Хроника

Немачки посланик: Председник Јоахим Гаук је одвратни ратни хушкач

Штампа
субота, 28. јун 2014.

Посланик партије Левице у Бранденбургу Норберт Милер назвао је немачког председника Јоахима Гаука "одвратним ратним хушкачем", што је изазвало осуду политичара

Посланик партије Левице у Бранденбургу Норберт Милер назвао је немачког председника Јоахима Гаука "одвратним ратним хушкачем", што је изазвало осуду политичара и коментаре медија који не оспоравају потребу критике политичких личности, али на примеренији начин.

Милеру су, наиме, засметали ставови Гаука о неопходности већег војног ангажмана Немачке и веће међународне одговорности. "Сваки посланик може критиковати Гаука и то је потпуно у реду", пише немачка штампа, али и напомиње да је то што је Милер рекао дегутантно.

Политички магазин "Шпигл" преноси да је председник посланичког клуба Социјалдеморкатске партије (СПД) у Бундестагу Томас Оперман, који је стао у одбрану Гаука, указао да је то била и стратегија нациста у Вајмарској републици против председника државе Еберта.

У онлајн анкети "Шпигла" о овој теми, до данас је свега 11, 68 одсто учесника одговорило да је било исправно то што је Оперман направио нацистичко поређење и да се немацкци председник не сме тако називати, а 41,32 одсто сматра да Оперманово поређење није у реду и да се Гаук мора моћи критиковати. Највећи број Немаца, њих скоро 47 одсто мисли да се ту не ради теми да је поређење у реду или не, већ о томе да је дебата о војним ангажманима важнија од избора речи.

Млади посланик Левице, Милер је на свом Фејсбук профилу написао да је Гаук "одвратни ратни хушкач", што је изазвало бројне комемтаре и озбиљне критике конзервативних снага на рачун те партије.

Према параграфу 90 немачког кривичног закона ономе ко вређа председника државе прети казна затвора до пет година, али таква казна је могућа само уз овлашћење председника државе, преносе немачки медији. Када је реч о међународним војним мисијама, Немци-судећи према анкетама, мисле, ипак, другачије од Гаука.

Јасна већина Немаца, њих 71 одсто, изјаснила се против немачког учешћа у иностраним војним мисијама, чак и у случајевима када се конфликти не могу решити дипломатијом или санкцијама, показала је анкета Института за истраживање јавног мњења Форса, коју је пре пар дана објавио магазин "Штерн".

Против учешћа Немачке у иностраним војним мисијама биле су нарочито жене, њих 80 одсто, као и 81 одсто старијих од 60 година, док је свега 24 одсто Немаца одсто заговарало немачко учешће, у нужди и оружано, у кризним земљама. Немачки председник Гаук је, наиме, захтевао више пута да се Немачка спољнополитички јаче ангажује и преузме већу одговорност у света у шта, према мишљењу шефа државе, спадају и војни ангажмани, као последње средство.

Немци су, међутим, такође и против јачег спољнополитичког ангажмана Немачке и 56 одсто њих мишљења је да би било боље да се држе уздржано, а само 40 одсто њих се сложило са својим председником о јачем спољнополитичком ангажману земље-ту доминирају мушкарци и присталице социјалдемократа, показује анкета.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]