четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Селаковић: Пуноправно чланство у ЕУ остаје један од кључних спољнополитичких приоритета Србије
Хроника

Никола Селаковић: Пуноправно чланство у ЕУ остаје један од кључних спољнополитичких приоритета Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. децембар 2020.

 БЕОГРАД - Пуноправно чланство у ЕУ остаје један од кључних спољнополитичких приоритета Владе Србије, изјавио је данас министар спољних послова Никола Селаковић у разговору путем видео везе са шефом Делегације ЕУ у Србији Семом Фабрицијем и амбасадорима земаља чланица ЕУ.

Селаковић је напоменуо да је процес интеграције у ЕУ стратешки циљ, који се истовремено жели искористити за побољшање квалитета друштва.

Како је саопштило Министарство спољних послова, Селаковић је указао на то да је Србија спремна на убрзање динамике приступног процеса и да је првенствено из тог разлога прихватила и нову методологију.

Селаковић каже и да се очекује да ће у наредном периоду Србија добити и јасније смернице о томе како ће се она применити у преговарачком процесу.

Министар Селаковић је рекао да је Србија остварила бројне значајне кораке у реформском процесу што, каже, Годишњи извештај Европске комисије о напретку не рефлектује у потпуности.

Подсетио је да је Србија од 2014. отворила 18 од 35 преговарачких поглавља са ЕУ и привремено затворила два поглавља, и да је у овом тренутку спремна за отварање пет нових преговарачких поглавља.

Поводом разговора Београда и Приштине, Селаковић је напоменуо да је једини прави пут за постизање одрживог договора дијалог и компромис.

Како је објаснио, неопходно је да теме разговора буду питања која Приштина већ годинама игнорише, а на која се Бриселским споразумом обавезала, као што је успостављање Заједнице српских општина.

Сем тога, како је додао, Србија је веома посвећена регионалној сарадњи, и имајући у виду да је важна земља региона, која жели да допринесе општој стабилности, наша страна је, између осталог, својим потезима значајно допринела снижавању тензија са Црном Гором.

Селаковић је рекао и да је Србија веома захвална ЕУ и државама чланицама на финансијској помоћи, посебно у условима пандемије вируса корона.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер