субота, 28. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка државна секретарка Франциска Брантнер: За Србију неће бити попуста због литијума када је реч о владавини права, нити у погледу Косова и БиХ
Хроника

Немачка државна секретарка Франциска Брантнер: За Србију неће бити попуста због литијума када је реч о владавини права, нити у погледу Косова и БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. август 2024.

 Државна секретарка у немачком министарству привреде Франциска Брантнер изјавила је да евентуални пројекат експлоатације литијума неће утицати на процес евроинтеграције Србије, у којем су централне тачке владавина права и демократија.

„Неће бити попуста због литијума када је реч о владавини права, нити у погледу Косова или Босне и Хецеговине“, рекла је политичарка немачких Зелених за берлински дневник ТАЗ.

Неће бити попуста због литијума када је реч о владавини права, нити у погледу Косова или Босне и Хецеговине

Брантнер је додала да су се Зелени увек залагали за цивилно друштво у Србији.

„Да би их оснажили успели смо, примера ради, да постигнемо то да ће (рударска компанија) Рио Тинто формирати стално саветодавно тело састављено од представника цивилног друштва“, рекла је Брантнер која се у министарству привреде и климе бави питањима сировина.

Она је рекла да у Србији „локално становништво и опозиција са правом захтевају да државне институције примене стандарде у области екологије“, а да је „истовремено добро да се европске резерве експлоатишу и прерађују на европски начин“.

Рио Тинто се, према њеним речима, обавезао да поштује законе Европске уније о животној средини, иако су они у Србији само делимично на снази, а ЕУ ће бити констатно присутна са својим искуством и саветима

На тај начин се спречава појачани утицај Кине на важне европске ресурсе, рекла је Брантнер, додајући да сумња да би демократија, животна средина и локално становништво боље прошли са српско-кинеским партнерством.

Брантнер је оценила да је то уједно прилика да се целом свету покаже да немачка и европска предузећа могу да направе разлику и да експлоатација и прерада сировина могу да буду еколошки пуно прихвхатљивији него што је то било до сада.

Рио Тинто се, према њеним речима, обавезао да поштује законе Европске уније о животној средини, иако су они у Србији само делимично на снази, а ЕУ ће бити констатно присутна са својим искуством и саветима.

Циљ је, да се штета ограничи на минимум, пошто експлоатација сировина увек утиче на природу, што је познато и у Немачкој, од копања угља па до вађења шљунка, рекла је Брантнер.

Брантнер је у пратњи немачког канцелара Олафа Шолца боравила у Београду 19. јула, када је потписан Меморандум о стратешком партнерству ЕУ и Србије у области одрживих сировина. Она се тада састала и са представницима опозиције и цивилног друштва који се противе пројекту ископавања литијума у долини реке Јадар, код Лознице.

(Бета-Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер