четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ненад Чанак: Војводини можда потребан Устав, а не статут
Хроника

Ненад Чанак: Војводини можда потребан Устав, а не статут

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. јун 2009.

Председник Лиге социјалдемократа Војводине Ненад Чанак, изјавом да "Војводини можда није потребан Статут него неки други основни акт", подгрејао је сумње да се "кува" неки нови предлог за северну покрајину. У разговору за "Новости" каже да се одавно залаже за то да АП Војводина има устав, јер уставе у Европи имају поједини градови и области унутар држава.

- Наравно да се залажемо за то да Србија буде апсолутно јединствена и целовита, али да изнутра буде децентрализована на начин којим ће се, што је могуће већи број проблема, решавати на нижем нивоу. За стабилност Србије је далеко важније да поједине аутономне покрајине, као што Устав прописује, имају своје уставе. Они се, такође, не би могли мењати преко ноћи - што се може урадити са статутом. Тиме би се стабилизовао политички простор Србије, а не разбијао - каже Чанак за "Новости".

Још пре седам година, по идеји лидера ЛСВ, тада председника покрајинског парламента, група правника припремила је Нацрт основног закона, који је због широког спектра предвиђених надлежности одмах прозван "мали устав".

Нацрт тог документа 2002. године прошао је, чак, и јавну расправу, али никада није доспео на дневни ред покрајинске Скупштине, јер Чанак није успео да придобије демократе за правни акт којим би Војводина добила председника и премијера, сва три нивоа власти, полицију и дводоми парламент.

За војвођанске демократе, регионализација и аутономија су две одвојене ствари. Драгослав Петровић, шеф владајуће коалиције у Покрајини (ДС, СВМ, СПС, ЛСВ), каже да ова странка и даље стоји на становишту да предлог статута "испуњава и амбиције и формалну основу".

- Ниво аутономије Војводине ни на који начин не може да зависи од предстојеће регионализације Србије, јер покрајина има сет надлежности, а региони их неће имати - категоричан је Петровић.

За разлику од "лигаша", Савез војвођанских Мађара, није забринут ни због маргинализовања статута, ни због поновног потезања "основног закона". Председника најутицајније војвођанске странке Мађара Иштвана Пастора, највише брине регионализација, која у пракси још више удаљава остварење снова о територијалној аутономији на етничком принципу за сународнике на северу Бачке.

Питао сам председницу парламента Славицу Ђукић-Дејановић зашто Статут Војводине и Закон о надлежностима толико чекају, када је по уставној обавези то требало да се заврши до почетка 2009. године. Очигледно је да се не може доћи до решења у складу са таквим Уставом, за који ЛСВ није била. Јасно је да ће Устав морати да се мења. Очигледно је да не постоји политичка воља за изгласавање статута, јер да постоји, то може да се уради за један дан - каже Чанак.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер