недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Немачка: Бундестаг одбацио предлог о увођењу обавезне вакцинације за особе старије од 60 година
Хроника

Немачка: Бундестаг одбацио предлог о увођењу обавезне вакцинације за особе старије од 60 година

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 08. април 2022.

 Доњи дом немачког парламента Бундестаг одбацио је предлог о увођењу обавезне вакцинације за особе старије од 60 година.

Још од поднева је трајала жестока битка у Бундестагу око предлога да се уведе обавеза вакцинисања против корона вируса и то, како је гласио коначни уступак, само за особе старије од 60 година, преноси Дојче веле (ДW).

Првобитни предлог министра здравља Карла Лаутербаха, којег је подржао и канцелар Олаф Шолц, предвиђао је обавезу вакцинисања за све пунолетне особе.

Најпре је избио сукоб око тога да ли ће се прво одлучивати о самој обавези вакцинисања или о предлогу опозиционих демохришћана (ЦДУ/ЦСУ) о предлогу прописа о општим оквирима вакцинације грађана. На крају се ипак прво гласало о обавези вакцинисања за старије особе – и ту је било очигледно да је и велик број посланика владајуће коалиције гласао против: 296 за, 378 против и девет уздржаних.

Министар здравља Лаутербах (СПД) је, уочи гласања, још једном апеловао на многе посланике Либерала (ФДП), окупљене око копредседника странке Волфганга Кубицкија. А они су, иако су у коалиционој влади, већ унапред били против увођења такве обавезе. Али, по броју гласова за очигледно је да су против били и неки заступници СПД и Зелених, пише ДW.

Мање је чудно то што су се таквој обавези одлучно супротставили посланици Алтернативе за Немачку (АфД) – председница посланичке групе те странке Алис Вајдел то је оценила као "захват у телесну недодирљивост" грађана. Али, одлучно су се супротставили и опозциони Демохришћани, јер нису добили подршку за њихов пропис: они желе законски оквир вакцинације који би био прилагођен опасности од заразе.

Кључни елемент тог њиховог предлога јесте регистар вакцинисаних особа и то се и нашло у предлогу о обавезном вакцинисању.

Таква евиденција грађана је нешто што Либерали не желе ни да чују, па је предлог опозиције доживео још већи пораз: 172 за, 497 против и девет уздржано.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер