уторак, 15. октобар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Небојша Петковић: Представници власти који лобирају за отварање рудника литијума су или уцењени или подмићени. Медији с националном фреквенцијом не дозвољавају да се чује ниједан глас против пројекта Јадар
Хроника

Небојша Петковић: Представници власти који лобирају за отварање рудника литијума су или уцењени или подмићени. Медији с националном фреквенцијом не дозвољавају да се чује ниједан глас против пројекта Јадар

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. октобар 2024.

 Активиста удружења "Не дамо Јадар" Небојша Петковић изјавио је да је након последње седнице републичког парламента Србија корак даље од отварања рудника литијума у долини Јадра.

Петковић је у интервјуу агенцији Бета казао да посланици власти нису имали аргументе за отварање рудника, „осим оних стандардних, таблоидних, које је народ већ научио напамет“.

„Народ је имао прилику да види и чује како власт брани компанију по сваку цену. Чак су у неким моментима били контрадикторни, док су поједини посланици владајуће коалиције говорили да неће бити копања литијума док се не утврди да ли је то штетно за животну средину, министарка рударства (Дубравка Ђедовић Хандановић) је читала наводе из Нацрта студије утицаја на животну средину као научне чињенице и тврдила да је то све безбедно. Та студија је незаконита, односно не може да носи тај назив, а од ње су се оградили и аутори, иначе непознати јавности, и Рио Тинто“, казао је.

На питање шта је оставило најупечатљивији утисак из излагања министарке рударства Дубравке Ђедовић Хандановић и председнице скупштине Ане Брнабић, Петковић је рекао да су изнеле много неистина.

Ни једна ни друга нису рекле ништа ново, што би на мене оставило неки утисак. И једна и друга су изнеле много неистина. Што се тиче министарке, њено незнање је фасцинантно, као и агресивност и нервоза председнице Скупштине. Последњег дана расправе су схватили да им је труд био узалудан, па су обе престале да реплицирају и образлажу било шта

„Ни једна ни друга нису рекле ништа ново, што би на мене оставило неки утисак. И једна и друга су изнеле много неистина. Што се тиче министарке, њено незнање је фасцинантно, као и агресивност и нервоза председнице Скупштине. Последњег дана расправе су схватили да им је труд био узалудан, па су обе престале да реплицирају и образлажу било шта“, навео је Петковић.

Упитан шта ће, осим сутрашњег протеста у Лозници, бити даљи кораци удружења грађана и политичких странака који се противе отварању рудника литијума, Петковић је казао да политичке странке планирају да наставе борбу кроз институције, али и да ће учествовати на блокадама.

 „Ми ћемо с протеста у среду позвати на блокаде у суботу. Политичке странке подржавају наше акције и узеће учешће на блокадама. Они су свој посао у Скупштини одрадили одлично и требало би да наставе да прате развој ситуације, као и да посвете пажњу и дају подршку и људима у другим крајевима, као то су Хомоље, Босилеград, Бор, Мајданпек, где се планирају рудници и где се крше закони на сваком кораку“, рекао је.

На питање какав одговор очекује од стране власти, Петковић је казао да није искључено привођење активиста на информативне разговоре.

„Не знам шта да очекујем. Не знам за коју ће се тактику одлучити, да ли ће да врше притисак или да нас игноришу. Ближи сам томе да ће да нас приводе на информативне разговоре пре блокада, како би застрашили народ и поколебали га да нам се придруже. Ипак поручио бих људима да не треба да се плаше, јер ако нас је довољно на улици они немају решење за то“, истакао је.

Коментаришући студију професора с Економског факултета према којој би од отварања рудника литијума сваки грађанин имао корист од свега 2,6 евра на годишњем нивоу, Петковић је рекао да је та Студија рађена на бази података са сајта компаније Рио Тинто и да је „срушила теорију о некаквим милијардама профита од овог пројекта“.

На питање због чега поједини представници власти лобирају за отварање рудника литијума, ако држава и грађани од тог пројекта не би имали скоро никакву економску корист, Петковић је рекао да су могућа два одговора, „или су уцењени или су подмићени, трећа опција не постоји“

„Радили су је кредибилни економисти и пословни људи који добро познају ову материју. Занимљиво је да се економска студија компаније базира на цени литијума од 15.600 евра за тону, а она је заправо у овом тренутку негде око 14.000, тако да приход није ни 2,6 евра, већ је 2,35. Али свакако и да су бројке вишеструко веће, нас то не занима јер немамо намеру да се селимо, а рудник је ризичан за животну средину и богата водоизворишта, а такав ризик не може да се оправда никаквим парама“, нагласио је.

На питање због чега поједини представници власти лобирају за отварање рудника литијума, ако држава и грађани од тог пројекта не би имали скоро никакву економску корист, Петковић је рекао да су могућа два одговора, „или су уцењени или су подмићени, трећа опција не постоји“.

„Али у сваком случају су разлози личне и материјалне природе. Невероватно је да се целокупан државни апарат залаже за пројекат компаније коју је и сам председник (Александар Вучић) у једном гостовању на јавном сервису оптужио да је склона корупцији и да је наводно подмитила претходну власт. У тој причи нешто није у реду, поготову кад узмемо у обзир да је компанија у прошлости оптуживана за подмићивање представника власти у Гвинеји и правила споразуме с америчком агенцијом за спречавање корупције да не би доспела на суд“, оценио је.

Упитан како ће реаговати ако власт распише референдум на коме би се грађани изјашњавали о отварању рудника у Јадру, Петковић је рекао да референдум не долази у обзир с оваквим медијима и бирачким списковима.

„Србија има милион бирача више него пунолетних становника по последњем попису, а Лозница скоро 30.000 више. Даље, они су спремни и да плаћају гласове, а Србија је преплављена неосвешћеним људима који би за шаку долара продали будућност целе државе, тако да је бесмислено и разговарати о референдуму“, казао је активиста удружења „Не дамо Јадар“.

Он је нагласио да је већина становника у Горњим Недељицама и у долини Јадра апсолутно против отварања рудника литијума.

„Став је јасан, становници Горњих Недељица као и других села у окружењу су апсолутно против отварања рудника који би нам дефинитивно променио живот на горе. Већина људи је поверовала да је власт ставила тачку на пројекат 2022. године, али су прошлог лета схватили да су преварени и јасно су показали противљење пројекту“, рекао је.

На питање које би биле најдрастичније еколошке и економске последице отварања рудника литијума, Петковић се позвао на истраживања стручне јавности.

„Биолошки факултет каже да би дошло до девастације великог подручја и трајног уништења предела и великог броја биљних и животињски врста. САНУ је закључила да пројекат не треба реализовати јер је ризик известан и велики. Тим научника који предводи Драгана Ђорђевић је објавио научни рад у ком је приказао последице истражних радова у долини Јадра. Највећа опасност за животну средину су тзв. рудничке и отпадне воде из постројења које би се прерађивале и испуштале у реку Корениту и даље Јадром отишле у Дрину. Угрожено је највеће водоизвориште испод мачванске равнице. Поступак прераде тих вода је непоуздан, а изузетно скуп што чини исплативост пројекта упитно. Зато оправдано сумњамо да се отпадне и рудничке воде неће прерађивати том планираном методом да би се смањили трошкови пословања, а поновићу да је она и непоуздана“, навео је.

Додао је да што се тиче економских губитака, држава је у обавези да уради инфраструктуру, пут, пругу, гасовод, далековод и то је трошак од преко милијарду евра.

„За потребе рудника и инфраструктуре би се неповратно уништило 533 хектара плодног земљишта и шума. Многа пољопривредна газдинства би се због тога угасила, а евентуални инцидент би загадио и земљиште, а не само подземне воде. Навешћу пример с Мадагаскара, где се приход локалног становништва након отварања рудника смањио 32 одсто“, истакао је Петковић.

Коментаришући медијску кампању коју власт спроводи лобирајући за пројекат „Јадар“, Петковић је рекао да медији с националном фреквенцијом не дозвољавају да се чује ниједан глас против пројекта.

Моја и Златкова (Кокановић) породица је на мети таблоида већ четри месеца. Иде се дотле да нас оптужују чак и за покушај државног удара и намеру да убијемо председника и чланове његове породице. Притисак је велики, али ћемо издржати и уверен сам, победити

„А људи који му се противе се називају незналицама, теоретичарима завере, издајницима. Рекао бих да се више води кампања против противника пројекта него што се лобира за пројекат. Главни аргумент им је то што је Рио Тинто откупио 175 хектара земљишта у долини Јадра. На тај начин покушавају да пребаце одговорност на локално становништво које им је продало имања, између осталог и под тихим притиском, а држава их није заштитила“, рекао је.

Петковић је навео да је људима прећено експропријацијом, у виду, како је рекао, добронамераног савета: „Боље да продаш нама него да ти држава узме по тржишној цени“.

„Многи су подлегли том притиску, а не кажем да нема и алавих који су једва дочекали да продају и да се преселе у градове. Многи су то урадили и под притиском породице. Моја и Златкова (Кокановић) породица је на мети таблоида већ четри месеца. Иде се дотле да нас оптужују чак и за покушај државног удара и намеру да убијемо председника и чланове његове породице. Притисак је велики, али ћемо издржати и уверен сам, победити“, закључио је Петковић.

(Бета)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер