среда, 15. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Радмановић: Нема захтева за промену Дејтона
Хроника

Небојша Радмановић: Нема захтева за промену Дејтона

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. мај 2009.

Председавајући Председништва БиХ Небојша Радмановић, у интервјуу за Радио-телевизију Србије, рекао да нема захтева за прекрајање Дејтонског мировног споразума. Озбиљније уставне реформе могуће тек после избора наредне године. Чека се да Србија провери новог амбасадора БиХ.

Председавајући Председништва Босне и Херцеговине Небојша Радмановић рекао да је, после посете Џосефа Бајдена, важно што амерички потпредседник, упркос препоруци да се зарад просперитета и европских интеграција ојачају централне државне институције, није доводило у питање постојање оба ентитета.

"Није било оштријих осуда према појединцима као што су неки мислили, није било захтева за прекрајањем Дејтонског мировног споразума, чак обрнуто. Бајден је рекао да Сједињене Америчке Државе стоје иза Дејтонског мировног споразума и да уставно уређење у БиХ морамо договарати између себе консензусом, рекао је Радмановић.

Сви говоре о поштовању Дејтонског споразума, господине Радмановићу, шта мислите да ли многи када то говоре мисле да Република Српска треба да учини неке уступке када су у питању уставне промене?

"Код нас смо навикли да дође неки међународни представник и каже ми смо вам променили Устав. То не може више у БиХ и није добро да буде у БиХ. Моје лично мишљење је да и до избора 2010 до којих имамо око годину дана или нешто мање могуће је само усклађивање нечега што смо већ променили и усклађивање конвенције о људским правима.

Притисака ће бити да дође до промена, има потреба за то због пута ка ЕУ да се мења устав, то ће се дешавати и у Србији и у другим земљама се дешавало јер у тим великим асоцијацијама које имају велика овлашћења увек се одричете дела суверенитета. То се мора пажљиво радити, о томе одлучују грађани, некада политичари које су грађани бирали немају права на то да пристану, закључује Радмановић.

Радмановић је, такође, рекао и да Сарајево чека да Србија провери податке о амбасадору кога су по кључу предложили Бошњаци и одлучи да ли ће дати агреман. Дискутабилну ратну прошлост предложеног Сеада Авдића није желео да коментарише, јер каже да једино зна да је професор у Тузли.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер