уторак, 20. август 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фезер: Прошле године забележен највећи број кривичних дела у последњих 11 година у Немачкој
Хроника

Немачка министарка унутрашњих послова Ненси Фезер: Прошле године забележен највећи број кривичних дела у последњих 11 година у Немачкој

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 20. август 2024.

 Немачка савезна министарка унутрашњих послова Ненси Фезер представила је годишњи извештај Савезне полиције у којем се говори о највећем броју кривичних дела од 2012. наовамо.

Министарка Ненси Фезер (СПД) у Ростоку је представила забрињавајуће бројке: Савезна полиција је прошле године забележила највиши ниво кривичних дела од 2012. године, дакле у последњих једанаест година. Регистровано је скоро 800.000 кривичних дела, што је за 12,5 процената више него претходне године, пише Дојче веле.

Посебно је порастао број кривичних дела која се односе на право боравка: она су порасла за скоро 40 процената у односу на 2022. годину. Ту се мисли на прекршаје при покушају доласка у Немачку или останка у земљи.

Шеф Савезне полиције Роман жали се да је прошле године било скоро 3.000 напада на његове службенике: „Готово 800 њих је повређено, многи веома тешко. Ове године већ је забележено 400 напада. Један полицајац Савезне полиције није преживео напад. Његова супруга је у међувремену родила дете које никада неће упознати свог оца.“

Велике похвале за ангажман током Европског првенства

Савезна полиција постаје активна када је потребно обављати задатке који, грубо речено, погађају целу земљу. Јер, свакодневни рутински рад полиције у Немачкој је у надлежности савезних покрајина. Задужења Савезне полиције укључују: обезбеђивање граница, борбу против међународног и организованог криминала, заштиту државних институција као што су министарства и заштиту политичара.

Федерална полиција има око 56.000 запослених. Само ове године била је више пута у центру пажње, када је током Европског првенства у фудбалу у јуну и јулу с рекордним ангажманом осигурала да тај мега-догађај прође без већих инцидената. Спроводила је додатне контроле на границама, железничким станицама и аеродромима, као и испред стадиона.

Министарка још једном упућује велике похвале за то: „То што је Савезна полиција постигла је било заиста фантастично. У великој мери је заслужна што је Европско првенство 2024. године било безбедно. Савезна полиција је у врхунцу ангажовала до 22.000 снага дневно – сваког дана! Уз забрану одмора и током летњих празника.“

Министарка жели да продужи граничне контроле

Министарка унутрашњих послова Фезер одлучна је да продужи тзв. стационарне контроле на важним границама, као што су оне с Пољском, Чешком, Аустријом и Швајцарском, пре свега како би се спречила илегална миграција и сузбила делатност кријумчара. Појачане контроле су до на снази до средине децембра, али је Фезер на питање да ли планира продужење, кратко и јасно одговорила са „да“.

Као разлог је навела недостатак одлучности многих земаља ЕУ у борби против илегалне миграције: „Постоје и друге земље које имају одговорност, али ту одговорност не преузимају, и зато контроле остају на снази док се не постигну заиста значајне промене.“

Депортације у Сирију и Авганистан?

Строже провере имају ефекта: након великог пораста прошле године, број илегалних улазака у Немачку ове године је у опадању. У 2024. години забележено је нешто мање од 53.000 илегалних улазака, док их је у целој 2023. било скоро 128.000.

Борба против илегалне миграције, сузбијање организованог криминала, старање о безбедности на железничким станицама и аеродромима: то су приоритети Фезерове и Романа када је реч о раду Савезне полиције. Министарка и даље жели да размотри да ли је могуће у будућности поново омогућити депортације, на пример, осуђених криминалаца у Сирију и Авганистан. Тренутно су те депортације обустављене због озбиљних кршења људских права у тим земљама. Фезер зна да су правне препреке врло високе и да је тешко променити нешто у овом тренутку.

(Дојче веле-Н1)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер