Početna strana > Hronika > Nenad Popović: Rešenje za nelikvidnost privrede je kredit od Ruske Federacije
Hronika

Nenad Popović: Rešenje za nelikvidnost privrede je kredit od Ruske Federacije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 10. januar 2012.

 U BUDUĆIM razgovorima za formiranje nove vlade, DSS će se zalagati za promenu dosadašnje politike da EU nema alternativu, kao i za uspostavljanje novog državnog cilja: političke i vojne neutralnosti Srbije.

To je, za ”Novosti”, najavio Nenad Popović, potpredsednik DSS, koji očekuje da 2012. godina donese promenu vlasti u Srbiji i formiranje nove vlade koja će da vodi odgovorniju nacionalnu politiku.

* Naprednjaci očekuju postizborni savez sa DSS. Koliko je realno da se buduća vlada zasnuje na dogovoru Nikolića i Koštunice?

- DSS je spremna da razgovara o EU, Kosovu, Ustavu, ekonomiji, Vojvodini, odnosno o svim važnim i životnim temama sa svim nacionalno odgovornim strankama.

* Mogu li se pre formiranja sledeće vlade prevazići očigledne razlike DSS i SNS u politici prema EU?

- U svim razgovorima insistiraćemo na tri principa: doslednom poštovanju Ustava, koji garantuje očuvanje teritorijalne celovitosti Srbije, političkoj i vojnoj neutralnosti, odnosno zalaganju da Srbija bude neutralna, a ne da bude članica EU i NATO, i ekonomskom programu koji na prvo mesto stavlja razvoj domaće privrede i proizvodnje.

* Sa kojim strankama sadašnje vlasti biste mogli da sarađujete posle izbora?

- Danas DSS i vladajuća koalicija imaju potpuno suprotstavljene politike. Pravo pitanje je da li vladajuće stranke imaju snage da javno kažu da je Koštunica bio u pravu za sve što je govorio od 2008. godine.

* Vlast je ubeđena da se vladajuća koalicija neće previše promeniti ni posle parlamentarnih izbora?

- Siguran sam da hoće, jer narod želi promene. Od države koja je za vreme vlade Vojislava Koštunice bila proglašena za ekonomskog lidera u regionu, sa godišnjim rastom BDP većim od sedam odsto i prilivom investicija od preko četiri milijarde evra godišnje, postali smo država gde je za poslednje tri godine 500.000 ljudi ostalo bez posla i gde su prosečne plate najniže u regionu.

* Hoće li DSS samostalno da izađe na predstojeće izbore?

- U ovom trenutku članovi DSS žele samostalan nastup naše stranke na izborima. Konačna odluka o tome biće doneta kad budu raspisani izbori.

* Podržavate li referendum na severu Kosova čije održavanje kritikuje vlast u Beogradu?

- Kao i uvek, podržavaćemo svaku odluku našeg naroda na KiM i smatramo korisnim svako političko sredstvo koje doprinosi povećanju njihove bezbednosti i zaštiti legitimnih interesa. Ne postoji legitimniji način da se proveri narodno mišljenje od referenduma. Uostalom, zar samoproglašena nezavisnost Kosova nije bila zasnovana na referendumu kosovskih Albanaca s početka devedesetih godina prošlog veka u kom su se izjasnili za život van Srbije? Ako su zapadne zemlje to izjašnjavanje smatrale legitimnim, ne vidim zašto bi izjašnjavanje Srba bilo drugačije tretirano.

* Zašto insistirate na prekidu evropskih integracija?

- Oduvek smo se zalagali i zalagaćemo se za usvajanje evropskih zakona koji mogu da doprinesu da naše društvo bude politički, pravno i ekonomski uređenije. Ali smo izričito protiv toga da Srbija ispunjava uslove Brisela na koje ne bi pristala nijedna suverena država.

* Kako nastaviti saradnju sa Briselom ukoliko prekinemo formalni put ka EU?

- DSS smatra da saradnja sa EU treba da bude zasnovana na čistim računima i najboljoj mogućoj ekonomskoj saradnji, kao što je slučaj sa drugim državama koje sarađuju sa EU a nisu njene članice.

* Imate li lične ambicije za sledeću vladu? Da li biste prihvatili neko ministarsko mesto?

- O tome će odlučiti predsednik naše stranke Vojislav Koštunica.      

* Kakve ekonomske trendove očekujete tokom 2012? Šta bi Vlada trebalo da učini da bi se popravila ekonomska situacija u zemlji?

- Očekujem da sledeća godina na ekonomskom planu bude još teža od prethodne. Nelikvidnost privrede je i dalje naš najveći problem. Mi smo ponudili rešenje za taj problem kroz zajam od Ruske Federacije u iznosu od pet milijardi evra, koji bi bio uložen direktno u domaću privredu. Ta sredstva bi se dodeljivala preduzećima putem srednjoročnih i dugoročnih kredita sa periodom otplate od pet do 10 godina i grejs periodom od najmanje dve godine.

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner