Početna strana > Hronika > Nemački poslanik: Predsednik Joahim Gauk je odvratni ratni huškač
Hronika

Nemački poslanik: Predsednik Joahim Gauk je odvratni ratni huškač

PDF Štampa El. pošta
subota, 28. jun 2014.

Poslanik partije Levice u Brandenburgu Norbert Miler nazvao je nemačkog predsednika Joahima Gauka "odvratnim ratnim huškačem", što je izazvalo osudu političara

Poslanik partije Levice u Brandenburgu Norbert Miler nazvao je nemačkog predsednika Joahima Gauka "odvratnim ratnim huškačem", što je izazvalo osudu političara i komentare medija koji ne osporavaju potrebu kritike političkih ličnosti, ali na primereniji način.

Mileru su, naime, zasmetali stavovi Gauka o neophodnosti većeg vojnog angažmana Nemačke i veće međunarodne odgovornosti. "Svaki poslanik može kritikovati Gauka i to je potpuno u redu", piše nemačka štampa, ali i napominje da je to što je Miler rekao degutantno.

Politički magazin "Špigl" prenosi da je predsednik poslaničkog kluba Socijaldemorkatske partije (SPD) u Bundestagu Tomas Operman, koji je stao u odbranu Gauka, ukazao da je to bila i strategija nacista u Vajmarskoj republici protiv predsednika države Eberta.

U onlajn anketi "Špigla" o ovoj temi, do danas je svega 11, 68 odsto učesnika odgovorilo da je bilo ispravno to što je Operman napravio nacističko poređenje i da se nemackci predsednik ne sme tako nazivati, a 41,32 odsto smatra da Opermanovo poređenje nije u redu i da se Gauk mora moći kritikovati. Najveći broj Nemaca, njih skoro 47 odsto misli da se tu ne radi temi da je poređenje u redu ili ne, već o tome da je debata o vojnim angažmanima važnija od izbora reči.

Mladi poslanik Levice, Miler je na svom Fejsbuk profilu napisao da je Gauk "odvratni ratni huškač", što je izazvalo brojne komemtare i ozbiljne kritike konzervativnih snaga na račun te partije.

Prema paragrafu 90 nemačkog krivičnog zakona onome ko vređa predsednika države preti kazna zatvora do pet godina, ali takva kazna je moguća samo uz ovlašćenje predsednika države, prenose nemački mediji. Kada je reč o međunarodnim vojnim misijama, Nemci-sudeći prema anketama, misle, ipak, drugačije od Gauka.

Jasna većina Nemaca, njih 71 odsto, izjasnila se protiv nemačkog učešća u inostranim vojnim misijama, čak i u slučajevima kada se konflikti ne mogu rešiti diplomatijom ili sankcijama, pokazala je anketa Instituta za istraživanje javnog mnjenja Forsa, koju je pre par dana objavio magazin "Štern".

Protiv učešća Nemačke u inostranim vojnim misijama bile su naročito žene, njih 80 odsto, kao i 81 odsto starijih od 60 godina, dok je svega 24 odsto Nemaca odsto zagovaralo nemačko učešće, u nuždi i oružano, u kriznim zemljama. Nemački predsednik Gauk je, naime, zahtevao više puta da se Nemačka spoljnopolitički jače angažuje i preuzme veću odgovornost u sveta u šta, prema mišljenju šefa države, spadaju i vojni angažmani, kao poslednje sredstvo.

Nemci su, međutim, takođe i protiv jačeg spoljnopolitičkog angažmana Nemačke i 56 odsto njih mišljenja je da bi bilo bolje da se drže uzdržano, a samo 40 odsto njih se složilo sa svojim predsednikom o jačem spoljnopolitičkom angažmanu zemlje-tu dominiraju muškarci i pristalice socijaldemokrata, pokazuje anketa.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner