понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Неколико хиљада просветара протестовало против Владиних мера смањивања плата; министар Вербић поливен водом; договор није постигнут
Хроника

Неколико хиљада просветара протестовало против Владиних мера смањивања плата; министар Вербић поливен водом; договор није постигнут

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. март 2015.

Састанак завршен без договора

Београд -- Просветни радници и министар нису постигли договор на новом састанку, а протест на којем је присуствовало више хиљада људи завршен је око 16 часова.

Како су навели представници просветара, штрајк ће се наставити, а они и даље остају при својим захтевима - траже хитну седницу у парламенту на којој ће образовање бити једина тачка дневног реда, састанак са премијером и председником државе, као и потписивање Посебног колективног уговора.

Унија синдиката просветних синдиката Србије и Синдикат радника у просвети Србије наставиће штрајк скраћивањем часова на 30 минута, а неће бити одржавана ни припремна настава.

Саобраћај у Немањиној улици, која је била затворена, сада се постепено поново успоставља.

Договор није постигнут уз образложење Вербића да због аранжмана са ММФ-ом не може да се изађе у сусрет просветним радницима који траже бољи материјални положај.

"Влада то не може да обећа због аранжмана са ММФ и Министарство просвете нема тај новац у буџету", рекао је Вербић и навео да нема овлашћење да тако нешто потпише.

Представници два репрезентативна синдиката просвете који штрајкују четири месеца су, на почетку протеста у Београду, на писарници Дома Народне скупштине за све посланичке групе и Одбор за просвету и образовање оставили кутије у којима се налазе захтеви просветних радника.

Како јавља репортер Б92, протест је прилично бучан, испред зграде је много људи, а, неочекивано, међу незадовољне просветаре је у једном тренутку сишао и министар Срђан Вербић.

Вербић, који је дочекан гласним звиждуцима и негодовањем, кратко је био у маси и пробио се до бине постављене у парку Мањеж, где је поразговарао са присутнима, а затим је позвао представнике синдиката да дођу код њега.

Он је одбио позив да се обрати окупљенима са бине и док је уз пратњу обезбеђења и полиције пролазио кроз масу назад до зграде, Вербића је неко од присутних полио водом.

Убрзо су на разговор са министром отишли председник Уније синдиката просветних радника Србије (УСПРС) Драган Матијевић и Милорад Антић из Синдиката радника у просвети Србије.

Како су рекли по повратку, никакав договор није постигнут.

"Вас 10.000 је показало да нећемо дозволити да наш народ буде неписмен, убог и кукавички", рекао је Матијевић.

Матијевић је пре одласка на разговор са министром учеснике протеста позвао на достојанство.

Пре поласка у шетњу челници два синдиката предали су писмо представницима скупштинског Одбора за образовање за захтевом да се омогући сазивање ванредне седнице парламента на којој би једина тачка дневног реда била посвећена стању у образовању.

Како је рекао Антић, учесници протеста под називом "Просвето, време је", својим ранијим захтевима придружили су и нови - оставку министра Вербића.

Колона просветара који протестују због материјалног положаја и стања у образовању кренула је од Скупштине до зграде ресорног министарства, а кратко су се задржали и испред зграде Владе. Немањина улица затворена је за саобраћај у оба смера.

Представници два репрезентативна синдиката су пролазећи поред зграде Владе Србије узвикивали "Уа, лопови!", звиждали и носили транспаренте "Разочарани, гладни и издани Србије", "Рушење просвете ,Србија без будућности".

Вербић је јутрос, пре почетка протеста, поновио да учесницима у штрајку неће бити исплаћена новчана надокнада.

Штрајк дела просветних радника коментарисао је и премијер Србије Александар Вучић рекавши да није планирано додатно смањене плата у јавном сектору, да су просветни радници најоштећенији и да ће први осетити бољитак по оздрављењу српских финансија.

"Саосећам са њима, све су у праву, али шта да урадимо? Да срушимо споразум са ММФ?", рекао је Вучић новинарима у Обреновцу.

Представници два репрезентативна синдиката просвете који штрајкују четири месеца данас су, на почетку протеста у Београду, на писарници Дома Народне скупштине за све посланичке групе и Одбор за просвету и образовање оставили кутије у којима се налазе захтеви просветних радника.

Они штрајкују скраћењем часова на 30 минута од 17. новембра прошле године.

Друга два репрезентативна синдиката - Синдикат образовања Србије и Грански синдикат просветних радника "Независност", потписали су раније посебан колективни уговор и прекинули штрајк у којем су претходно учествовали.

Неколико хиљада просветара протестовало против Владиних мера смањивања плата 

Неколико хиљада просветних радника предвођени Унијом синдиката просветних радника Србије и Синдиката радника у просвети Србије, окупили су се у подне испред Скупштине Србије, наком чега су протестном шетњом отишли до зграде Владе у Немањиној како био предали захтеве Министарству просвете.

Представницима скупштинског Одбора за образовање просветари су предали захтев за сазивање ванредне седнице Народне скупштине која ће бити посвећена стању у просвети.

Након тога, просветари су отишли до Немањине улице, где ће листу захтева предати и министру просвете Срђану Вербићу.

Та улица, у којој је седиште Министарства просвете, затворена је за саобраћај у оба смера. Улица кнеза Милоша такође је и даље затворена.

Вербића полили водом

Током данашњег протеста министра Срђана Вербића за сада непознати штрајкачи полили су водом.

Вербић је дошао до бине постављене у парку Мањеж, одакле се обраћају челници два синдиката који органзују протест, у намери да их позове на разговор, али је поливен водом по лицу, јавио је репортер Танјуга са лица места.

Министар се потом вратио у зграду где треба да почну разговори са председником Уније синдиката просветних радника Драганом Матијевићем и потпредседником Синдита радника у просвети Србије Милорадом Антићем.

Матијевић је пре одласка на разговор са министром учеснике протеста позвао на достојанство.

Један од главних захтева синдиката јесте да министар просвете опозове налог за одбијање од плате учесницима у штрајку. Подсећају и на захтеве због којих је почео штрајк 17. новембра - изузимање просвете од умањења зарада у јавном сектору, доношење Закона о платним разредима и потписивање Посебног колективног уговора.

Раније су навели да ће, уколико им ресорно министартсво не испуни захтеве, радикализовати штрајк и да ће у питање бити доведена мала матура и завршетак школске године.

(Б92-Танјуг-Бета-РТС-Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер