недеља, 29. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Никола Селаковић разговарао са Хајком Масом и Јаном Хекером; Мас: Уз подршку САД дођи до свеобухватног споразума Србије и Косова; Селаковић: Компромис, али не да једна страна добије све
Хроника

Немачка: Никола Селаковић разговарао са Хајком Масом и Јаном Хекером; Мас: Уз подршку САД дођи до свеобухватног споразума Србије и Косова; Селаковић: Компромис, али не да једна страна добије све

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. март 2021.

 БЕРЛИН - Министар спољних послова Никола Селаковић каже да ће у данашњим разговорима са шефом немачке дипломатије Хајком Масом и саветником канцеларке, Јаном Хекером изложити позицију Србије и став Београда по бројним питањима, те бранити позицију Београда по питању Косова и Метохије.

Министар иностраних послова Немачке Хајко Мас изразио је данас уверење да се, уз подршку нове америчке владе, нуди шанса да се пронађе решење косовског проблема и да се дође до свеобухватног споразума који ће донети и економски просперитет.

Мас је, на конференцији за штампу, после сусрета са шефом српске дипломатије,Николом Селаковићем,казао да је Немачка укључена у дијалог Београда и Приштине, те подсетио да ЕУ има свог специјалног изасланика, који је често у региону.

Он је указао да је пандемија корона вируса онемогућила директне сусрете, те изразио задовољство што је коначно могао да угости свог српског колегу.

Говорећи о вакцинацији, рекао је да ће у оквиру Ковакс програма Западном Балкану бити испоручено више од милион вакцина, те да је ЕУ одлучила да пружи подршку у висини од 12 милиона евра региону.

Нагласио је да пандемија не познаје границе, и да се тиче целог региона.

Казао је да Немачка озбиљно схвата европску перспективу свих држава региона, додајући да Берлин сматра да Србија припада ЕУ.

Мас је истакао да је Србија поставила веома амбициозне циљеве, и да је важан проевропски курс, те да охрабрује владу у Београду да даље спроводи реформе.

Навео је и да постоји додатни формат подршке, а то је Берлински процес, чији је домаћин ове године управо Немачка.

Нагласио је да се тај процес тиче практичних корака као што је оснивање регионалне канцеларије за младе, заједничко тржиште, све што је опипљиво за грађане на путу ка ЕУ.

Разговарано је, додао је, и о билатералним односима, истичући да не мисли само на преко 400 немачких предузећа ангажованих у Србији, већ и о видљивом знаку сарадње, а то је Амбасада Немачке у коју ће се особље уселити ускоро.

Изразио је наду да ће бити у могућности да дође у Београд на отварање.

Србији ускоро 300.000 вакцина из Ковакса

Селаковић је изјавио да му је шеф немачке дипломатије пренео да ће Србија ускоро добити 300.000 вакцина из Ковакс програма.

"Разговарали смо о борби против ковида 19. Изнео сам оно чиме Србија може да се подичи на пољу вакцинације против корона вируса, али желим да се захвалим Масу на податку са састанка да ће у Србију у врло брзом року бити испоручено 300.000 вакцина из Ковакс пограма", рекао је Селаковић на заједничкој прес конференцији.

Селаковић је истакао да је то веома важно за наставак имунизације грађана Србије.

Није геополитика, купујемо вакцине од свих да сачувамо животе

Селаковић је поручио да се Србија у набавци вакцина држала принципа да је најважније сачувати људске животе, и да је цепива зато набављала од различитих произвођача, те да то није питање геополитике, већ здравља грађана.

"Ми смо вакцине од Кине купили на исти начин као и од Русије, исто као и од 'Фајзера', прве фирме са којом смо закључили уговор и од које су нам стигле прве вакцине у Србију, као и од 'АстраЗенеке'", указао је Селаковић на прес конференцији, упитан да ли набавка вакцине од Кине значи да је та земља поузданији партнер од ЕУ.

Селаковић је истакао да се Србија држала принципа да не постоји важнија ствар од заштите становништва.

"Купили бисмо вакцине где год можемо, да бисмо сачували животе људи, то је наш главни задатак", подвукао је Селаковић.

Он је навео и да је Србија успела да добије вакцине са четири места, односно од четири различита произвођача, упркос чињеници да је мала и сиромашна држава са Западног Балкана.

Подсетио је да је Србија од самог почетка била контрибутор и учествовала у финансирању истраживања у Ковакс програму да два милиона евра и унапред купила и платила са 4,8 милиона евра.

"А, до овог данашњег дана, до овог разговора, када смо добили први пут јасно речено до тад и тада добићете толико вакцина, ниједну вакцину, нисмо добили из Ковакса. На Западном Балкану, једино је Албанија добила донацију од Италије и то је било све", рекао је Селаковић.

Он је навео да је држава само радила свој посао тражећи начин како може да добије вакцину, да заштити људе и напоменуо да то за Србију није геополитка, питање дипломатије, већ питање опстанка живота и здравља људи.

Подсетио је да грађани Србије имају право да одлуче да ли ће се вакцинисати, и ако желе, којом вакцином желе да се вакцинишу.

"Чињеница је да је председник Србије Александар Вучић показао личну иницијативу и обраћао се лидерима различитих држава, шефовима служби, државама од којих смо могли да добијемо неке вакцине. Хвала и пријатељима у Кини, Русији, Фајзеру, нашој пријатељској компанији, британским и индијским пријатељима...", рекао је Селаковић.

Мас: Залажемо се за пасош прихватљив и за суседе ЕУ

Мас је рекао да ће се Немачка залагати за постизање договора о пасошима о вакцинацији, а који ће бити прихватљив и за суседе ЕУ укључујући земље западног Балкана.

"Постоје различита мишљења о пасошу о вакцинацији који би могао дати одређену легитимацију онима који су вакцинисани. Ми ћемо покушати да направимо одређену понуду која би могла бити прихватљива за наше суседе и земље западног Балкана, што би отворило додатне шансе да се брже вратимо у нормалне токове. Потребно је да се више људи вакцинише и да се вакцина потврди неком легитимиацијом", објаснио је Мас након састанка с министром спољних послова Србије Николом Селаковићем.

Упитан да ли је чињеница да ће се наредних дана састати са шефовима дипломатија свих западнобалканских држава порука региону, Мас је рекао да је Немачка у прошлости, садашњости и будућности земља у ЕУ која свим земљама западног Балкана жели да понуди европску перспективу и жели то да подржи.

“Наш дугорочни циљ је да све земље западног Балкана постану чланице ЕУ. Током председавања Унијом заузели смо се да се сва отворена питања реше. Обећали смо да ћемо се у ЕУ увек залагати за напредак процеса приближавања земаља у ЕУ. То ће остати спољнополитички приоритет Немачке”, закључио је министар.

Приштина да се позабави нерешеним питањима

Мас је поновио да је став Берлина јасан и да је против било каквог разговора о промени граница и додао да не може да каже каква ће бити реакција из Брисела поводом изјава Аљбина Куртија, али каже да ће нова власт у Приштини морати да се позабави нерешеним питањима.

Мас је, након разговора са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем, упитан да ли ће бити реакције на изјаве победника на косовским изборима Аљбина Куртија да му дијалог са Београдом није приоритет, као и на сталне претње "Великом Албанијом", рекао да је Берлин био јасан и у прошлости да је против сваке промене граница.

"Која реакција ће доћи из Брисела не могу оценити. Могу рећи што смо увек говорили у прошлости, а то да било каква дискусија о промени граница, није корисна. То је линија коју следимо и подржавамо. Полазимо од тога да ће нова влада у Приштини да се интензивно позабави питањима која морају бити решена како би се европска перспектива Косова одмрзла. У тренутку када буде формирана влада то ћемо директно и рећи", рекао је Мас на конференцији за новинаре после разговора са министром спољних послова Србије Николом Селаковићем.

На питање зашто Србија у току председавања Немачке ЕУ није отворила ниједно поглавље Мас је рекао да се Немачка бавила тиме да се спроведу договори постигнути у преговорима са Албанијом и Северном Македоњом.

"Нисмо у томе успели, јер постоје одређени билатерални проблеми са Северном Македонијом. Морамо искрено и отворено рећи да са бившом америчком владом није постојала добра сарадња са ЕУ што се тиче нормализације односа Београда и Приштине. Разговарали смо са новом владом у САД и тамо постоји потреба за тешњом сарадњом да заједно радимо на том питању. То што ћемо имати нову владу у САД отвара нову шансу коју треба да искористимо", оценио је он.

Селаковић: Компромис, али не да једна страна добије све

Суштина позиције Београда по питању односа са Приштином је у томе да је неопходан компромис који подразумева озбиљан приступ како ни једна страна не би добила све, већ да обе добију довољно, поручио је данас министар спољних послова Србије Никола Селаковић у Берлину.

"Разговарали смо о важном питању односу Београда и Приштине, дијалогу на пољу нормализације односе, а ја сам изнео позицију Србије и исказао подршку специјалном представнику Мирославу Лајчаку", рекао је Селаковић након састанка са шефом немачке дипломатије Хајком Масом, на заједничкој прес конференцији.

Селаковић је напоменуо да је по том питању, суштина позиције Србије, оно што увек говори и председник Александар Вучић, а то је компромисно решење, али које не подразумева да једна страна добије све, а друга ништа.

"Компромис подразумева озбиљан приступ, да будемо у ситуацији да ни једна страна не добије све, а да сви добију довољно", рекао је Селаковић.

Он је навео да се наставити разговори на ову тему, која је, каже, важна на европској агенди Србије, али је и од значаја за стабилност региона.

Селаковић је још једном позвао Маса да посети Србију, подсећајући да је та посета неколико пута планирана и одлагана.

"Али, желим да верујем да ће се што пре стећи услови да се видимо у Београду, да наставимо разговор, и заједнички да радимо на питањима од значаја за Србију и Немачку и европски пут Србије", рекао је шеф српске дипломатије.

Како је рекао, разговарали су о ЕУ путу Србије, нужности задржавања реформског курса на пољу владавине права, као и о слободи медија.

"Замолио сам за приступ који ће подразумевати много тога конкретног, јер су реформе имале успех увек када смо наилазили на отвореност у комуникацији и када нам је скретана пажња на ствари које би требало да се мењају", рекао је Селаковић.

Он је указао и на потребу отварања очигледније европске перспективе земљама Западног Балкана, региона који географски, културолошки, менталитетски припада европској породици народа.

Селаковић је навео и да је одлична економска и привредна сарадња Србије и Немачке, у чијим компанијама у Србији ради 67.000 људи, а циљ је, каже, да се дође до бројке од 100.000.

Изнео је податак да је ниво трговинске размене 5,3 милијарди евра, уз уверење да ће моћи да буде и виши.

Селаковић је поручио да је за Србију, Немачка кључан економски партнер и земља захваљујући чијој помоћи и предусретљивости је Србија успела да уради много на побољшању економске слике и животног стандарда грађана.

"Биће ми задовољство да наставимо сарадњу у будућности. Још једном, позивам те да дођеш у Београд, да наставимо разговоре. То нам је потребно у региону, да видимо много више људи из земаља ЕУ, чија се реч добро слуша и чији глас значајно утиче на даљи ток европског пута Западног Балкана и Србије", рекао је Селаковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер