субота, 23. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка почела да распоређује своје војне трупе у Литванији, први пут од Другог светског рата послала своје снаге дугорочно ван земље. Очекује се да до 2027. распореди 5.000 војника. Борис Писторијус: Важнан дан за немачку војску
Хроника

Немачка почела да распоређује своје војне трупе у Литванији, први пут од Другог светског рата послала своје снаге дугорочно ван земље. Очекује се да до 2027. распореди 5.000 војника. Борис Писторијус: Важнан дан за немачку војску

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. април 2024.

 Након што је Немачка данас почела да распоређује своје војне трупе у чланици НАТО Литванији и први пут од Другог светског рата послала своје снаге дугорочно ван земље, литвански лидери поздравили су то као "историјски догађај".

Око двадесетак војника је стигло данас у Литванију, касније ове године придружиће им се још 150 припадника немачке војске, а очекује се да ће немачки војни контингент до 2027. године бројати 5.000 војника, преноси АП.

"Ово је први пут да смо трајно стационирали неку своју војну јединицу ван Немачке", рекао је немачки министар одбране Борис Писторијус у Берлину на церемонији испраćаја војника и оценио да је то "важнан дан за немачку војску".

У главном граду Литваније Вилњусу, министар одбране Лауринас Кашćунас рекао је да је долазак немачких трупа "одличан пример" за све земље источног крила НАТО, на граници са Русијом и њеним савезником Белорусијом.

"Створиćемо такву архитектуру одбране и одвраćања да ниједан противник са истока неćе ни помислити да тестира члан 5. НАТО", рекао је Кашćунас новинарима.

Члан 5. о колективној одбрани је у срцу Северноатлантског пакта, а у њему се наводи да се оружани напад на једну или више чланица сматра нападом на све земље НАТО.

Немачка војска, Бундесвер, од 1990-их учествује у дугорочним НАТО операцијама у иностранству.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер