коалиције за децентрализацију Милан Јовановић рекао је да се Ниш бори против централизације и за градски аеродром од 1986. године. 

"Када је град преузео аеродром 2000. године био је рупа у земљи. На сред писте је расло дрво, јер је аеродром био бомбардован и уништен. Град Ниш је ставио као приоритет да добијемо донације и да обновимо аеродром", рекао је Јовановић и додао да је република у протеклом периоду кочила развој аеродрома. 

Он је навео да сва светска истраживања говоре да се на једно отворено радно место на регионалном аеродрому, у локалној заједници отвори четири до седам радних места и да је то оно што Ниш не сме да изгуби. Како је казао Јовановић, одборници нису смели данас да дођу у Скупштину града и гласају "јер знају да је одлука о поклањању аеродрома погрешна". 

Учесници протеста мирно су се разишли после једночасовног окупљања. 

Веће града Ниша донело је 30. марта одлуку о преносу имовине и управљачких права аеродрома "Константин велики" држави, али да би та одлука била пуноважна потребно је да је усвоји и Скупштина града. 

Скупштинско заседање заказано за данас одложено је до даљег уз образложење скупштинске службе "да се због све већег броја дезинформација које у јавности износе појединици и разноразне интересне групе о статусу аеродрома, урушава кредибилитет града Ниша".

(Јужне вести-Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер