среда, 05. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Никола Саркози, без посла и са неизвесном будућношћу
Хроника

Никола Саркози, без посла и са неизвесном будућношћу

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. мај 2012.

ПАРИЗ - Никола Саркози данас је напустио Јелисејску палату, без посла и са неизвесном будућношћу, пошто је пет година провео као „хиперактивни” председник једне од најмоћнијих земаља у свету.

Пошто је новом шефу државе Франсоа Оланду предао тајне кодове нуклеарног арсенала и одговорност за економску кризу кроз коју Француска пролази, Саркози још само месец дана ужива правни имунитет пре него што ће се, по свој прилици, суочити са кривичном истрагом, пренео је АФП.

У међувремену, он планира да се опусти са породицом, са својом трећом супругом и бившим супермоделом Карлом Бруни и њиховом ћеркицом Ђулијом, највероватније у Карлиној вили на Азурној обали, како је то прошле недеље најавио његов пријатељ и сарадник Франк Луврије.

Саркози (57) је довољно млад да би још годинама био активан на професионалном плану и, према речима његових сарадника, жели да се врати адвокатској каријери коју је градио пре него што је постао министар унутрашњих послова 2002. године.

Он је још увек делимични власник адвокатске канцеларије „Арно Клод” у Паризу, али је његова дугорочна будућност и даље неизвесна, пошто се, изгледа, предомислио након што је изјавио да се категорично повлачи из политике уколико не буде освојио нови председнички мандат.

Као бивши председник, он има право на канцеларијски простор чије ће изнајмљивање платити држава, према традицији Пете Републике, па је у те сврхе изнајмио читав спрат једне зграде у Осмом арондисману француске престонице, недалеко од адвокатске канцеларије „Арно Клод”.

Такође, као бивши шеф државе, Саркози има право да буде члан судског већа Уставног суда, мада је Оланд током предизборне кампање рекао да би ту „традицију” могао да измени.

Међутим, Саркози би могао да буде позван пред суд чим му 15. јуна истекне председнички имунитет од кривичног гоњења, поводом низа истрага о оптужбама за корупцију и финансирање кампање за које га терете, подсећа француска агенција.

Саркози је више пута порекао било какву умешаност у скандале за које га оптужују, али је, поред тога, и неколико његових сарадника уплетено у низ истрага о корупцији, тако да би, у вези са тим, он могао да буде подвргнут испитивању или чак и сам оптужен.

Већ данас, тек сат времена пошто је Саркози напустио председничку палату, један од његових бивших високих саветника Тијери Гобер открио је да је оптужен за прање новца добијеног незаконитим донацијама за предизборну кампању Едуара Баладира 1995. године.

У један од скандала који су обележили Саркозијев мандат умешана је и Лилијан Бетанкур, богата наследница козметичке империје „Л'Ореал”, а истражитељи желе да знају да ли је она незаконито финансирала Саркозијеву председничку кампању 2007. године.

У другом случају, такозваној „афери Карачи”, судије покушавају да одгонетну мистерију везану за уговор о продаји подморница који је француска влада склопила са Пакистаном '90-их година прошлог века, када је Саркози био министар за буџет и портпарол тадашњег председничког кандидата Едуара Баладира.

Сумња се да је тај уговор склопљен уз договор о незаконитој провизији, која се користила за финансирање Баладирове предизборне кампање, а да је Саркози знао за те тајне канале, што ће судије сада испитати.

Најновију главобољу Саркозију је прошлог месеца задало објављивање документа у којем се наводи да је влада покојног свргнутог либијског лидера Моамера Гадафија финансирала Саркозијеву предизборну кампању пре пет година.

„Уколико он буде био кривично гоњен и осуђен, то ће практично елиминисати сваку шансу да се он врати на политичку сцену”, оценио је политички аналитичар у париском Центру за политичке студије Филип Бро.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер