понедељак, 01. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Независне новине: Пропао састанак у Бриселу, следе финансијске санкције БиХ
Хроника

Независне новине: Пропао састанак у Бриселу, следе финансијске санкције БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2013.

БРИСЕЛ - Због непомирљивих ставова политичких лидера из ФБиХ, представници седам бх. странака јуче у Бриселу нису успјели постићи коначни договор о начину провођења пресуде у случају "Сејдић и Финци" и механизму координације, што је довело до моменталне блокаде европског пута БиХ и прве велике посљедице у виду суспензије дијела ИПА фондова у вриједности око 47 милиона КМ.

Такођер, уколико бх. лидери не изнађу рјешење у неколико наредних дана, услиједиће и друге санкције, између осталог, и избацивање наше земље из чланства у Вијећу Европе, док би извјештај Европске комисије о напретку БиХ, који се очекује 16. октобра, могао бити најгори до сада.

Да је ствар постала одвећ озбиљна за БиХ, да се наслутити из потеза Штефана Филеа, европског комесара за проширење, који је након састанка којим је предсједавао одгодио раније планирану конференцију за новинаре, наводно због раније преузетих обавеза и журбе на авион.

Први лидер који је након састанка желио било шта рећи о узроцима и посљедицама јучерашњег краха био је Мартин Рагуж, предсједник ХДЗ 1990. Он је у изјави за "Независне" из Брисела поручио како ипак вјерује да би врло брзо могло доћи до рјешења.

"Вјерујем у то зато што су ЕУ и комесар Филе најавили свој одлучни ангажман да се нађе рјешење у неколико нарадних дана, можда чак и сати. Требамо доћи до рјешења прије извјештаја о напретку", рекао је Рагуж.

Златко Лагумџија, лидер СДП-а, изјавио је након састанка да је "лоша ствар што није било договора, али да је добра што ЕК преузима лидерску улогу".

"Мислим да је јако важно да је комесар Филе још посвећенији тражењу рјешења и ми очекујемо у наредних неколико дана да ће комесар изаћи с неком иницијативом овога што је данас стављено на папир као приједлог који је био нека врста рефлексије онога што се чуло ових дана", изјавио је Лагумџија.

Драган Човић, лидер ХДЗ БиХ, рекао је да су ситуацију покушали спасити домаћини из ЕУ, понудивши сажетак досадашњих разговора.

"Договорили смо се да у наредних неколико сати или дана билатерално прођемо тај приједлог и да се онда састанемо и евентуално то потпишемо. Основ је да ФБиХ буде једна изборна јединица, из које се бирају два члана Предсједништва БиХ и да осигурамо да један народ другом народу не бира представнике. Постоји начин на који би се то радило, али, вјерујте, пола нас није разумјело идеју како да се то уради", рекао је Човић. Он је додао да је током вишесатних разговора било и свађе и да је Златко Лагумџија, лидер СДП-а, "готово вриштао".

Милорад Додик, предсједник РС и лидер СНСД-а, сматра да је потрошено вријеме за тражење модела за изборе у ФБиХ. Он је у изјави Срни рекао да је на састанку потврђена успјешност политике коју је РС константно водила у вези с одлуком "Сејдић и Финци" и механизмом координације.

"Данашњи састанак је потпуна афирмација ставова Народне скупштине РС од прије неколико дана и ми у том погледу не можемо да будемо незадовољни. Оно што није добро јесте чињеница да смо ми у РС зависни од Федерације, која је годинама уназад увијек успијевала своје унутрашње расколе и проблеме да наметне на ниво БиХ и тако вуче Републику Српску да даје неки бенефите. То, наравно, није прошло, тако да је закључак састанка искључиво везан за чињеницу да федерални партнери морају да се врате у Сарајево и тамо разговорају", истакао је Додик.

Муниб Јусуфовић, који је био у делегацији СББ-а, рекао је за "Независне" да ситуација није "нимало добра".

"Приједлог с којим је изашла ЕК нешто је као резултат досадашњих консултација. Сада крећу санкције, иако ћемо у наредним данима покушати пронаћи рјешење", додао је Јусуфовић.

Европска комисија ће наредне седмице земљама чланицама ЕУ препоручити наставак процеса проширења за Србију, Косово, Албанију и Македонију, док истовремено није сигурно да ли ће то препоручити и за БиХ.

Наиме, како пише добро обавијештени "Еуропеан Обсервер", све зависи да ли ће ускоро бити напретка у вези са спровођењем одлуке "Сејдић и Финци", што би требало да буде наведено у извјештају о напретку који припрема Комисија.

"Ако би извјештај био позитивнији, у наредних неколико мјесеци би Споразум о стабилизацији и придруживању, потписан још 2008. године, могао ступити на снагу", пише лист, што би, како наводе, могло значити и сљедећи корак у процесу придруживања ЕУ.

"Са или без напретка у БиХ, Европска комисија ће тестирати апетит земаља чланица ЕУ за даље проширење. Извјесно је да је сада мање жеље на њиховој страни да се процес проширења настави", упозорава лист.

Закључци Штефана Филеа

Перспектива БиХ да постане чланица ЕУ и даље остаје. У том смислу трећи састанак дијалога на високом нивоу сигнал је трајног опредјељења ЕК.

- Дијалог на високом нивоу је континуиран процес Босне и Херцеговине на њеном путу европских интерграција.

- Сви политички чиниоци сагласни су са наставком европског пута и наставит ће са унутрашњим разговорима како би пронашли рјешење.

- Проведба одлуке "Сејдић и Финци" је неопходна како би се елиминирала дискримација против мањина и кршење међународних обавеза БиХ.

- Постоји принципијелни споразум који је елабориран током преговора у протеклим данима. Обавеза лидера је да то сада разраде.

- Биће покренута процедура да се смање иницијално планирани ИПА фоднови за 2013. за БиХ за 54 посто. БиХ ће добити свега 47 милиона еура.

- Одређени напредак је постигнут у дефинирању механизма координације. БиХ треба овакав механизам како би у разговорима с ЕУ говорила једним гласом.

- Све док механизам није у функцији неће се размотрити програми за ИПА 2. Свака година одлагања резултират ће значајним губицима.

- ЕК интензивира координацију с међународним финансијским институцијама у БиХ. ЕУ грантови значајан су дио зајмова за пројекте инфраструктуре у БиХ.

- Чињеница да БиХ одбија примијенити добро утврђену методологију адаптације ССП-а је потпуно неприхватљива па ће ЕУ и њене чланице размотрити одговор.

- ЕУ наставља да одржава обећање. Двадесет шестог септембра ЕУ је реализирала задњу траншу пакета макрофинансијске помоћи, вриједног 50 милиона еура.

- Комисија очекује информације од бх. власти што прије. Како они буду испунили два минимална услова, ЕК ће одлучити када да сазове наредни састанак.

Могуће санкције

- Суспензија до 100 милиона еура ИПА фондова годишње.

- Суспензија из Савјета Европе.

- Најмање двогодишње одгађање аплицирања за кандидатски статус.

- Могућност проглашења општих избора 2014. нелегитимним.

- Губљење сваког кредибилитета код ЕУ.

- Затварање врата институција ЕУ званичницима из БиХ.

(Независне новине)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер