субота, 15. фебруар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачки министар одбране Борис Писторијус одговорио на критике Џеј Ди Венса око стања демократије у Европи: Демократија мора да се брани од екстремиста који желе да је униште
Хроника

Немачки министар одбране Борис Писторијус одговорио на критике Џеј Ди Венса око стања демократије у Европи: Демократија мора да се брани од екстремиста који желе да је униште

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. фебруар 2025.

Немачки министар одбране узвратио је данас на критике америчког потпредседника Џеј Ди Венса око стања демократије у Европи и рекао да је "неприхватљиво" повлачити паралелу између Европе и ауторитарних влада.

Венс је одржао лекцију европским владама о слободи говора у обраћању на Минхенској безбедносној конференцији данас и рекао да страхује да је слобода говора „у повлачењу“ широм европског континента.

„Многима од нас са друге стране Атлантика све више изгледа као да се стари уврежени интереси крију иза ружних речи из совјетске ере као мисинформације и дезинформације, а једноставно не воле идеју да би неко са другачијим гледиштем могао да изрази различито мишљење или не дај Боже да гласа другачије или још горе да победи на изборима“, рекао је Венс.

Немачки министар одбране Борис Писторијус је у обраћању неколико сати касније рекао да не може да пусти да Венсов говор прође без коментара.

„Ако сам га добро разумео он пореди услове у деловима Европе са онима у ауторитарним режимима. То је неприхватљиво и то није Европа и није демократија у којој ја живим и у којој тренутно водим кампању“, рекао је Писторијус.

Венс је такође рекао европским лидерима да ако беже у страху од сопствених гласача Америка ништа не може за њих да уради, као и да ниједна демократија не може да преживи ако говори милионима гласача да су њихове бриге „невалидне или да нису чак вредне разматрања“.

„Демократија се заснива на светом принципу да је глас народа важан. Нема места за ‘санитарне кордоне'“, рекао је Венс. Није ишао даље у објашњење али мејнстрим странке у Немачкој кажу да неће да раде са ектремно десничарском, антиимиграционом Алтернативом за Немачку (АфД), и тај став се често назива „сантиарним кордоном“.

Према анкетама Афд је на другом месту уочи парламентарних избора у Немачкој 23. фебруара, са око 20 одсто подршке.

Писторијус је узвратио да свако мишљење има глас у демократији његове земље.

„То омогућава делимично екстремистичким партијама као што је АфД да воде кампању потпуно нормално као свака друга партија“, рекао је он.

Указао је да је кандидаткиња АфД-а за канцеларку земље Алис Вајдел учествовала на немачкој телевизији у ударно време у четвртак увече заједно са другим кандидатима.

Али је додао да „демократија не значи да је гласна мањина аутоматски у праву. Демократија мора да може да се брани од екстремиста који желе да је униште“, додао је Писторијус.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер