четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка враћа Роме на Космет
Хроника

Немачка враћа Роме на Космет

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. октобар 2009.

Више од десет хиљада избеглица биће, судећи по извештајима медија, протерано из Немачке и враћено на Косово и Метохију. Највећи део ове избегличке „армије“ чиниће Роми.

Минхенски дневник „Зидојче цајтунг“, извештавајући о предстојећем протеривању великог броја избеглица с Косова и Метохије, позива се на званичан папир немачког министарства унутрашњих послова који је заправо одговор на посланичко питање Уле Липке, чланице посланичког клуба Левице у Бундестагу. У поменутом одговору наводи се да су званични Берлин и власти у Приштини постигли договор о враћању избеглица на Космет и да ће споразум бити потписан ове јесени.

Према званичним подацима, тренутно у Немачкој живи око 14.000 избеглих с Косова и Метохије који имају обавезу да се врате у јужну српску покрајину. Од овог броја готово десет хиљада су Роми.

Договор предвиђа да се на Космет враћа годишње највише по две и по хиљаде избеглица. Поређења ради, прошле године евидентирано је 900 повратника на Косово.

Савезна немачка влада и покрајине већ годинама покушавају да реше овај избеглички проблем. Тако су, између осталог, немачке власти плаћале свакој одраслој особи из избегличке популације до 750 евра уколико се добровољно одлучи на повратак. Таквом повратнику Немачка је плаћала и карту за путовање.

Левичарка Ула Липке која је „провалила“ причу о предстојећем протеривању избеглица из Немачке на Космет критиковала је план оцењујући да је реч „о монструозном пројекту“.

„Управо Роме на Косову очекује пакао и свакодневна борба да се преживи“, изјавила је „Зидојче цајтунгу“ Ула Липке.

У најновијем извештају Комесаријата УН за избеглице такође се говори о лошој ситуацији на Косову и Метохији због чега се апелује на владе да не протерују избеглице већ да раде на њиховом добровољном повратку. Немачка влада, међутим, тврди да је „етнички мотивисано насиље на Косову драстично опало“ и да таква ситуација отвара простор за масовнији повратак избеглица.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер